Urbanisti predlažu naselje za socijalno stanovanje u naselju Bangladeš
Izmenama i dopunama Plana generalne regulacije Futoga, koje se odnose na Bangladeš, ta urbanistička celina biće namenjena socijalnom stanovanju.
Reč je o zemljištu površine 6,3 hektara, koje predstavlja građevinsko zemljište u ataru, a obuhvaćeni prostor u celosti je površina javne namene i čine je saobraćajnice, socijalno stanovanje i zaštitno zelenilo.
Urbanisti podsećaju na to da je neformalno naselje Bangladeš nastalo 1972. godine na poljoprivrednom zemljištu, transformacijom objekata nekadašnje farme. Posle požara, na inicijativu Centra za socijalni rad, 100 porodica iz romske kolonije je tada preseljeno u prostor koji je uređen za stanovanje. Nelegalnom gradnjom, odnosno dogradnjom i nadgradnjom objekata, najčešće od nekvalitetnih materijala, naselje je znatno promenjeno. Po izveštaju Gradske uprave za inspekcijske poslove iz 2017. godine, u Bangladešu živi 256 osoba u 55 objekata, a dominiraju petočlana domaćinstva, ali ima i onih s 12 članova. Po podacima Tima Vlade Republike Srbije za socijalno uključivanje, upravo su višeporodična domaćinstva najčešće ugrožena siromaštvom.
U kućama je 2009. godine stanovalo 235 ljudi, a objekti su u periodu između dva izveštaja dograđivani, tako da je ukupna površina stambenog prostora povećana oko 720 kvadratnih metara. To je povećanje s osam kvadrata po glavi korisnika na deset, što je, kako je navedeno, patološki minimum koji ne omogućava normalan psihofizički razvoj pojedinca.
Pošto su prostori za stanovanje u veoma lošem stanju, stav Građevinske inspekcije od prošle godine je da je najbolje rešenje potpuna zamena sadašnjih objekata i izgradnja novih. Kako je u planu navedeno, uklanjanje dotrajalih delova naselja Bangladeš mora biti realizovano sukcesivno, odnosno pratiti gradnju stambenih objekata i preseljavanje stanovništva u te kuće. Nakon useljavanja u novoizgrađenu porodičnu kuću odgovarajuće kvadrature, bespravno podignuti stambeni objekti biće srušeni.
Za objekte nekadašnje farme urbanisti su ostavili nekoliko mogućnosti, tako da bi žitelji prostore u severoistočnom delu naselja mogli koristiti zajednički kao ostave i magacine, ali i kao radionice za pakovanje i obradu sekundarnih sirovina, s obzirom na to da se većina stanovništva Bangladeša bavi njihovim sakupljanjem.
Prostori u jugoistočnom delu koristiće se kao višenamenski objekti, i to za okupljanje različitih starosnih ili interesnih grupa, a predviđeno je i da tu budu ambulante, kancelarije za socijalne radnike, učionice.
Na neizgrađenim delovima je planiran centralni javni prostor, zelena površina s parkovskim mobilijarom i rekvizitima za igru dece. Osim toga, oko naselja je planiran i pojas zaštitnog zelenila, a urbanisti preporučuju da se članovi lokalne zajednice uključe u uređenje centralnog trga da bi taj prostor osećali kao svoj, te ga održavali i unapređivali.
Da bi delovi Bangladeša bili što bolje povezani, planirane su pešačke staze unutar naselja. Uz severozapadnu i jugoistočnu granicu su predviđene sabirne ulice koje će prostor povezati s Rumenačkim putem i planiranim opštinskim putem, kao i interne saobraćajnice unutar naselja.
Tipske porodične kuće
Preporučuje se izgradnja tipskih porodičnih objekata, tako da unutrašnja organizacija prostora bude lako prilagodljiva domaćinstvima različite veličine. Prostore za socijalno stanovanje bi trebalo planirati kao prizemne kuće, a sprat će biti dozvoljen na maksimalno 50 odsto planiranih objekata u kompleksu, odnosno za domaćinstva s većim brojem članova. Za svaki od novoizgrađenih stambenih objekata planiran je dvorišni prostor, prema unutrašnjosti bloka. Korisnici će u svojim dvorištima moći da uređuju površine kako žele, da sade voće i povrće, grade verande kao i pomoćne prostorije (obore za uzgoj životinja, ostave, radionice, nadstrešnice i slično). Maksimalna dozvoljena površina pomoćnih objekata za svaki stambeni objekat je 12 kvadrata.
Plan Bangladeša biće na javnom uvidu do 26. novembra, i moguće ga je pogledati na sajtu JP „Urbanizam”, kao i u prostorijama tog preduzeća na Bulevaru cara Lazara 3, ali i u MZ Futog u Ulici cara Lazara 42. Dok traje uvid, primedbe i predlozi se dostavljaju Gradskoj upravi za urbanizam i građevinske poslove, Radnička 2. Javna sednica Komisije za planove, na kojoj će biti razmatrane primedbe, zakazana je za 5. decembar.
J. Vukašinović
foto: Arhiva Dnevnika