Termovizijska kamera nadleće Zrenjanin
ZRENJANIN: Ovih dana specijalni dron sa najsavremenijom termovizijskom kamerom nadleće Zrenjanin, da bi pravila posebne snimke javnih i drugih objekata.
Na ovaj način se obavlja istraživanje i prikupljanje podataka o energetskoj efikasnosti objekata u gradu. Reč je o aktivnostima koje se sprovode u okviru projekta pod nazivom „Pametna i održiva potrošnja energije“, a koji je započet juna prošle godine. Projekat se realizuje u okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje Rumunija – Srbija. Nosilac projekta je Grad Zrenjanin, a partneri su Regionalni centar za društveno-ekonomski razvoj Banat, Grad Temišvar i Klaster održive energije Rumunije.
U toku je izrada Master plana održive energije za teritoriju Srednjobanatskog okruga. Ovaj dokument će Zrenjanin i srednji Banat uvrstiti među retke koji ga imaju, a koji predstavlja osnovu za dalji razvoj ove teritorije u domenu planiranja i upravljanja akcijama za uštedu energije, korišćenja obnovljivih izvora energije, kao i mogućnosti dobijanja sredstava iz međunarodnih fondova, potvrđeno je „Dnevniku” u zrenjaninskoj lokalnoj samoupravi.
Istraživanju i prikupljanju podataka o energetskoj efikasnosti objekata u gradu prethodila je nabavka najsavremenije opreme za termovizijsko snimanje, drona i termovizijske kamere posledenje generacije.
„Zahvaljujući ovakvoj vrsti opreme, u vrlo kratkim rokovima raspolagaćemo sa najpreciznijm podacima o stanju energetske efikasnosti javnih i drugih objekata na teritoriji Grada Zrenjanina”, kažu u lokalnoj samoupravi.
Započete su i pilot- akcije u tri srednje škole - Zrenjaninskoj gimnaziji, Ekonomsko-trgovinskoj školi „Jovan Trajković” i Tehničkoj školi. Ove akcije podrazumevaju ispitivanje kvaliteta vazduha i merenje potrošnje energije u tim školama.
„Unakrsnom analizom dobijenih podataka bićemo u mogućnosti da sagledamo kako ove dve stvari utiču jedna na drugu, kakva su energetska svojstva objekata navedenih srednjih škola i kakav vazduh udišu naši srednjoškolci, odnosno na koji način trenutno stanje može biti unapređeno”, kažu u Gradskoj upravi.
U narednom periodu, u okviru projekta, održaće se niz edukacija za različite ciljne grupe, nastavak pilot- akcija i uspostavljanje sistema za inteligentno praćenje potrošnje energije u školama. Kao najvažniju aktivnost, projekat predviđa izgradnju prve pametne zgrade u Banatu i osnivanje Regionalnog centra za energetsku efikasnost Banat u Zrenjaninu. Na taj način ovaj projekat postavlja temelje za buduće aktivnosti i nove projekte, a Zrenjanin i ceo region stavlja u poziciju lidera u ovoj oblasti. Projekat vredan ukupno 852.001 evro traje do marta 2021. godine.
Ž. Balaban