Održana Međunarodna konferencija „Luke kao pokretački mehanizam preduzetništva“
U Novom Sadu je održana Međunarodna konferencija u okviru EU projekta podržanog od Interreg Adrion „Power“ programa, koji se odnosi na luke u Jadransko-jonskom slivu kao pokretače preduzetništva i na umrežavanje svih aktera u srodnim institucijama kako bi se razvile inovacione tehnologije koje će pomoći unapređenju preduzetništva luka u ovom regionu.
U projektu učestvuje šest pilot-zemalja: Italija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Grčka, Albanija i Srbija, kao i devet partnera iz opština i područja koja pripadaju Jadranko-jonskom slivu.
Otvarajući Konferenciju, pomoćnik pokrajinskog sekretara za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Nebojša Drakulić istakao je da se ova strategija odnosi na klimatske promene i energiju, a da za cilj ima smanjenje zagađenja vazduha u gradovima, promociju obnovljivih izvora energije, te stvaranje više radnih mesta i veća ulaganja u privredu.
„Zbog toga poslednjih godina lučki sektor primetno prelazi iz industrijskog modela, čiji je cilj isključivo efikasni prevoz robe i putnika, na održiviji i inovativniji model. Evropske inicijative podstiču efikasno upravljanje energijom i ‘pametno’ korišćenje tehnoloških sredstava za postizanje boljih performansi i operativnih ciljeva. Jedini način da lučke vlasti našeg regiona postanu spremne za ovakav prelaz jeste model ‘Innovation hub‘, poručio je Drakulić.
Direktorka Fonda „Evropski poslovi“ AP Vojvodine Vidosava Enderić pojasnila je da su Jadransko-jonska regija i region Balkana posebni iz nekoliko razloga. Kulturne granice i politički raskoraci razlog su nedostatka saradnje među državama ove regije, kao i slabe primene politike EU. „To je, u kombinaciji sa malim kapacitetom i infrastrukturnim ograničenjima luka na ovom području, rezultiralo gubitkom njihovog istorijskog značaja kao mesta razmene, zatim problemima slabe modernizacije, kao i nerešenim pitanjima vezanim za održivost i urbanu obnovu“, rekla je Enderićeva.
„Innovation hub“ ili inovacioni centar, istakla je ona, jeste mesto koje pruža infrastrukturu i mogućnosti za razvoj novih ideja i inicijativa te se potreba za jednim ovakvim centrom u Jadransko-jonskom slivu pojavila zbog progresivnog gubitka uloge ovih, uglavnom manjih lučkih gradova, kao mesta trgovinske i kulturne razmene.
Tokom panel-diskusija bilo je govora i o udruživanju rečnih (Dunav) i morskih luka. Želja je da se od njih naprave inovacioni centri koji su sposobni da budu veza između luka i regije, i da se na taj način iskoristi njihov preduzetnički potencijal.
Projekat „Power“ (“Ports as Driving Wheels of Entrepreneurial Relm”) ima cilj da povrati istorijsku ulogu jadransko-jonskih lučkih gradova (Adrion) kao središnjih mesta razvoja i razmene. Finansiran je iz sredstava Evropske unije sa 1.220.944,42 evra, trajao je dve godine, a završetak ove početne faze predviđen je za 1.1. 2020. godine.