Poslanici sutra raspravljaju o zakonu o “nestalim bebama”
BEOGRAD: Poslanici Skupštine Srbije sutra će na vanrednom zasedanju početi raspravu o Predlogu zakona o utvrđivanju činjenica o statusu novorođenje dece za koju se sumnja da su nestala iz porodilišta u Republici Srbiji - poznatijeg kao “zakon o nestalim bebama”.
Ovaj zakonski predlog stigao je na dnevni red parlamenta skoro godinu dana nakon što mu ga je Vlada Srbije uputila 8. marta 2018. godine.
Usvajanjem ovog zakona u skupštini Srbija će ispuniti obavezu prema Evropskom sudu za ljudska prava, koji je 2013. godine, u slučaju “Zorica Jovanović protiv Srbije”, pored ostalog, naložio državi da uspostavi mahanizam za utvrđivanje istine i obeštećenja za roditelje, koji veruju da su njihove bebe nestale nakon porođaja.
Predlogom zakona je propisan postupak u kome se utvrđuju činjenice o statusu novorođene dece za koju se sumnja da su nestala iz porodilišta u Srbiji ili zdravstvenih ustanova i to na osnovu dokaza koji se izvedu i podataka koji se u prikupe u sudskom postupku od državnih i drugih organa, roditelja i drugih lica.
Takođe, zakonom se uređuje i postupak u kome se dosuđuje pravična novčana naknada nematerijalne štete.
Poslednja verzija zakonskog predloga je dodatno usaglašena sa predlozima roditelja i nevladine oragnizacije YUCOM, kažu u Ministarstvu pravde za Tanjug.
Takođe napominju u Ministarstvu, tekst Predloga zakona usklađen sa preporukama Saveta Evrope, koji je dao i pozitivnu ocenu na nacrt ovog zakona.
U izradi teksta zakona učestvovali su predstavnici svih relevantnih institucija.
Pored predstavnika tri ministarstva - pravde, unutrašnjih poslova i zdravlja, Radna grupa je bila sastavljena i od predstavnika Republičkog javnog tužilaštva, Vrhovnog kasacionog suda, Državnog pravobranilaštva, kao i od predstavnika grupa roditelja dece za koju postoji sumnja da su nestala u porodilištima u Republici Srbiji.
Komitet ministara Saveta Evrope više puta u toku prethodnih godina pozivao je Srbiju da što hitnije usvoji zakon o nestalim bebama i omogući roditeljima pravo na obeštećenje.