U Vojvodini nema zaraženih korona virusom
NOVI SAD: U AP Vojvodini za sada nisu registrovani slučajevi infekcije novim korona virusom. Institut za javno zdravlje Vojvodine i sve zdravstvene ustanove postupaju u skladu s algoritmima koje je dostavio Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
Sprovodi se zdravstveni nadzor nad putnicima u međunarodnom saobraćaju prema rešenju granične sanitarne inspekcije, kao i poseban algoritam za slučaj da se lice javi na pregled bez prethodnog kontakta sa epidemiološkom službom u vezi s mogućom infekcijom novim korona virusom, kažu u Institutu za javno zdravlje Vojvodine i napominju da se većina ljudi se tokom života inficira nekim tipom korona virusa.
Infekcije mogu da prođu bez ikakvih simptoma ili da se manifestuju simptomima prehlade.
Izbegavati masovna okupljanja, a ukoliko je to neizbežno, savetuje se nošenje maski preko usta i nosa na aerodromima, železničkim i autobuskim stanicama posebno u međunarodnom saobraćaju. Savetuje se i često pranje ruku, pokrivanje usta i nosa prilikom kašljanja i kijanja papirnim maramicama. Ako imate simptome slične gripu, obratite se lekaru i, ukoliko ste putovali u poslednje dve nedelje, navedite destinacije vašeg skorašnjeg putovanja. Lica koja imaju simptome slične gripu treba da se leče kod kuće, osim ako nisu zadržani na bolničkom lečenju i da smanje broj kontakata na minimum, savetuju u Institutu.
Novi korona virus je do sada nepoznati tip virusa, otkriven u decembru 2019. u Kini (Vuhan). Ovaj virus razlikuje se od svih do sada poznatih korona virusa, uključujući MERS-CoV, prepoznat na Bliskom Istoku pre nekoliko godina i SARS-CoV koji je prvi put registrovan u Kini početkom sezone 2002/2003.
Rezervoar, izvor zaraze i način prenošenja ovog virusa nisu još uvek u potpunosti utvrđeni. Neki tipovi korona virusa prisutni su kod životinja, i to kod slepih miševa, kamila, goveda, mačaka i drugih životinja.
Novi korona virus je verovatno zoonoznog porekla, prenet sa životinja na ljude. Iako je za većinu obolelih zajedničko da su posetili pijacu ribe, morskih plodova i malih životinja u Vuhanu (Kina), gde su bili u kontaktu sa životinjama, još nije precizno ustanovljeno koje životinje su potencijalni rezervoari zaraze za 2019-nCoV, navode u Institutu.
Lakši oblici bolesti mogu da liče na prehladu koju odlikuju povišena telesna temperatura, bol u ždrelu, kijavica. Ukoliko je došlo do upale pluća, bolest se manifestuje povišenom telesnom temperaturom, kašljem i otežanim disanjem, slabošću. U najtežim slučajevima, retko, može doći do šoka, akutnog respiratornog sindroma i smrtnog ishoda.
Inkubacija bolesti, odsno vreme koje prođe od unošenja virusa u organizam do pojave simptoma bolesti, traje od dva do 12 dana, a u proseku pet dana, objašnjavaju u Institutu.
Osim prenošenja nCoV-2019 sa životinja rezervoara infekcije na ljude, evidentno je i prenošenje virusa sa čoveka na čoveka.
Novi korona virus prenosi se kapljičnim putem, to jest udisanjem kapljica prilikom kašlja ili kijanja. Ispituju se i drugi mogući putevi prenošenja ovog virusa. Od infekcije novim korona virusom mogu da obole svi, bez obzira na uzrast. Upalu pluća i tešku akutnu respiratornu bolest kao posledicu infekcije nCoV-2019 imaju starije osobe, stariji od 65 godije, lica s hroničnim bolestima i oslabljenim imunitetom. Zdravstveni radnici i članovi porodice koji leče i neguju pacijente obolele od infekcije nCoV-2019 u povećanom su riziku da se inficiraju, objašnjavaju u Institutu.
Stefan Vojnić (27) iz Beograda, koji se sa još troje državljana Srbije nalazi u karantinu u francuskom gradu Eks en Provans, gde su smešteni nakon transporta iz kineskog Vuhana, za Tanjug kaže da su uslovi u karantinu više nego korektni, a da je transport iz Kine u Francusku protekao sa dosta stresa i napetosti zbog procedura i potencijalnih zaraženih. Kod svih srpskih državljana potvrđeno je da nisu zaraženi koronavirusom, ali će, dodaje Stefan, svakako morati u karantinu na jugu Francuske da provede još 14 dana.
Ambasada Srbije u Pekingu je srpskim državljanima organizovala prevoz od smeštaja do konzulata Francuske u Vuhanu, te je Stefan pohvalio angažovanost naše ambasade. Iz konzulata Francuske u Vuhanu, putnici su se potom uputili na vuhanski aerodrom.
Francuski vojni avion sa više od 250 francuskih i drugih evropskih državljana koji su evakuisani iz kineskog grada Vuhan slete je u nedelju oko 14 časova u vojnu bazu Istr na jugu Francuske.
Savetuje se otkazivanje, odnosno odlaganje putovanja u Kinu, posebno u Vuhan, odnosno područja pogođena epidemijom. Ukoliko je putovanje neizbežno, potrebno je striktno pridržavati se svih mera prevencije respiratornih infekcija.
Ukoliko ste se vratili iz Kine ili područja pogođenih epidemijom, javite se zdravstvenoj službi na aerodromu, graničnoj sanitarnoj inspekciji, a zatim postupajte prema rešenju granične sanitarne inspekcije i datim uputstvima. Ukoliko dobijete povišenu telesnu temperaturu i simptome slične gripu tokom dve nedelje od povratka, javite se telefonom zdravstvenoj službi i ograničite kontakte sa drugim licima, preporučuju u Institutu.
Mere prevencije svih respiratornih infekcija, prvenstveno virusnih, podrazumevaju izbegavanje kontakata s osobama koje imaju znake i simptome prehlade ili oboljenja sličnog gripu, izbegavanje masovnih okupljanja i boravka u zatvorenom prostoru gde boravi veliki broj osoba, pojačanu i čestu higijenu ruku, pranje ruku vodom i sapunom minimum 20 sekundi, a kada to nije moguće, korišćenje alkoholnih gelova za dezinfekciju ruku, naročito nakon kontakta s obolelim osobama.
LJ. Petrović