Albanci srušili kuću porodice Menković na Kosmetu (video)
GNJILANE: Zaposleni u odeljenju Inspekcije u opštini Gnjilane srušili su danas u multietničkom selu Cernica kuću porodice Menković, koja je bila smeštena u gornjoj mahali, u delu nastanjenom Albancima, u kojoj zbog bezbednosne situacije nisu živeli, preneo je KoŠev.
„Meni je 1996. godine mesna zajednica Cernice dodelila plac, ja sam sagradio kuću, a onda je pukao rat i nismo izvršili prenos. Tužili smo opštinu, oni su odbili tužbu i slučaj je poslat u Vrhovni sud u Prištini, još nije stigao nikakav odgovor, a iz opštine Gnjilane su došli i srušili kuću do temelja“, rekao je Jovica Menković.
Po rečima direktora Inspekcije u Gnjilanu Nevzada Rušitija (Nevzat Rushiti), informaciju o ovoj kući su dobili od predsednika albanskog dela mesne zajednice u Cernici, gde će kažu za KoŠev, u toku dana biti srušena još jedna kuća.
„Ja imam zahtev iz mesne zajednice Cernica da se ruši, ne samo ta kuća, nego svi objekti koji predstavljaju opasnost po okolinu. Ova kuća je bila u društvenoj svojini. Još jedan objekat se ruši danas, rušili smo još objekata po gradu i selima, rušili smo i škole i ambulante“, kaže Rušiti.
Kako je rekao, kuća Menkovića je bila napuštena, nije imala krov i vrata i bila je puna prljavštine.
Međutim, Menković kaže da je prvi sprat kuće bio sređen, ali da nisu tu živeli zbog bezbednosti jer se nalazi u albanskom delu sela. Zbog toga su živeli u drugoj kući bliže srpskom delu.
„Posle tužbe koju smo uputili opštini, žalili smo se i Vrhovnom sudu u Prištini. Advokat kaže da kuća nije smela da se ruši, bez odgovora Vrhovnog suda. Ne znam šta da radim sad, pre par dana mi je umro i brat koji je imao 40 godina“, ističe Menković.
Na pitanje da li je u odeljenje Inspekcije stigla odluka Vrhovnog suda, Rušiti je rekao:
„Ništa nemam napismeno da nemam pravo da reagujem, imali smo urednu dokumentaciju da rušimo kuću“, rekao je Rušiti i dodao da je odluka doneta na loklanom opštinskom nivou, na zahtev koji je stigao iz Cernice.
Jovica Menković, čija je kuća srušena, izdržava šestočlanu porodicu, sa troje dece, a jedini izvor primanja mu je plata noćnog čuvara sa pola radnog vremena u OŠ „Branko Radičević“ u Cernici.
U Cernici je pre 1999. godine živelo oko 800 Srba, danas je ostalo oko tridesetak, a svakim danom se broj srpskog stanovništva smanjuje zbog loše bezbednosne i političke situacije.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju osudila je rušenje srpske kuće u Cernici i ispisivanje grafita u Preocu.
„I grafit Kosovo je Albanija na pomoćnom objektu srpske osnovne škole u Preocu i protivzakonito rušenje kuće Jovice Menkovića u Cernici plod je iste političke klime koja se na samoproglašenom Kosovu godinama kontinuirano stvara, a to je klima segregacije, pravne nesigurnosti i nasilja“, navodi se u saopštenju.
Srbima se sve češće na ovaj način poručuje da za njih nema mesta na albanskom samoproglašenom Kosovu navodi dalje ova Kancelarija, dodajući da su „krivci oni koji u javnost upućuju antisrpske političke poruke i slave kulturu zločina i nasilja, oličenu u nekadašnjoj UČK“. Zahtevaju oštru reakciju međunarodne zajednice.
Srbija čini sve da svoje građane ohrabri i pomogne u nameri da ostanu i opstanu na zemlji predaka, stoji na kraju saopštenja.