Farmaceutkinja Snežana Jović o Ce-vitaminu: Jačanje imuniteta šparglom
Sećate li se priča o moreplovcima, koji su u nekim davnim vremenima XVI i XVII veka kada su plovidbe do novog sveta i dalekih zemalja bile duge, neizvesne i naporne oboljevali od skorbuta.
Ova bolest je izazivala ispadanje zuba, opadanje kose, lako su se pojavljivale modrice i podlivi. Prvi je ovu bolest opisao Hipokrat, a engleski lekar Džejms Lind je prvi dokazao da se skorbut može lečiti limunom i ostalim južnim voćem. Danas je ova bolest skoro iskorenjena, a vitamin Ce ima značajno mesto u svakoj kućnoj apoteci, mada je najbolje uzimati ga iz svežeg voća i provrća koji su značajan izvor ovog vitamina. Upravo o ovom važnom vitaminu razgovaramo s farmaceutkinjom Snežanom Jović.
Kakvu ulogu ovaj vitamin ima u našem telu?
– Napomenula bih da i danas, kada vam krvare desni ili ste skloni modricama lekar će vas opomenuti da uzimate više vitamina Ce. Zašto? – Zato što on ima važnu ulogu u organizmu, kao kofaktor raznih enzima, jako antioksidaciono sredstvo, pojačava dejstvo nekih preparata.
Da li je istina da vitamin Ce učestvuje u izgradnji kolagena?
– Da, učestvuje, a kolagen je kao cement koji vezuje naše ćelije u tkiva. Zahvaljujući kolagenu, tkiva i organi su čvrsti i kompaktni, koža nam nije mlohava nego jedra i zategnuta, a tonus organizma dobar. Sem toga, po hemičaru i biohemičaru Lajnusu Polingu, dvostrukom nobelovcu, kolagen ometa kretanje bakterija i virusa kroz tkiva, smeta im da se rašire i na taj način podiže imunitet.
Da li je on naučnik koji je na sebi isprobavao velike doze Ce-vitamina?
– Da. Lajnus Poling je naučnik koji je uzimao jake doze Ce-vitamina i sam sebi izlečio kancer prostate. Posle njegove knjige „Vitamin Ce i prehlada”, smešno mi je ograničenje Ce-vitamina na 1 gram dnevno, zbog opasnosti da dobijete kamen u bubregu. Obzirom da sam na Novom Beogradu svaki drugi dan čistila ketler od kamenca, a u Novom Sadu slavine i odvode, sumnjam da bi za eventualni kamen u mom organizmu bio uzrok Ce-vitamin. Uostalom, skoro sam čitala članak o tome da su za kalcifikacije u organizmu (na krvnim sudovima, katarakta, itd) odgovorne nanobakterije.
Lajnusa Polinga optužuju i da je doprineo da se stvori mit oko vitamina Ce i da se preteruje oko delotvornosti njegovih svojstava. Kakav je vaš stav?
– Iskreno poštujem tog naučnika, jer je on na sebi primenjivao sve o čemu je pisao. I on i njegova supruga su dnevno uzimali visoke doze Ce-vitamina i pokazali da nema negativnih efekata. Naravno, svaki čovek je različit i nešto podnosi, a nešto ne. U ovo vreme kada dišemo zagađen vazduh, pijemo nekvalitetnu vodu i koristimo voće i povrće prskano ko zna kojim pesticidima, činjenica je da svima je potrebno više antioksidanata i zaštitnih materija. Pre svega zbog preventivnog delovanja na očuvanje zdravlja.
Lična karta vitamina Ce
Vitamin Ce, odnosno askorbinska kiselina spada u grupu vitamina rastvorljivih u vodi i vitamina sa koenzimskim delovanjem. Po hemijskom sastavu je lakton 2-keto-L-glukonska kiselina. Vitamin Ce je bela kristalna supstanca, stabilna u kiseloj sredini, a osetljiva na toplotu (50-90 posto se uništava kuvanjem), vazduh i alkalije. Bakar uništava Ce-vitamin.
Apsorpcija se obavlja u sluznici usne duplje i u gornjem delu tankog creva. Apsorpciju vitamina Ce pomažu kalcijum, magnezijum, svi vitamini i minerali, a odmažu stres, visoka temperatura tela, duvan, alkohol, antibiotici, salicilati, kortizon i oralna kontraceptivna sredstva. (izvor https://www.stetoskop.info/vitamini/vitamin-c)
Zaista, šta se događa kada se pretera s uzimanjem ovog vitamina? Koja je doza preporučljiva?
– Ako preterate sa Ce-vitaminom, dobićete dijareju, telo vam daje obaveštenje da je dosta.
U kojim namirnicama ovog vitamina najviše ima?
– Najviše Ce-vitamina ima u bobicama biljke kamu kamu, amli (indijskom ogrozdu) i špargli. Tu je Ce-vitamin vezan u komplekse sa taninima i ima dobru bioraspoloživost, odnosno može mnogo bolje da se iskoristi. Za koji ćete oblik da se odlučite je vaš izbor. Ali svi nekako uzimamo nedovoljno voća i sirovog povrća, pa ga bar u zimsko vreme uključite u svoju ishranu i dodatke.
Da li je tačno da ovaj vitamin sagoreva masti?
– Vitamin Ce povećava oksidaciju telesnih masti tokom vežbanja, dakle lakše mršavite uz unos vitamina Ce, ali naravno ako i ograničavate unos kalorija, pazite koje namirnice i na koji način unosite i imate fizičke aktivnosti.
Na koji način on podstiče metabolizam?
– Metabolizam se normalno odvija ako imate sve hranljive i bitne komponente. Vitamin Ce ulazi u sastav mnogih koenzima, enzima i omogućava normalnu metaboličku aktivnost na ćelijskom nivou. Izuzetan antioksidativni kapacitet sprečava dejstvo slobodnih radikala i degenerativno dejstvo na ćelije – propadanje ćelija i izmene DNK. Na taj način deluje u prevenciji katarakte, makularne degeneracije, kardiovaskularnih oboljenja, kancera i mnogih drugih.
Ko bi trebao da unosi više vitamina Ce?
– Nedovoljan unos Ce-vitamina primećen je kod sprovođenja nekih dijeta kao što su proteinske, zatim konzumiranje alkohola, droge, kuvanje povrća... Ugroženi su pasivni pušači kao i aktivni, osobe koje su na dijalizi ili imaju problem resorpcije hrane, osobe sa kancerom trebaju više Ce-vitamina, važan je i kod onih koji imaju depresiju ili su psihički bolesnici (vitamin Ce učestvuje i u sintezi neurotransmitera), ko zna šta još... U srpskoj tradiciji je da u ovo vreme počinje da se jede kiseli kupus, on je pun Ce-vitamina i probiotika. Eto prirodnog načina jačanja imuniteta!
Marina Jablanov Stojanović