U Ljubljani otvaranje izložbe Galerije Matice srpske
U Narodnoj galeriji Slovenije u Ljubljani večeras će biti otvorena reperezenzativna izložba Galerije Matice srpske “Srpski modernizam 1880-1950” iz kolekcije ove eminentne nacionalne ustanove koja baštini jedan od najbogatijih fondova srpske likovne umetnosti novijeg doba.
Izložba koju čini 86 umetničkih dela, 75 slika, 7 skulptura i 4 grafike, sveobuhvatno ilustruje srpsku likovnu umetnost, njene uzore, opredeljenja i domete od poslednjih decenija 19. veka do sredine 20. veka.
Autorka postavke dr Tijana Palkovljević Bugarski kroz dela 50 odabranih autora predstavila je put od realističkih opredeljenja nastalih pod uticajem umetničkih akademija u Beču i Minhenu do okretanja ka modernizmima 20. veka usled odlaska naših umetnika na školovanje i njihovih boravaka u Pragu, Budimpešti i konačno Parizu kao centru umetničkih ideja 20. veka. Po njenim rečima, izložba ukazuje na razvojni put srpske likovne umetnosti od ideja realizma, impresionizma i simbolizma do aktuelnih ekspresionističkih i intimističkih izraza iskazanih kroz religiozne i istorijske kompozicije ali i teme portreta, pejzaža, akta i enterijera. Uz najpoznatije i najreprezentativnije umetnike poput Uroša Predića, Paje Jovanovića, Steve Aleksića, Ivana Tabakovića, Nadežde Petrović, Petra Dobrovića, Save Šumanovića, Milana Konjovića i Petra Lubarde izložena su i dela možda javnosti manje poznatih slikara koji su svojom delatnošću ostavili trag u istoriji srpske umetnosti ali i kolekciji Galerije Matice srpske.
-Prihvatajući ideju prof. dr Jelene Todorović da je svaka umetnička kolekcija specifično ogledalo – ideala, univerzuma, države i pojedinca, umetnička dela koja smo odabrali iz Kolekcije Galerije Matice srpske predstavljaju ogledalo srpskog modernizma - kaže Tijana Palkovljević Bugarski.- U okvirima evropske kulture, srpski modernizam zauzima zasluženo mesto, nastao odmah uz najrecentnije pojave evropskog modernizma reflektujući na taj način srpsku kulturu u svetlu evropske kulture.
Galerija Matice srpske se poslednjih godina transformisala u moderan evropski muzej kome je saradnja sa srodnim ustanovama na međunarodnom nivou neophodni element kako bi učili od drugih i kroz dijalog i razmenu iskustava razvijali kvalitet svog delovanja. Jedan od prvih partnera sa kojim su započeli saradnju bila je Narodna galerija Slovenije u Ljubljani što je do sada dalo rezultate u dve oblasti: muzejskoj edukaciji i konzervaciji i restauraciji. Poverenje uspostavljeno kroz te projekte stvorilo je osnove za realizaciju izložbi na kojima se, uz predstavljanje sopstvenog kulturnog nasleđa, upoznaje i nasleđe drugih evropskih naroda, razvija svest o sličnostima i razlikama, osobenostima nacionalnih kultura, ali i zajedničkim vrednostima. Na tim idejama nastala je ova izložba i kako kaže upravnica GMS sa željom da predstave najbolje iz svoje kolekcije kroz odabir najreprezentativnijih radova nacionalne umetnosti i najraskošnije stvaraoce sačinili su pregled tematskih i stilskih dometa jednog vremena prelomljen kroz specifičnu istorije same ustanove i njene uloge u društvenim i umetničkim prilikama. Istovremeno, sačinjeni izbor su želeli da predstave i kao mogućnost za saradnju i kreiranje zajedničkih projekata u godinama koje su pred nama.
Izložbu su koautorski realizovali dr Tijana Palkovljević Bugarski i dr Andrej Smrekar, u saradnji sa stručnom saradnicom Jelenom Ognjanović i uz kreativnu i tehničku asistenciju Nikole Ivanovića i Stanislave Jovanović Mindić, kao i tim konzervatora GMS – Danilo Vuksanović, Darko Despotović, Luka Kulić i Marijeta Sidovski. Tokom trajanja izložbe, do 3. maja održavaće se stručna tumačenja i prigodna predavanja kao i edukativni programi za decu.
Na otvaranju večerašnje izložbe govoriće direktorka Narodne galerije dr Barbara Jaki i upravnica GMS dr Tijana Palkovljević Bugarski, a svečano će je otvoriti ministri kulture Slovenije i Srbije, Zoran Poznić i Vladan Vukosavljević. Tokom trajanja izložbe, do 3. maja održavaće se stručna tumačenja i prigodna predavanja kao i edukativni programi za decu.
N. Popov