„Srbijagas” ulaže u Zrenjanin 14 miliona evra
Gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić i direktor Javnog preduzeća „Srbijagas“ Dušan Bajatović potpisali su juče ugovor o regulisanju međusobnih potraživanja.
Njime je predviđeno da JP „Srbijagas“ preuzme distributivnu mrežu zemnog gasa na području grada Zrenjanina. Istovremeno, to javno preduzeće obavezuje se da će u narednom periodu završiti gasifikaciju gradskog područja i pokrenuti nove investicije.
– Veoma sam zadovoljan tim dešavanjima jer praktično tri godine traju pregovori sa „Srbijagasom“ oko dugovanja za gas, koja smo nasledili 2012. godine – naglasio je gradonačelnik Janjić nakon potpisivanja ugovora u sedištu JP „Srbijagas“ u Novom Sadu. – Uspeli smo i da smanjimo dug i da na korektan način rešimo sve to. „Srbijagas“ će uložiti 14 miliona evra u dalje gasifikovanje sela na teritoriji Zrenjanina i rubnih delova grada koji nemaju gasnu mrežu. Mislim da je to najveći benefit potpisivanja ugovora. Osim toga, očekujemo nove investicije „Srbijagasa“ u našu industrijsku zonu. Gasno opremanje zone neće više biti na teretu grada, već će ga finasirati „Srbijagas“.
Ostaje stara cena gasa
Bajatović je obećao i da se cena gasa za domaćinstva i industriju neće menjati u narednom periodu, osim ako ne bude većih poremećaja na naftnom tržištu. A pitanje da li će biti umanjenja cene gasa u Zrenjaninu nakon preuzimanja mreže ostavio je otvoreno.
On je podsetio i na to da je postojeća gasna mreža u gradu stara i da zahteva rekonstrukciju, uz uverenje da će to „Srbijagas“ najbolje odraditi. Ugovorom je predviđeno i da JP „Srbijagas“ preuzme veliki deo radnika zrenjaninske „Gradske toplane“, čiji je dug „Srbijagasu“ bio oko četiri miliona evra.
Direktor JP „Srbijagas“ Dušan Bajatović, koji je potpisao ugovore sa Zrenjaninom, Kragujevcom i Kraljevom, najavio je gasifikaciju Industrijske zone u kojoj je kineska kompanija „Linglong“ započela gradnju velikog proizvodnog kompleksa gumarske industrije.
– Već je započeta i gasifikacija u selima na području grada Zrenjanina – kazao je Bajatović. – Privodi se kraju i gradnja Turskog toka, čime će Srbija dugoročno rešiti svoje potrebe u vezi s gasifikacijom. U prvoj polovini sledeće godine počećemo radove i na interkonekciji Niš–Dimitrovgrad–Sofija, koje žargonski zovu „američki pravac snabdevanja“ jer se tu planira distribucija gasa iz škriljaca. Planira se i proširenje skladišta „Banatski Dvor“, prvo na 750 miliona kubnih metara, a potom na milijardu, a iduće godine verovatno ćemo početi i novo skladište „Itebej“, kapaciteta milijardu kubnih metara gasa.
Ž. Balaban