Vakcina spasava zdravlje i živote prevremeno rođene dece
NOVI SAD: O tome koje su preporučene vakcine kod dece, kakav je imunološki status prevremeno rođene dece i bolesne novorođenčadi, koja je potreba za vakcinacijom kod ove dece, koje su najčešće nedoumice, kao i o drugim temama, bilo je reči na jučerašnjem skupu u Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine.
Sastanak u Dečijoj bolnici organizovan je u saradnji s Kancelarijom UNICEF-a u Beogradu, a stručni skup bio je posvećen vakcinaciji prevremeno rođene dece i bolesne novorođenčadi.
- Ne treba da postoji nikakva dilema o vakcinaciji prevremeno rođene dece i bolesne novorođenčadi. Ovo je osetljiva populacija i zato o tome razgovaramo na stručnom skupu. U saradnji s UNICEF-om smo već organizovali stručne skupove koji su bili uspešni, a mi želimo da što manje dilema imaju i lekari i roditelji. Ovde su eminentni stručnjaci iz cele Srbije, Beograda, Niša i Novog Sada - kazala je v.d. direktora Dečje bolnice, docentkinja dr Jelena Antić.
Kako je napomenula, i lekari iz domova zdravlja, odnosno pedijatri, nekada imaju dilemu da li i kada posle operacije dete sme da dobije neku vakcinu.
- Veliki je broj pitanja i nedoumica koje treba da se reše i razreše, jer ovde ne bi smelo da bude dilema - napomenula je dr Antić.
Pomoćnik direktora za nastavu i nauku u Dečjoj bolnici i načelnica Odeljenja neonatologije profesorka dr Aleksandra Doronjski, koja je i organizator skupa, kazala je da su najčešće dileme i roditelja i lekara o tome kada treba da budu vakcinisana prevremeno rođena deca, odnosno bolesna novorođenčad.
- Brojne stručne studije pokazale su da su ovo deca kojima je zdravlje već ugroženo i bez vakcinacije ono može da im se pogorša. Roditelji se plaše da li da decu izlože vakcini, jer su ona osetljiva. Međutim, nema razloga da se roditelji dvoume oko vakcinacije, jer sve vakcine su bezbedne i za decu koja su rođena u terminu, kao i za onu koja su rođena pre vremena i za bolesnu novorođenčad - ispričala je profesorka Doronjski i napomenula kako nijedna vakcina nije posebno proskribovana, jer su to i MMR, ali i ostale vakcine.
Dr Ivana Mišić iz Kancelarije UNICEF-a kazala je da pokušavaju da osnaže zagovaranje vakcinisanja, jer je to mera koja spasava živote i zdravlje dece.
- Želimo da pošaljemo poruku da ne bude dvoumice u vezi vakcinacije osetljive populacije i da te poruke budu jasne i roditeljima i lekarima. Istraživanje UNICEF-a pokazalo je da značajan procenat roditelja u Srbiji okleva u nameri da vakciniše decu. Roditelji veruju lekarima i važno je da znaju da imunizacija dokazano najbolja preventivna mera koja čuva zdravlje dece - poručila je dr Mišić.
Predavanja na skupu držali su stručnjaci Instituta za javno zdravlje Vojvodine, epidemiolozi profesor dr Vladimir Petrović, docent dr Mioljub Ristić i profesorka dr Gorana Dragovac, iz Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine pedijatri neonatolozi profesorka dr Aleksandra Doronjski i profesor dr Slobodan Spasojević, iz Univerzitetske dečje klinike u Beogradu pedijatar imunolog dr Srđa Janković i iz Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” epidemiolog profesorka dr Darija Kisić Tepavčević.
Tekst i foto: LJ. Petrović