Radionice o reproduktivnom zdravlju za mlade u Karlovcima
Za mere populacione politike koje će u toku godine sprovesti na svojoj teritoriji, opštini je odobreno 840.000 dinara na konkursu koji je raspisao kabinet ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku.
Ugovor o dodeli novca potpisan je 2. marta, a već sledećeg meseca može se očekivati da počne realizacija zacrtanih mera.
– Shvativši da postoji potreba da se poboljša populaciona politika na lokalnom nivou, prošle godine smo, zahvaljujući novcu koji smo dobili iz kabineta ministra bez portfelja, realizovali projekat koji se odnosio na rani razvoj – kaže rukovodilac Odeljenja za društvene delatnosti Nada Ostojić Agbaba, i dodaje da su njime bili obuhvaćeni kako roditelji i deca do tri godine, tako i mladi bračni parovi koji se još nisu ostvarili u ulozi roditelja. – Ovog puta smo predvideli tri vrste radionica. Predavanja o reproduktivnom zdravlju namenjena su mladima od 18 do 35 godina. Na njima će biti reči i o psihološkoj podršci, emocionalnom sazrevanju i drugim temama koje su bitne za to doba u životu čoveka.
Edukacijom će biti obuhvaćena i deca od petog do osmog razreda osnovne škole i prva dva razreda Karlovačke gimnazije, a u planu je da se i đacima Karlovačke bogoslovije održi predavanje o temi koja je njima bliska i primerena. Nada Ostojić Agbaba napominje da se mislilo i na najstarije sugrađane jer je uočeno da postoji potreba da se mladi senzibilišu i upoznaju s potrebama starijih, i da se kod njih stvori empatija prema toj kategoriji Karlovčana, pa će se deo radionica odnositi i na međugeneracijsku solidarnost i saradnju.
Radionice će biti organizovane u prostorijama opštine ili obrazovnim ustanovama tokom godine. Opština će u realizaciji tih mera učestvovati sa 148.500 dinara.
Pozitivno iskustvo
Prošlogodišnji projekat „Mala škola ranog razvoja”, koji je Opština realizovala uz finansijsku podršku kabineta ministra za demografiju i populacionu politiku, naišao je na dobar ođek među građanima. Kroz deset susreta s roditeljima obuhvaćene su teme, za koje se smatralo da treba da podignu nivo sposobnosti roditelja za staranje o svom potomstvu.
– Tim projektom smo želeli da omogućimo porodicima koje imaju decu do tri godine da dobiju informacije koje su značajne za kvalitetno staranje i brigu o njima – kaže Nada Ostojić Agbaba. – Opšti utisak je da smo tim projektom postigli pun pogodak i prema izjavama učesnika, na tim susretima su saznali mnogo toga u vezi sa podizanjem dece.
Nada Ostojić Agbaba kaže da je u toku raspisivanje javne nabavke za uslugu „Pomoć u kući”, koja je u protekle dve godine naišla na dobar prijem u Karlovcima. Reč je o pomoći staračkim domaćinstvima, bračnim parovima ili samcima, starijim od 65 godina, koji nemaju u kući decu ili nekog drugog da brine o njima.
Naša sagovornica ističe da je tu uslugu prethodne dve godine pružala licencirana firma „Feliks domus”. Lane su 25 sugrađana, među kojima i četvoro s Banstola, obilazile dve geronto-domaćice. Njihov zadatak je bio da to čine jednom ili dva puta sedmično. Pri tom su obavljale lakše kućne poslove, donosile ogrev, nabavljale lekove. Nada Ostojić Agbaba kaže da postoji potreba da se angažuje još jedna geronto-domaćica, ali da je novac ograničavajući faktor.
Foto: NOA