Slobodanu Mandiću „Beskrajni plavi krug“ za roman godine
Zrenjaninskom piscu Slobodanu Mandiću u Matici srpskoj uručena je novoustanovljena nagrada za najbolji roman godine “Beskrajni plavi krug”. U obrazloženju žirija, kojim je predsedavao prof. dr Aleksandar Jovanović, navodi se da se Mandićev roman “Banatski palimpsesti” (izdavači su “Agora” i Gradska narodna biblioteka “Žarko Zrenjanin” iz Zrenjanina) izdvojio u konkurenciji naslova koji su konkurisali za nagradu.
“Reč o je celovitom, dobro napisanom romanu, sa osnovnim tokom radnje i brojnim rukavcima -epizodama koji se, naizgled, udaljavaju od osnovne priče, da bi se potom još snažnije ulile u nju. U osnovu ’Panonskih palimpsesta’ smešten je seobni usud našeg naroda, tačnije život hercegovačkih kolonista u srednjem Banatu. U slikanju tog mentalitetskog pretapanja Slobodan Mandić je u ovom romanu bez premca u našoj književnosti“, navodi se u obrazloženju, uz napomenu da je ovo roman o odrastanju, saznavanju sveta, bekstvu od kuće, snažnom osećanju panonske ravnice, studiranju, usmerenju ka književnosti.
Žiri je istakao i činjenicu da je u „Panonskim palimpsestima“ Mandić moderne prozne postupke ugradio u osnovnu zamisao priče, „u kojoj su, opet, ukršteni različiti slojevi njegove kulture, porodična pripovedačka tradicija i vreme na delu“.
„Dva osnovna zadatka novoustanovljene Nagrade ’Beskrajni plavi krug’ jesu da čuva spomen na Miloša Crnjanskog i njegovo delo, te da nagrađivanjem književnih dela objavljenih na srpskom književnom prostoru daju podstreka razvoju književnosti. Izdvajanjem romana ’Panonski palimpsesti’ čini se da su oba cilja postignuta“, ocenio je žiri, u kojem su još bili Mladen Šukalo, Goran Radonjić, Jelena Marićević Balać i Nebojša Lazić.
Govoreći o ideji ustanovljenja Nagrade „Beskrajni plavi krug“, predsednik Matice srpske prof. dr Dragan Stanić podsetio je na činjenicu da naša najstarija književna, kulturna i naučna institucija neguje priznanja za poeziju, esejistiku, književnu istoriografiju... ali da do sada u Matičinom sistemu nagrađivanja nije bila pokrivena „velika matura svake književnosti“ – roman.
Partneri za realizaciju ovog poduhvata pronađeni su u Udruženju građana „Sumatra“ iz Novog Sada i Banatskom kulturnom centru iz Novog Miloševa. „Želeli bismo da Beskrajni plavu krug dugo traje, da ustanovi jedan dobar sistem vrednosti, vezan za srpski roman, i da to temeljno utiče na to da ona stvaralačka paradigma, koju otelotvoruje Miloš Crnjanski, bude vrlo stabilna u srpskoj književnosti i da se, kako je to on rekao tridesetih godina prošlog veka, ne izgubimo ni u koloniji strane knjige, niti da ono što jeste nekakav domaći sistem kodova naše kulture tako konzerviramo da on ne bude sposoban za dalje promene“, poručio je dr Stanić.
M. Stajić