Legija se žalio Strazburu zbog oduzimanja stana na Ceraku
Srpskim državnim organima dostavljena je na izjašnjenje predstavka Milorada Ulemeka Legije, podneta sudu u Strazburu posle konačne odluke domaćih sudova o trajnom oduzimanju stana u Beogradu 2012. godine, saznaje nezvanično „Dnevnik”.
Nakon što su mu svi domaći sudovi odbili žalbe, osuđeni bivši pukovnik Državne bezbednosti Ulemek podneo je predstavku protiv Srbije zbog oduzimanja stana od 178 kvatratnih metara u kući u Filmskom gradu na Ceraku pa će se sada sva argumentacija s tim u vezi, s jedne strane, države – domaćeg pravosuđa, a s druge, Ulemekova, naći na terazijama Evropskog suda za ljudska prava.
Predstavkom se, kako saznajemo, ističe povreda prava na imovinu, koje je zaštićeno odredbama Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Podsetimo, Specijalno tužilaštvo u Beogradu je 2009. godine podnelo zahtev da se Ulemeku oduzme imovina, sumnjajući da je nekim od krivičnih dela koja su obuhvatale optužnice po kojima mu je suđeno, nezakonito stekao novac i njime kupio stan na Ceraku.
Tokom postupka u beogradskom Specijalnom sudu, o kojem su mediji godinama agilno izveštavali, Ulemek je tvrdio da je još 1998. godine, niz godina pre bilo kojeg događaja obuhvaćenog optužnicama, potpuno zakonito i legalno stekao stan u Filmskom gradu, rešavajući svoje stambeno pitanje u okviru Službe, kao njen radnik, pukovnik DB-a.
Ulemek je tvrdio da je 1998. godine, u postupku rešavanja stambenog problema zbog proširenja porodice, dao Službi stan koji je tada imao u Ulici Ljutice Bogdana u Beogradu, ustupivši ga jednom radniku DB-a, a istovremeno je Služba njemu na žiro račun kod Kapital banke uplatila 374.409 nemačkih maraka, i ubrzo je, takođe 1998. godine, kupio stan u dupleks-kući na Ceraku od „Stankom korporacije”.
Specijalni sud je, po okonačanju postupka u maju 2010. godine, presudio da se prihvata tužiočev zahtev i oduzima stan, navodeći u obrazloženju da „postoji očigledna nesrazmera između Ulemekovih prihoda i plaćene kupoprodajne cene”, i stav suda da „Ulemek nije dokazao da je novac kojim je plaćen predmetni stan pribavljen na zakoniti način”.
Odbrana je negodovala jer je u postupku odbijen niz Ulemekovih dokaznih predloga.
Potonja Ulemekova žalba Apelacionom sudu u Beogradu odbijena je kao neosnovana i potvrđena je prvostepena odluka.
Nakon toga, Ulemek je uložio vanredno pravno sredstvo – zahtev za ponavljanje pravosnažno okončanog postupka zbog novog dokaza, ali ga je Specijalni sud odbio kao neosnovan.
Još jednom je usledila Ulemekova žalba Apelacionom sudu, ovaj put na prvostepenu odluku o odbijanju zahteva za novi postupak, ali je i ta žalba odbijena kao neosnovana. U odluci Apelacionog suda, koja je javno objavljena početkom septembra 2015. godine, navedeno da je Ulemek kao novi dokaz dostavio ugovor iz kojeg proizlazi da je stan koji je oduzet od njega „otuđio 2001. godine”, a s tim u vezi apelacija je zauzezela stav da taj dokument „ne predstavlja činjenice koje su po svom kvalitetu takve da bi se usled njihovog postojanja dozvolilo ponavljanje krivičnog postupka”.
„Imajući u vidu da iz sadržine zahteva i priloženog dokaza ne proizlazi da bi se ponavljanje dozvolilo u korist okrivljenog, koji po navodima nije vlasnik te nepokretnosti, nema mesta ponavljanju krivičnog postupka u korist okrivljenog”, naveo je u obrazloženju Apelacioni sud.
Pošto su iscrpljena sva pravna sredstva pred domaćim pravosuđem, Ulemek je uputio predstavaku sudu u Strazburu.
Bivši komandant JSO-a Milorad Ulemek Legija izdržava kaznu četrdesetogodišnjeg zatvora u Posebnom odeljenju požarevačke „Zabele”, poznatom kao „Alakatraz”. U četiri procesa pravosnažno je osuđen, i jedinstveno i pojedinačno, na po 40 godina zatvora po optužbama za „organizovanje” više teških krivičnih dela, među kojima je i atentat na premijera Srbije Zorana Đinđića. Tokom suđenja Ulemek je odbacio sve optužbe, tvrdeći da nije izvršio nijedno od krivičnih dela.
J. Jakovljević