Seizmolog: Nakon današnjeg zemljotresa, za očekivati stotine manjih
BEOGRAD: Region Balkana potresao je rano jutros najpre snažan zemljotres u Albaniji jačine 6,4 stepena, a nekoliko sati kasnije tlo se zaljuljalo i u Bosni i Hercegovini gde je registrovan potres jačine 5,2 stepeni Rihtera, a osetilo se i više naknadnih potresa.
Zemljotres kod Drača, najsnažniji u poslednjih 30 godina u Albaniji, osetio se u Srbiji, Severnoj Makedoniji, BiH, Hrvatskoj, Grčkoj, Italiji, a računa se da je više od deset miliona ljudi osetilo to podrhtavanje tla.
U seriji potresa u Albaniji od kojih su neki bili razorne jačine ima mrtvih, među kojima su i deca, povređenih, a pričinjena je velika materijalna šteta.
Lideri iz sveta i celog regiona uključujući i Srbiju, nude i šalju pomoć Albaniji.
Nakon niza zemljotresa sa epicentrom u Albaniji, danas u 10.20 sati jako i dugotrajno podrhtavanje tla osetilo se i u Bosni i Hercegovini.
Prema podacima Evropskog mediteranskog seizmološkog centra (EMSC), zemljotres je bio jačine 5,2 stepena po Rihteru.
Epicentar je bio na području Hercegovine, 11 kilometara od Nevesinja i 77 kilometara južno od Sarajeva na dubini od 10 km, prenosi Klix.ba.
Osim u BiH, ovaj zemljotres osetio se najviše u Dalmaciji, a iz Seizmološkog zavoda Hrvatske upozoravaju da je Albanija izrazito seizmički aktivno područje, a Dubrovnik nastavak tog područja.
Kada je reč o Hrvatskoj, što više idemo prema jugu, to je seizmički aktivnije. Ovi potresi su seizmo-tektonskog podrijetla. To znači da je na tom području aktivan rascep. Do potresa je došlo tako što je došlo do pomaka na dubini od 10 kilometara, pojasnila je za portal Indeks dežurna u Seizmološkom zavodu.
Seizmolog Branko Dragičević kaže za Tanjug da će posle jutrošnjeg zemljotresa u Albaniji i u regionu seizmička aktivnost trajati mesecima, te će se tako posle glavnog udara dogoditi stotine i stotine naknadnih.
On je rekao da je posle glavnog udara registrovano 50 do 60 udara manjeg intenziteta od glavnog, čija je magnituda bila 6,4 jedinica po Rihteru.
Zemljotres ne možemo posmatrati u jednom trenutku, to je prikupljanje energije mnogo godina pre nego što se dogodi glavni udar i oslobađanje preostale seizmičke energije danima i mesecima nakon toga, objašnjava Dragičević.
Ovo je, kako kaže, bio jedan od najsnažnijih zemljotresa na prostorima Albanije u poslednjih 30-40 godina.
Upitan da li se zemljotres može očekivati i na prostoru Srbije i regionu, on je rekao da će se i na našim prostorima događati zemljotresi, ali ne ovakvih magnituda.
Naš najači zemljotres može imati magnitudu do 6 jedinaca Rihterove skale. Kakve će posledice imati, zavisi od toga da li se dogodio u naseljenom području, u kom dobu dana je bio, kao i kakvi su objekti, rekao je on.