Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Udruženje hranitelja iz Novog Sada godinu dana u važnoj misiji

11.02.2020. 11:16 11:19
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Udruženje hranitelja iz Novog Sada osnovano je u januaru prošle godine, i to na inicijativu samih hranitelja, koji su se organizovali da bi, u saradnji sa svim zainteresovanim organizacijama i pojedincima, realizovali različite aktivnosti, usmerene na poboljšanje položaja dece i mladih na hraniteljskom smeštaju, ali i pružili podršku jedni drugima.

Po rečima predsednice tog Udruženja Vesne Ilić, na Međunarodnoj skupštini hranitelja došlo se do zaključka da zajedno mogu uraditi mnogo više ukoliko su organizovani kao predstavnici udruženja građana nego kao pojedinci i svojim delovanjem omogućiti bolji i kvalitetniji boravak dece u porodici.

– U okviru Udruženja imamo 35 hraniteljskih porodica, a broj dece je promenljiv i prosečno ih po porodici uglavnom bude dvoje, a maksimalno u hraniteljski smeštaj može biti smešteno troje – kaže Vesna Ilić. – Osnovali smo Udruženje hranitelja uz pomoć drugih udruženja, napravili smo svoj statut uz pomoć Centra za porodični smeštaj i usvojenje. Zatim smo počeli da radimo stihijski, nismo imali neki plan i program, kucali smo na sva moguća vrata. Centar nam je zaista pružio maksimalnu podršku i pomogao da otvorimo neka veća vrata, da bi se čulo za nas i naš rad. Tako smo polako počeli da postižemo i rezultate.

Kako kaže, iako su relativno mlado udruženje, tokom godine su imali dosta aktivnosti, a prva je bila upravo u tom centru, kada su učestvovali u njihovom strateškom planiranju. To je za Udruženje možda i jedna od najbitnijih stavki jer se pokazalo da ih neko shvata ozbiljno i da se njihov glas čuje, a mišljenje uvažava. Sada imaju isplaniranu godinu pred sobom, s jasno postavljenim ciljevima, zadacima i vizijama.

– Na osnovu tog učešća, Centar nam je otvorio vrata ka Pokrajinskom sekretarijatu za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova, gde smo aplicirali za projekat „Osnaživanje hraniteljskih porodica u Vojvodini”, koji smo dobili, te smo uz njihovu finansijsku pomoć i stručnu pomoć Centra održali tribine po Vojvodini – kaže Vesna Ilić. – Nakon toga smo imali projekat u partnerstvu s Fondacijom „Privrednik”, kroz koji smo upoznavali decu sa smetnjama u razvoju s tradicijom i istorijom srpskog naroda. Tako smo ih vodili jedan vikend u Budimpeštu i Sent Andreju, gde su obišli pravoslavne crkve i Muzej, Srpski kulturni centar i sve ono što je u vezi s tradicijom i istorijom na tim teritorijama, a išli su zajedno sa stipendistima Fondacije, u koje spadaju deca sa socijalnih margina, odnosno oni koji imaju manju ekonomsku moć a dobri su studenti. 

Kako kaže, zahvaljujući Fondaciji „Privrednik”, deci je omogućeno da postanu stipendisti Fondacije, ukoliko ispunjavaju uslove. U saradnji s Udruženjem hranitelja iz Beograda, deca idu da letuju u Grčkoj po izuzetno povoljnim uslovima, a saradnja se nastavlja i ove godine. Uspostavili su saradnju i s Pevačko-edukativnim centrom „Magični glas”, a Danijela Đorđević prati decu koja imaju talenta i daje im mogućnost da se muzički školuju i nastupaju na međunarodnim festivalima.

– Naša deca su, pod njenom palicom, nastupala na Međunarodnom festivalu talentovane dece „Anđeoski glas” u septembru prošle godine u Beogradu i odnela su tri medalje i dva pehara – kaže naša sagovornica. – Zaista im posvećuje veoma mnogo vremena, stoga bih zamolila one koji su u mogućnosti da prepoznaju njenu volju, brigu i zalaganje da pomognu u radu s našom decom, s obzirom na to da su ostali zapaženi na tom festivalu i dobili su poziv da idu u Rumuniju na takmičenje. Nažalost, nismo u finansijskoj mogućnosti to da podržimo. Dobili su poziv da idu u junu i za Italiju, pa ako nađemo nekog ko bi prepoznao potencijal i odazvao se molbi za pomoć, možda i uspemo da odemo.

Po njenim rečima, zimus su želeli da obraduju mališane i

organizovali su novogodišnje druženje u Dečjem selu u Sremskoj Kamenici, a zahvaljujući izuzetno dobroj saradnji s Vinarijom „Kovačević” iz Iriga, omogućili su im novogodišnje paketiće, dok je animatorska ekipa „Željka Veseljka” došla da upotpuni zimsku čaroliju, spremivši novogodišnju predstavu.

– Pošto smo udruženje s klubovima, jer smo već u startu imali viziju širenja, na našoj prvoj godišnjoj skupštini zvanično smo objavili da je u toku formiranje prvog kluba u Pećincima – rekla je Vesna Ilić. – Ideja klubova je da predstavnici budu

upoznati s našim strateškim planom i statutom i primenjuju ga u svom radu. Na kraju bih apelovala na sve ljude dobre volje i otvorenog srca da se jave i postanu hranitelji, da bi pružili šansu nekom detetu da izađe na dobar put i postane dobar čovek. Ima vrlo mnogo dece kojoj

treba veoma malo, a statistike govore da deca koja izađu iz hraniteljskih porodica zaista to i postanu.

Do statusa procenom stručnjaka

Po rečima predsednice Udruženja hranitelja iz Novog Sada Vesne Ilić, da bi neko postao hranitelj, najbolje je da se javi Centru za porodični smeštaj i usvojenje jer imaju svoj plan i program rada, kao i edukacije potencijalnih hranitelja. Tamo se dobije spisak uslova koji moraju da se zadovolje, poput uverenja iz suda da osoba nije osuđivana ili potvrda da nije lišena svog roditeljskog staranja i slično. Ukoliko se ispune svi uslovi, sledi proces edukacije, koji traje oko dva meseca, što je deset efektinih časova. Radi se 11 jedinica, a na radionicama se hranitelji upoznaju s onim što ih čeka, te tako i stručnjaci procenjuju potencijale i motive potencijalnih hranitelja. To daje mogućnosti i jednima i drugima da se odluče. Neki hranitelji tokom procesa edukacije odustanu jer vide da to nije za njih, a ko dođe do kraja i ako je zadovoljstvo obostrano, dobija licencu, koja se obnavlja na dve godine.

        I. Bakmaz

Piše:
Pošaljite komentar