Brnabić: Zapadni Balkan je region u koji vredi ulagati
LONDON: Premijeri sa Zapadnog Balkana pozvali su danas u Londonu investitore da ulažu u ovaj region, koji je, kako su ocenili, prijateljsko okruženje za investitore.
Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je na samitu o Zapadnom Balkanu u organizaciji EBRD, da je Srbija pravo mesto za ulaganje, zemlja koja je privukla najviše stranih direktnih investicija, i ima jednu od najvažnijih stvari - ljudski kapital.
Naglasila je da je je Srbija prošle godine bila broj 1 kada je u pitanju privlačenje grinfild direktnih stranih investicija.Napomenula je da postoje posebne poreske olakšice u zemlji, za sve koji žele da ulažu u istraživanja, nauku, razvoj tehnologija, inovacije...
Kako je rekla, IT sektor u Srbiji je najbrža rastući sektor u Evropi, a izvoz tog sektora je bio oko 1,4 milijarde prošle godine.“To vidimo kao ključ našeg daljeg razvoja i rast, i želim da vas pozovem da budete deo te transformacije”, rekla je Brnabić.Predsedavajući Saveta ministara BiH Zoran Tegeltija takođe je pozvao investitore da ulažu u tu zemlju, navodeći da će njihov kapital u BiH biti siguran.
“U BiH ćete imati priliku da dobro zaradite, što je jedan od važnijih motiva, ulagaćete u zemlju u kojoj imate dobre ljude, sposobne, kvalifikovanu radnu snagu, a stope poreza niže od većine zemalja u Evropi”, rekao je Tegeltija.On je dodao da se nada da su to dovojni motivi, te naveo da oni koji ulažu u projekte iza kojih stoji država, treba da znaju da BiH ima kapacitete za stabilno investiranje i servisiranje svojih obaveza.
I premijer Crne Gore Duško Marković naveo je da je ta zemlja u proteklom periodu kroz reforme dostigla finansijsku disciplinu i ekonomski rast.“Želimo da zadržimo mlade u zemlji. Strani investitori su dobrodošli u Crnu Goru, imaju potencijala za ulažu u turizam, energetiku, poljoprivredu, razvoj infrastrukture. Crna Gora je prijateljsko okruženje za investitore”, rekao je Marković.
Albanski premijer Edi Rana rekao je da Balkan, pa i Albanija, ima tu stigmu da predstavlja prepreku za svakoga ko hoće da putuje, pogovoto ako ima novca i želi da investira.Kažu da je to mesto gde ne treba da idete, ali ako jednom odete, otkrićete da želite da dođete ponovo, primetio je Rama.
Premijer Severne Makedonije Oliver Spaskovski rekao je da u toj zemlji rade na tome da stvore bolju investicionu klimu, za domaće i strane investitore, što, kaže, ide “ruku pod ruku” sa dugoročnom stabilnošću.“Svi procesi u Severnoj Makedoniji ukazuju da se krećemo ka dugoročnoj stabilnosti, članstvu u NATO i pregovorima sa EU A, uz to mora zemlja da se konsoliduje finansijski”, rekao je Spaskovski.
Predsednik EBRD Suma Čakrabarti rekao je da svi u regionu žele stabilnost i ekonomski razvoj, kao i da su vrlo otvoreni ka spoljnom svetu.Ponovio je da je EBRD u region do sada investirao gotovo 13 milijardi evra, a da su opslednjih godina cifre najviše porasle, jer, kako kaže, što je više reformi u regionu, više je mogućnosti za ulaganja.
“Zapadni Balkan je region u koji vredi ulagati”, rekao je Čakrabarti.
Brnabić: Ne reciprocitet, nego CEFTA
LONDON: Premijerka Ana Brnabić nije danas na Samitu EBRD, u Londonu, htela da replicira kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju na najavu zamene taksi merama reciprociteta, jer joj je, kako ističe, bilo važno da ekonomski predstavi ne samo Srbiju, već i ceo region, od čije budućnosti, u velikoj meri, zavisi budućnost Srbije.
Brnabić je, naime, ukazala na samitu na potrebu ukidanja taksi, a Kurti je u svom obraćanju insistirao na reciprocitetu.
"Ne mere reciprociteta, nego CEFTA sporazum", jednostavna je formula, rekla je Brnabić novinarima, te ukazala, kao i svojim sagovornicima na samitu, da je situacija sa taksama izuzetno jednostavna, jer postoje potpisani sporazumi, koji se moraju poštovati, a jedan od njih je CEFTA.
“Ne možete razgovarati o recipročnim merama, ili da li se nešto poštuje ili se nešto ne poštuje. Sve jasno piše u CEFTI i mi zahtevamo da svi poštuju CEFTA sporazum, uključujući privremene institucije samouprave u Prištini”, rekla je Brnabić.
Premijerka je istakla da bi sve osim toga, otvaranje bilo koje teme van CEFTA sporazuma, bilo ulaženje u sivu zonu u kojoj bi svako mogao da kaže da misli da bi trebalo da uvede “ovo ili ono”.“Pogledajte CEFTA sporazum, koji želimo da se poštuje. Ako vam se nešto ne sviđa u CEFTA sporazumu, možete na Sekretarijatu da pokrenete te teme, da vidimo kako će ostali prema njima da se postave”, rekla je Brnabić.
To je, kaže, jedini način da se pokažemo kao ozbiljni partneri, pre svega, prema investitorima iz EU, SAD, Kine, Rusije…“Ne mere reciprociteta, nego CEFTA sporazum”, poručila je Brnabić.
Brnabić: Sa Palmerom o situaciji u BiH i C.Gori,ni reč o KiM
Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas u Londonu da je danas sa Metjuom Palmerom, pre svega, razgovarala o situaciji o BiH i Crnoj Gori i o tome koliko najnoviji politički potresi mogu da utiču i na regionalnu stabilnost i na ekonomsku situaciju u Srbiji.
“Nismo čak nijednom rečenicom pomenuli takse Prištine, niti novu prištinsku administraciju. To možda najbolje pokazuje koliko u ovom trenutku SAD, sa jedne strane, razmišljaju kakva je moguća destabilizacija u BiH i koliko oni ozbiljno prate situaciju u BiH, ali, s druge strane, i da je Ričard Grenel preuzeo u potpunosti pitanje odnosa Beograda i Prištine i taksi”, rekla je Brnabić novinarima u Londonu.
Premijerka je rekla da će Palmer razgovarati i sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, tokom predsednikove posete Vašingtonu, kao i da će se ona sama sa njim videti još jednom, na samitu u Delfiju, te da očekuje da će Palmer uskoro posetiti Beograd.
Brnabić je naglasila da je zaključak razgovora da je regionalna stabilnost apsolutno najvažnija tema, i politički i ekonomski.“Tu se mi slažemo sa SAD. Ne slažemo se po našim pogledima na neke stvari, šta je uzrok, a šta posledica nekih trenutnih nestabilnsoti u regionu, ali svakako ostaje da razgovaramo o tome”, rekla je Brnabić.
Premijerka je ponovila da je Srbiji u interesu regionalna stabilnost, koja je jedna od najvažnijih stavri, pored evropskih integracija.“Kada me Palmer pita šta govorimo Miloradu Dodiku kada se vidimo, ja mu odgovorim da je to apsolutni isto ono što govorimo kada razgovaramo o tim temama u javnosti ili na skupovima poput današnjeg”, istakla je Brnabić.
Podsetila je da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma, ali ne krije da ima posebne veze sa Republikom Srpskom, što je, kaže, naše pravo i obaveza.
“Ali, kada govorimo o BiH, i RS, važno je da podržavamo regionalnu stabilnost. O tome razgovaramo i sa Dodikom, i tu ne postoje tajne. Imamo posebne odnose sa RS, to je naše pravo i želje, a to nikako ne ugrožava BiH, već upravo suprotno. To u BiH treba da gledaju kao ruku pruženu BiH”, rekla je Brnabić.
Brnabić pozvala Tegeltiju da poseti Srbiji
Premijerka Ana Brnabić pozvala je danas predsedavajućeg Saveta ministara BiH Zorana Tegeltiju da poseti Srbiju.“Imali smo odličan sastanak. Mi imamo mnogo zajedničkih projekata koji su pokrenuti i koje želimo da ubrzamo”, rekla je Brnabić novinarima u Londonu posle sastanka sa Tegeltijom.
Dodala je da je svog kolegu iz BiH pozvala da poseti Srbiju.
“Mislim da ćemo ga uskoro videti u Beogradu”, rekla je Brnabić.
Brnabić: Da Srbija bude među pet zemalja po investicijama EBRD
Srbija je trenutno šesta ili sedma zemlja, ukupno, po investicijama Evropske banke za obnovu i razvoj, a EBRD bi voleo i smatra da postoji veliki potencijal da tokom ove ili sledeće godine, Srbija bude jedna od pet zemalja po investicijama te banke, izjavila je danas u Londonu premijerka Ana Brnabić.
O tome je, kako je prenela novinarima, i razgovarala sa predsednikom EBRD Sumom Čakrabartijem.Brnabić je istakla da će veliki prostor za ulaganja EBRD-a u budućnosti biti “zelena tranzicija”, odnosno energetska transformacija Srbije, kao i zelena ekonomija i zaštita životne sredine, što će sve biti fokus Srbije.
Premijreka je prenela i da joj je Čakrabarti u razgovoru kazao da je bio veoma srećan što je, slušajući nju na današnjem panelu, čuo da su osnovni prioriteti u Srbiji isti kao i prioriteti EBRD-a.“I da će sledeći investicioni paket EBRD biti lako za planirati, jer će praktično samo nastaviti da prate naše prioritete”, rekla je Brnabić.
Finansijska podrška EBRD-a širenju SIAD grupe u Srbiji
LONDON: Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) je danas, tokom Investicionog samita za Zapadni Balkan koji se održava u Londonu, potpisala ugovor o kreditu sa firmom Istrabenc Plini Beograd u visini od sedam miliona evra čime podržava razvoj ove kompanije u Srbiji.
Istrabenc će iskoristiti sredstva za izgradnju stanice za punjenje gasom u Šimanovcima, 35 kilometara severozapadno od Beograda, što će kompaniji omogućiti punjenje boca u Srbiji, umesto da uvozi napunjene industrijske boce za gas iz matične kompanije u Sloveniji, navodi se u saopštenju EBRD-a dostavljenom Tanjugu.
Ova investicija omogućiće kompaniji da zadovolji veću tražnju industrijskih i maloprodajnih kupaca u Srbiji i potencijalno susednim zemljama.Matična kompanija snabdeva industrijskim i prirodnim gasom i pruža usluge u oblasti energetike kompanijama i domaćinstvima u Sloveniji, kao i preko svojih podružnica u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Istrabenc je u vlasništvu SIAD grupe, jednog od vodećih italijanskih i evropskih proizvođača industrijskog gasa koji posluje na Zapadnom Balkanu i u Austriji, Bugarskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumuniji, Češkoj i Slovačkoj, navodi se u saopštenju.
Brnabić sa Valasom: Očekujemo da Džonson poseti Srbiju ove godine
LONDON: Premijerka Srbije Ana Brnabić sastala se danas u Londonu sa ministrom odbrane Ujedinjenog Kraljevstva Benom Valasom.Brnabić je u razgovoru istakla da je Srbija opredeljena za jačanje sveukupnih odnosa, posebno političkog dijaloga na najvišem nivou."Očekujemo da premijer Boris Džonson poseti Srbiju ove godine", kazala je Brnabić, a navedeno je u saopštenju vlade.
Brnabić i Valas su se saglasili da je saradnja dve zemlje u oblasti odbrane veoma razvijena, pre svega vojnoobrazovna i vojnomedicinska.Na sastanku je bilo reči i o bezbednosnoj situaciji na Zapadnom Balkanu, kao i o daljem jačanju privredne saradnje dve zemlje.
U prvih 11 meseci prošle godine, izvoz usluga u Veliku Britaniju bio je 552 miliona evra, a uvoz 274 miliona evra, čime je ova zemlja na drugom mestu kao najvažnija za izvoz usluga.kada je reč o izvozu I?T, u prvih 11 meseci 2019. vrednost izvoza je bio 139 miliona evra, a uvoza 54 miliona evra. Takođe, poslednjih godina beleži se i rast spoljnotrgovinske razmene.
Premijerka Brnabić je zaključila da je Srbija opredeljena za dalje unapređenje saradnje sa Ujedinjenim Kraljevstvom u svim oblastima nakon izlaska te države iz Evropske unije.