„Novosadski kulturno-obrazovni krug“ za prijemne ispite
Škola „Novosadski kulturno-obrazovni krug“ na inovativan način, kroz kvalitetnu nastavu, koju vodi mlad i stručan tim nastavnika, priprema učenike i studente za prijemne ispite, a moguća je priprema i svakog predmeta pojedinačno.
U školi se, osim matematike i srpskog, održavaju časovi programiranja, fizike, hemije, engleskog, ruskog i nemačkog jezika, a za najmlađe polaznike postoji seminar „Programiraj svog robota“. Nastava uključuje i pripremu za kombinovani test pa su tu nastavnici biologije, geografije i istorije.
Nastavnici imaju iskustva u radu s decom i rezultati su vidljivi, kako na prijemnom, tako i posle samo nekoliko časova. Grupe čini tri do pet učenika, te je pristup mentorski, prilagođen svakom detetu. Škola se nalazi na Bulevaru kralja Petra Prvog 48, pripreme se održavaju vikendom, a cena je simbolična. Sve informacije dostupne su putem „Fejsbuk“ stranice i „Instagram“ profila „Novosadski kulturno-obrazovni krug“, kao i sajta www.nskrug.org
Novi i kreativan pristup podrazumeva interaktivnu nastavu, odnosno otvorenu komunikaciju između nastavnika i učenika, bez diktiranja i digresija.
– Primera radi, na dvočasu srpskog uradimo između 20 i 30 zadataka – objašnjava profesorka srpskog jezika i književnosti u „Novosadskom kulturno-obrazovnom krugu“ Marija Bjelica. – Učenici dobiju i nastavne listiće s gramatikom koja prati deo gradiva koje izučavamo. Nose ih kući, na času ih pređemo za pet do deset minuta, na taj način ponovimo i podsetimo se, nakon čega odmah prelazimo na zadatke. To što radimo u manjim grupama omogućava da se učenicima više posvetimo, zbog čega se gradivo usvaja lakše i kvalitetnije. Fokusirani smo na rad na času, potom samostalan rad kod kuće i insistiramo na primeni stečenih znanja. Uvek se obnavljanjem vratimo na to što smo učili.
„Kulturno-obrazovni krug“, samo ime govori, osim obrazovanjem, bavi se kulturom. U okviru škole postoji mali izdavački centar. Objavili su knjigu „U smiraj buđenja”, a uskoro slede zbirke eseja i poezije. Neguju i kulturu darivanja. Vrlo često pružaju mogućnost besplatnih i promotivnih časova preko društvenih grupa, kao što su „Mame Novosađanke“, „Yast giv“, „Vredne ruke Vojvođanki“. Učestvovali su na različitim manifestacijama.
– Na festivalu „Dobrodošli na Naselje 6“ držali smo veoma posećene radionice iz predmeta kojima se i u školi bavimo, a bili smo učesnici i „Dečje nedelje“ i „Maminog bazara“. Nastavićemo da učestvujemo na festivalima posvećenim deci i omladini, i zajedno stremimo uspešnom završetku školske godine, čiji će rezultat biti da svi naši polaznici pripremne nastave upišu željene škole. Izuzetno je važno da deca znaju čime žele da se bave u životu. Bez obzira na činjenicu da postoji lista najpopularnijih škola, uvek je potrebno razmisliti o svojim afinitetima. Čak i kad imamo slabija postignuća u školi, možemo se dobro pripremiti za prijemni. Važno je znati šta voliš i pokazati spremnost za usvajanje novih znanja. Ništa nije nemoguće! – poručuje Marija Bjelica.
B. Pavković
Foto: „Fejsbuk“ stranica „Novosadski kulturno-obrazovni krug“