Državljani zemalja EU neće napuštati Britaniju
ZAGREB: Državljani zemalja Evropske unije ne nameravaju da napuste Veliku Britaniju i vrate se u svoje zemlje nakon Bregzita, piše Dojče vele (DW)
Poslednjeg dana ovog meseca, Bregzit će se konačo dogoditi i Velika Britanija će ući u prelazni period izlaska iz Evropske unije.Boris Džonson je, podseća se, bio jasan kada je rekao da nema bliskih veza s Unijom, nema prihvatanja pravne stečevine, nema zajedničkog tržišta.
Ali, neke će veze ipak ostati, a jedna od tih veza su i ljudi, milioni građana zemalja članica EU koji su proteklih godina našli posao i žive u Velikoj Britaniji. Reč je o 2,27 miliona ljudi, među kojima je i povelik broj Hrvata.
Neki su, piše Dojče vele, u godinama nakon što je Britanija na referendumu odlučila da ode, učinili isto.
Hrvatska novinarka Nataša Magdalenić Bantić, koja već dugi niz godina živi i radi u Londonu, kaže za Dojče vele da lično poznaje četvoro državljana Evropske unije koji su, čekajući rasplet događaja oko Bregzita, otišli iz Velike Britanije.
„Neki se fakulteti bune da imaju manje EU-studenata nego ranije. Istovremeno, na primer, u Britaniju dolazi da radi znatno manji broj medicinskih sestara iz zemalja Evropske unije nego pre Bregzita. A potreba se nije smanjila“, kaže Nataša Magdalenić Bantić.
Mnoge su zemlje s istoka Unije u Bregzitu prepoznale priliku da vrate deo radne snage koja je u potrazi za boljim životom otišla u Veliku Britaniju. Tome bi se možda mogla ponadati i Hrvatska, ali iseljenici s kojima je razgovarao Dojče vele, iako odmeravaju ne razmišljaju o odlasku. Barem zasad. Za početak, zaštićeni su kao građani Evropske unije.
Svi građani EU, naime, imaju pravo na prijavu za takozvani "setled status", ako u zemlji borave duže od pet godina, a nemaju državljanstvo, ili za "pre-setled status" ako borave kraće od pet godina.
To je, navodi se, nova vrsta imigrantskog statusa uvedena upravo za građane EU koja bi trebalo da im omogući da ostanu i normalno žive i rade u Britaniji.
Taj status ima i bivša novinarka Štefi Jukić Lorković koja sada u Londonu radi u jednoj agenciji za zapošljavanje. Ona i muž informatičar imaju "pre-setled status", za državljane EU koji su u Velikoj Britaniji kraće od pet godina. Dobijanje tog statusa opisala je u razgovoru za Dojče vele kao „jednostavno i brzo“ i misli da se to neće menjati. „Naravno, nikad se ne zna kakve će odluke biti donesene, ali ne očekujem da će biti problema“, kaže.
„Ne razmišljamo o odlasku, niti bilo ko od prijatelja i kolega razmišlja da ode. Opet, možda nam je svima perspektiva drugačija jer smo u Londonu, ali kako sad stvari stoje, ne nameravamo se u dogledno vreme seliti niti vraćati u Hrvatsku“, govori Štefi Jukić Lorković.