Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ugovor o stipendiranju 19 studenata romske nacionalnosti

25.11.2019. 17:11 17:19
Piše:
Foto: Dnevnik/ R. Hadžić

NOVI SAD: Ugovor o stipendiranju 19 studenata romske nacionalnosti koji se školuju na Visokoj školi strukovnih studija za vaspitače „Mihailo Pavlov” u Vršcu, potpisan je u Pokrajinskoj vladi.

Stipendiranje je omogućila Kancelarija za inkluziju Roma koja je obezbedila godišnje stipendije u iznosu od 6.000 dinara na mesečnom nivou.

- Od brojnih aktivnosti koje svedoče o potrebi društva da manjinske zajednice i one koje su, bar tako izgleda, na margini društva, integrišemo u sistem obrazovanja, ovo je jedna od lepših akcija - rekao je pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević. - Visoka škola strukovnih studija za vaspitače u Vršcu pokazuje da je put do pune afirmacije romske zajednice ne samo da imaju svoje političke predstavnike, nego da imaju svoje predstavnike u sistemu obrazovanja i vaspitanja. Kada jedna zajednica kreira ambijent u kome je obrazovanje prioritet, upustila se u najozbiljniji projekat afirmacije i izgradnju budućnosti za tu zajednicu. Ovo je svetionik za porodice i decu koja potiču iz romske zajednice. Možemo da kreiramo veštačke ambijente u kojima je poziv da se školujete nešto što je vrednosna poruka, ali kada to urade predstavnici romske zajednice, onda je to najbolji put da imamo što veći broj učenika i onih koji će predstavljati stub, ne samo unutar svoje romske zajednice, već ukupnog našeg srpskog društva.

Stipendiranje romskih studenata jedan je od načina kako da se izađe iz ozbiljne krize koju romska zajednica oseća, poručio je direktor Kancelarije za inkluziju Roma Miloš Nikolić.

- Ovo je veliki iskorak za nas, da nam što više mladih obrazovanih Roma i Romkinja u budućnosti dolaze, a bitno je za zajednicu i njen napredak - dodao je Nikolić. - Kancelarija je napravila sporazum o saradnji s tri obrazovne institucije koje se bave decom, a nalaze se u Subotici, Kikindi i Somboru. Očekujem da posle završetka studija naši mladi dobiju i adekvatno zaposlenje, što predsatvlja celokupnu inkluziju, tako da mogu da vam kažem da ćemo u januaru u Subotici zaposliti tri naša vaspitača.

Na godišnjem nivou u Vršcu do četiri osobe diplomiraju za vaspitača. A ljubav prema tom pozivu najveći je razlog, ali i pokretač, tim mladim ljudima da istraju i pronađu svoje radno mesto.


Ulaže se u sve segmente romske zajednice

Potpisivanje ugovora o stipendiranju jedan je od najvažnijih segmenata, jer se na taj način stvara romska intelektualna elita.

- Visoka škola u Vršcu je nama kao romskoj nacionalnoj zajednici važna zbog dve stvari: negovanje maternjeg jezika i to što će ovi studenti dobiti posao u svojoj branši i pripremiti buduće predškolce za uspešan polazak u školu - istakla je pokrajinska poslanica Jelena Jovanović, dodajući da Pokrajinska vlada pomaže Romima i Romkinjama i u oblasti civilnog sektora, odnosno i kada je reč o očuvanju kulture, ali i (samo)zapošljavanja.


- Stipendija može mnogo da nam pomogne jer uvek imamo neke troškove tokom studiranja - rekla je Žaklina Nikolić iz Bačkog Gradišta, studentkinja prve godine, koja bi volela u svom selu i da se zaposli nakon diplomiranja. - Znači mi što imam mogućnost da studiram jer se kod nas u kući često koristi maternji jezik i želim da prenesem na mlađe generacije stečeno znanje, ali i da ih podstaknem da se upoznaju s time da mogu da studiraju i koja su njihova prava.

Novosađanka Željka Nikolić takođe je studentkinja prve godine i povratna karta do Vršca je košta 1.500 dinara, te će joj stipendija pokriti bar te troškove.

- Naporno je što moram da idem tamo, ali prespavam kod koleginice kako bih postigla sva predavanja - objašnjava Željka. - Postoje vrtići na Telepu i Adicama gde je 60 odsto romske dece. Kada sam čula da ih nazivaju romskim zabavištima, to me je dotaklo i postalo cilj i motivacija. Zbog toga sam se odlučila da ovo upišem samo dva meseca pred upis. Nedavno sam otišla i na praksu i videla da je to-to.

Miloš Toskić iz Bele Palanke i nakon tri godine studiranja još ne zna gde bi voleo da se zaposli, ali zasigurno će tražiti posao u struci. Ovo mu nije prvi put da je stipendista, a novac koji bude dobijao biće mu dovoljan da pokrije račune za studentski dom.

- Ova stipendija mi znači da bih što manje zavisila od roditelja - kaže studentkinja prve godine Valentina Nikolić iz Ilandže, budući da tokom studija živi u Vršcu.

L. Radlovački

Foto: R. Hadžić

 

Piše:
Pošaljite komentar