Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pet miliona za tehničku dokumentaciju sanacije gradske deponije

15.12.2019. 14:53 14:58
Piše:
Foto: Ilustracija/ F. Bakić

Gradska deponija na Klisi se od 1963. godine koristi za odlaganje komunalnog i čvrstog otpada, a o njenoj sanaciji i izgradnji novog savremenog kompleksa za preradu, separaciju i odlaganje priča se već godinama.

Uprava za građevinsko zemljište i investicije nedavno je raspisala tender za tehničku dokumentaciju sanacije, zatvaranja i rekultivacije nesanitarne deponije na Klisi, što svakako predstavlja pomak ka rešavanju višedecenijskog problema. Za projekte i nacrte, kao i procenu troškova, planirano je oko pet miliona dinara.

U tenderskoj dokumentaciji je navedeno da su glavni ciljevi projekta definisanje tehnologije odlaganja otpada i postupno zatvaranje nesanitarne deponije za sledećih pet godina, pa bi, do prestanka njenog rada, trebalo predložiti i izbor mehanizacije za operativni rad.

Kako je u konkursnoj dokumentaciji navedeno, na prostoru od 162,93 hektara, deponijska polja zauzimaju oko 22 hektara, dok je površina novoplaniranih polja 50,42 hektara.

Od odabrane firme Gradska uprava očekuje da dostavi projekat sanacije, hidro-geološki elaborat, proračun stabilnosti tla i kosina deponije, monitoring nivoa i kvaliteta procedne vode, da ispita sastav i količinu deponijskih gasova, kao i da osmisli program monitoringa u sledećih 35 godina. To podrazumeva i predlog za preraspodelu mase deponovanog otpada na terenu, zatim rešenje za uređenje, sanaciju i eventualno proširenje obodne kanalske mreže, jer aktuelna gradska deponija nema odgovarajuće rešeno odvođenje atmosferskih voda, te se za to koristi meliracioni sliv Vrbak. Od projektanta se očekuje da u okviru sanacije, predloži tehničko rešenje za sređivanje drenažnog sistema za sakupljanje procednog filtrata, a trebalo bi osmisliti i ozelenjavanje prostora.

Između ostalog bi trebalo osmisliti i tehničko-tehnološko rešenje za degazaciju, kontrolisan ulaz/izlaz, te definisati prostor i metodologiju deponovanja kojom će se obezbediti vek eksploatacije od pet i više godina, kao i metod zatvaranja i rekultivisanja deponije. Planirana je rekonstrukcija pristupnih saobraćajnica u okviru kompleksa, kao i izgradnja novih internih, i parkinga.

Zaštitno zelenilo oko kompleksa bi trebalo da spreči širenje zagađenog vazduha do naseljenih područja. Biološka rekultivacija, između ostalog, podrazumeva i izbor odgovarajućih biljnih vrsta, način njihove sadnje, predlog nege...


Regionalna deponija

Izgradnjom nove regionalne deponije, na tom prostoru će se odlagati otpad ne samo iz Novog Sada već i iz Bačke Palanke, Bačkog Petrovca, Beočina, Žablja, Srbobrana, Temerina i Vrbasa, a procenjuje se da će tu godišnje biti deponovano od 70.000 do 160.000 kubika otpada.

Očekuje se da će uspostavljanjem održivog sistema za regionalno upravljanje otpadom smanjiti štetan uticaj na životnu sredinu i zdravlje sadašnjih i budućih generacija.

Planirano je da novac za pripreme prethodne studije i studije izvodljivosti, s pratećom projektno-tehničkom dokumentacijom bude obezbeđen iz gradskog i republičkog buyeta, dok bi izgradnja regionalnog centra bila finansirana i iz fondova Evropske unije.


Prostor za odlaganje trenutno je podeljen na tri deponijska polja, a u severnom delu kompleksa je 2002. godine izgrađena fabrika, površine 3.375 kvadratnih metara, za reciklažu i baliranje otpada.

Kako je u konkursnoj dokumentaciji navedeno, na prostoru od 162,93 hektara, deponijska polja zauzimaju oko 22 hektara, dok je površina novoplaniranih polja 50,42 hektara.

Gradska deponija predstavlja ograđenu celinu unutar koje su površine za odlaganje komunalnog otpada i postrojenja za neutralizaciju, reciklažu i preradu. Takva kakva jeste predstavlja opasnost po životnu sredinu, budući da se tik uz grad godišnje odlaže oko 173.000 tona otpada, odnosno oko 500 tona dnevno. Po podacima iz 2016. godine, JKP „Čistoća” je za godinu prikupila 106.000 tona otpad, a kroz postrojenje za separaciju prošlo je 15.400 tona. U prvoj polovini prethodne godine ukolonjene su divlje deponije s oko 6.000 mesta u Novom Sadu i prigradskim naseljima, a „Čistoća” dnevno ukloni smeće s 30 do 40 mesta, što je mesečno oko 900 kubika otpada. Nažalost, divlje deponije niču u svim delovima grada, a postoje mesta na kojima se one redovno uklanjaju, ali se isto tako iznova pojavljuju. Najveće količine smeća odlažu se na periferiji grada i u prigradskim naseljima, gde se otpad neretko istovara kamionima i šleperima.

Rok za podnošenje ponuda je 30. decembar, a 25 dana kasnije biće doneta odluka o dodeli ugovora ili pak obustavi postupka. Nakon potpisivanja ugovora, projektant će imati najviše šest meseci, odnosno 180 kalendarskih dana da isporuči tehničku dokumentaciju.

J. Vukašinović

Piše:
Pošaljite komentar
Nov način uklanjanja divlje deponije

Nov način uklanjanja divlje deponije

08.12.2019. 22:24 22:25
Deponija i otpadne vode ključni ekološki problemi Novog Sada

Deponija i otpadne vode ključni ekološki problemi Novog Sada

06.10.2019. 10:23 10:24
Geodetska snimanja gradske deponije

Geodetska snimanja gradske deponije

06.09.2017. 08:33 08:35