Vučević: Nesalomivi moral i prkos Srpske Atine
NOVI SAD: Godišnjica oslobođenja i ulaska srpske vojske u Petrovaradin i Novi Sad 1918. godine, pred sam završetak Prvog svetskog rata, obeležena je u Crkvi Svete Petke u Petrovaradinu.
Na Mitrovdan, 8. novembra 1918. godine, srpska vojska je preko Sremskih Karlovaca ušla u Petrovaradin, da bi već narednog jutra, 9. novembra, bila u Novom Sadu. Oslobođenje Bačke, Banata i Baranje stvarilo je uslove da narod izabere predstavnike za Veliku narodnu skupštinu, koja je dve nedelje kasnije, 25. novembra, u Novom Sadu donela istorijsku odluku o prisajedinjenju tih regija Kraljevini Jugoslaviji.
Proslavi su prisustvovali gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i vladika sremski Vasilije, a upriličen je i kulturno-umetnički program u kojem su učestvovali grupa pevača AKUD-a „Dimitrije Koturović” iz Beograda, duvački orkestar „Vlajkovac”, narodni i tamburaški orkestar „Vila” iz Novog Sada, kao i hor Crkve Svete Petke iz Petrovaradina.
Teško je naći reči kojima se može opisati ovaj osećaj, u ovom veličanstvenom hramu, u ovom velikom danu, da se obratim vama – potomcima slavne srpske vojske koja je pre 101 godinu okončala patnje svog naroda, donela mu slobodu nakon godina Velikog rata, rekao je večeras gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.
Kako je dodao, oslobođenje i ulazak srpske vojske u Petrovaradin, na Mitrovdan 8. novembra 1918. godine, a dan kasnije i u Novi Sad, ostalo je zabeleženo u istoriji Srpske Atine kao dan u kojem nijedan stanovnik nije izgubio život, u kojem nijedan most nije srušen... Oslobodioce je dočekao srećan narod, željan mira i reda, željan onoga što će ubrzo uslediti – prisajedinjenje Bačke, Banata i Baranje Kraljevini Srbiji. Ti dani su opredelili sudbinu našeg naroda, našeg nacionalnog bića, naših života… jer to i jeste bila pobeda života, poručio je gradonačelnik Novog Sada.
Ideal slobode vodio je naš narod kroz neravnopravne bitke s mnogo jačim neprijateljima, s najvećom vojnom silom tog doba… Neko će reći: istorija nam se često ponavljala, borili smo se protiv moćnijih, nosili se s raznim nepravdama... ali nesalomivi moral i prkos imali smo od koga da nasledimo, dragi prijatelji. I toliko puta dokazali i pokazali da sve u životu može da se pobedi, ako se veruje i ne odustaje u toj veri. Sada je na nama da tome naučimo i našu decu, i ona svoju... Sada je na nama da vodimo neke nove bitke, protiv siromaštva, nezaposlenosti, migracije, bele kuge... I zato nam treba još više snage, da gradimo još bolju Srbiju... a mnogo je napredovala poslednjih godina, vidite to i sami, poštovana je, nezavisna, ekonomski osnažena… I naš Novi Sad je njena slika u malom, naš voljeni grad koji je izvukao najbolje iz svih nas, ujedinio nas u projektima koji omogućavaju bolji život, ali ni u jednom trenutku nismo zaboravili ono poučno istorijsko i kulturno nasleđe, ono čemu nas i uče ovi novembarski dani, naglasio je Vučević.
Zahvaljujem se Eparhiji sremskoj, Crkvenoj opštini u Petrovaradinu i protojereju Kosti na pozivu da zajedno obeležimo ne samo Mitrovdan nego i ulazak srpske vojske 8. novembra 1918. u Petrovaradin, odnosno oslobođenje celog grada narednog dana, kao datume koji su obeležili sudbinu i dalji razvoj Novog Sada, istakao je Vučević.
Prema njegovim rečima, nakon 9. novembra stekli su se uslovi da Bačka, Banat, Baranja i Srem donesu odluke o prisajedinjenju matici Srbiji, što je bilo ispunjenje sna koji je vodio naše pretke i u Sremskim Karlovcima 3. maja 1848. godine, kada je osnovana Srpska Vojvodina i Tamiški Banat.
Vučević je kazao da nikako ne treba zaboraviti i veličansven doček srpske vojske koju je predvodio major Vojislav Bugarski na ulicama Petrovaradina i Novog Sada.
Danas, čitav vek i jednu godinu više od slavne pobede u Velikom ratu, i mnogo pojedinačnih životnih vekova koji su prošli od ulaska oslobodilaca u naš grad, mogu samo da budem zahvalan što imamo tu privilegiju da radimo za dobrobit svog naroda i svoje zemlje. I da kažem veliko hvala što se danas budimo u slobodi, mislimo u slobodi, radimo u slobodi... Želim da svi budemo svesni veličine dana u kojima su hrabri srpski vojnici, nakon ratnih godina, jurišali ka svojim kućama, željni da im donesu slobodu! Želim da slavimo naše hrabre pretke, u hramovima, u školama, na ulicama... Ceo svet zna kakvi su bili naši preci – časni i nepokolebivi, junaci velikog srca. Ne smemo kao narod to da zaboravimo, a čuvajući sećanje na njih, čuvamo i izvor snage za sve naše buduće bitke za bolju i još napredniju Srbiju!, rekao je gradonačelnik Novog Sada, i dodao:
“Neka je večna slava svim znanim i neznanim junacima srpske vojske koja je donela slobodu u Petrovaradin i Novi Sad!”.
S. Kovač