Petar Matijević prvi dobitnik pokrajinskog priznanja Lazar Dunđerski
NOVI SAD: Vlasnik Kompanije “Matijević” iz Novog Sada Petar Matijević dobitnik je novoustanovljenog priznanja “Lazar Dunđerski” koje će ubuduće Pokrajinska vlada dodeljivati svakog 25 , novembra na Dan prisajedinjenja, zaslužnim delatnicima iz šest oblasti društvenog života.
Matijević je priznanje dobio kao zaslužan privrednik i osnivač Kompanije “Matijević”, a na osnovu evidencije Agencije za privredne registre, koja navodi podatke o prihodima, dobiti, rashodima. i drugim poslovnim podacima.
Dobijao sam i do sada nagrade i uvek pitao one koji su me nagrađivali na osnovu kojih kriterijuma sam zavredeo priznanje, kaže za “Dnevnik” Petar Matijević.
Kako dodaje, sada unapred zna da je Pokrajina dobitnika odredila na osnovu podataka uzetih iz poslovanja Kompanije, koja, ima 3.000 zaposlenih.
Posebno mi je drago, što nagrada nosi ime Lazara Dunđerskog najimućnijeg i najuticajnijeg Srbina u Bačkoj, ali i šire, velikog dobrotovora, indsutrilijalca, trgovca i veleposednika, “sivu eminenciju” grupe intelektulaca okupljene oko Svetozara Miletića. Nagrada me je obradovala i ohrabrila da nastavim istim tempom težeći da i nadalje da među najboljima budem najbolji. Drago mi je i zbog toga što se Lazar Dunđerski bavio poljoprivredom, imao i dve pivare, fabrike mlinove.... Delatnost moje kompanije, između drugih, takođe je poljoprivreda, i u toj grani privrede sam zaokružio ciklus. Poznat je slogan Industrije mesa “Matijević” “od njive do trpeze”, kazao je Petar Matijević.
U veličini poseda Matijević je znatno otišao ispred Dunđerskog, ali naš sagovrnik kaže da to ne treba da čudi. U vreme Lazara Dunđerskog zemlja se obrađivala konjima, a sada zemljoradnici i drugi privrednici imaju na raspolaganju savremenu mehanizaciju i nove tehnologije...
Drugo vreme je bilo i u pogledu donatorstva i ktitorstva.
Donatorstvo je kod nas bilo prekinuto posle Drugog svetskog rata i nije bilo u društvu prisutno pet decenija za vreme komunizma, premda je u svetu to bilo uobičejeno, i od bogatih i društveno odgovornih ljudi se očekivalo na ostave pokolenjima nekretnine. Kada se postigne kontinuitet porodice, kada loza traje, razvija se i osećaj kod čoveka da treba da ostavi nešto iza sebe, kaže Matijević.
Pomaže, veli, na razne načine, nekada se za to čuje, nekada o tome zna uzan krug ljudi.
Između ostalog Kompanija “Matijević” je pomogla izgradnju dve novosadske crkve na Detelinari i na Grbavici. Dugo godina imam “Fondaciju Špiro Matijević“ koja nije više književna nagrada, već pomaže širem krugu stvaraoca i drugima kojima je pomoć potrebna, kaže Matijević.
Industrija mesa”Matijević” je između ostalog, najveći proizvođač tovljenika sa oko 150.000 godišnje, a njen vlasnik kaže da je u planu širenje.
Sada planiramo izgradnju moderne farme svinja za 70.000 tovljenika i 2.500 krmača u koju nameravamo da uložimo 14 miliona evra u Bajmoku. Utovimo i osam miliona pilića godišnje i u protekle tri godine stabilizovana je cena piletine na domaćem tržištu zahvaljjujući hiper produkciji “Matijevića”. Praktično, piletina se zahvaljujući nama više ne uvozi, a cena je stabilna, kilogram košta 169 dinara. To smo postigli izgradnjom modernih farmi i odabirom genetike. Nedostaje nam samo izvoz piletine, ali nas na to ograničava pojave bolesti kod domaćih životinja, istakao je Matijević.
Zorka Delić