Magla i zagađen vazduh utiču na zdravlje
Magla, koja se na naš grad spustila tokom vikenda, ni juče se nije povukla.
Osim značajno smanjene vidljivosti, koja predstavlja otežavajući faktor u saobraćaju, sivo i maglovito vreme uticalo je na raspoloženje, ali i na zdravlje Novosađana. Većina se, u takvim slučajevima, žali na otežano disanje, iritaciju očiju i kašalj, što je verovatno posledica i lošijeg kvaliteta vazduha.
Naime, kvalitet vazduha u Novom Sadu ni prethodnih dana nije bio na zavidnom nivou, a suspendovane čestice veće od 10 mikrometra (PM 10 – nevidljive ubice iz vazduha, koje su sastavni deo prašine i predstavljaju smešu dima, čađi i kiseline, uz teške metale poput olova, nikla i arsena, a nastaju kao posledica kombinovanog uticaja grejanja, saobraćaja i industrije) i od 2,5 (PM 2,5) i juče su, posmatrajući satne vrednosti na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine, uzrokovale zagađenje. Te čestice su na mernom mestu u Rumenačkoj ulici u određenim satnim vrednostima juče prelazile tolerantnu vrednost. Ukoliko se pogledaju satni podaci za prethodnu nedelju, može se videti da smo najteže disali 10. januara u 17 časova, kada je, na istom mernom mestu, vrednost PM 10 čestica bila gotovo četiri puta veća od tolerantne, tj. oko 294 mikrograma po kubnom metru. Istog dana izmerena je i povišena koncentracija štetnih čestica većih od 2,5 mikrometra (PM 2,5), čija je vrednost u 18 časova bila oko 164 mikrograma po kubnom metru.
Zagađen vazduh utiče na akutna i hronična oboljenja pluća, srca i krvih sudova. U uslovima zagađenog vazduha lekari savetuju da, posebno osetljive osobe koje već boluju od srčanih i plućnih oboljenja, ali i deca, trudnice, dojilje, stari i hronično oboleli građani, izbegavaju duži boravak na otvorenom.
– U slučaju povećanja koncentracije zagađujućih materija u vazduhu ne preporučuje se obavljanje teške fizičke aktivnosti i duži boravak na otvorenom, posebno za navedene grupe stanovništva – rekli su nedavno u Institutu za javno zdravlje za naš list. – Preporuke koje se odnose na poboljšanje kvaliteta vazduha u životnoj sredini dele se na: unapređenje saobraćaja, ozelenjavanje površina u naseljima, regulisanje načina grejanja i izbora vrste goriva, sprečavanje spaljivanja otpada na otvorenim površinama, zaštitu građevinskih objekata pri rekonstrukcijama, obavezno prečišćavanje vazduha iz industrijskih postrojenja i drugo.
U Institutu za javno zdravlje Vojvodine su tada u izjavi za „Dnevnik” dodali da u svim urbanim sredinama, pa tako i u Novom Sadu, saobraćaj predstavlja jedan od dominantnijih izvora zagađenja vazduha. Naglasili su i da kvalitet vazduha zavisi od vrste, broja i aktivnosti izvora zagađenja i klimatskih elemenata, dominantno temperature, relativne vlažnosti vazduha, vazdušnog pritiska i strujanja vazduha. Imajući u vidu da je prethodnih dana temperatura u gradu varirala, te da se spuštala magla, može se pretpostaviti da su i ovoga puta klimatski uslovi uzrokovali zagađenja i promene kvaliteta vazduha.
Premda validnost njihovih podataka stručnjaci osporavaju, rezultati merenja kvaliteta vazduha na sajtu „Air Visual” standardno su bili znatno alarmantniji u odnosu na one koji su objavljeni na sajtu Gradske uprave za zaštitu životne sredine i državne Agencije za zaštitu životne sredine. Na sajtu „Air Visual” se kao jučerašnji glavni uzročnici lošeg kvaliteta vazduha u gradu navode PM 2,5 čestice. Taj portal prognozira da vazduh u Novom Sadu neće biti dobar cele nedelje, a da se posebno nezdrav vazduh očekuje 18. januara. Podsetimo, iz Instituta za javno zdravlje naglašavali su da indeks kvaliteta vazduha treba pratiti na dnevnom nivou, a ne na satnom. Normativ njegovog praćenja u Novom Sadu baziran je na 24-časovnim vrednostima, koje su relevantne, za razliku od onih koje se mogu naći na drugim bazama podataka koje se odnose na satne vrednosti, poput sajta „Air Visual”.
V. Bijelić