Izranja Bečkerečka tvrđava u Gradskoj bašti u Zrenjaninu
ZRENJANIN: U Gradskoj bašti kao da ponovo niče Bečkerečka tvrđava.
Naime, u toku je gradnja niskog zida od kamena iskopanog u parku prilikom poslednjih komunalnih radova, kao i kamenih ostataka iz alpineuma kod murala s motivima tvrđave.
Zrenjaninski umetnik Viorel Flora, u saradnji s Gradskom upravom, nastavlja realizaciju zamisli da se posetiocima parka što bolje dočara istorijski period u kom je postojala Bečkerečka tvrđava. Nakon što je obnovljen i proširen mural, uređuje se površina ispred njega, kako iskopano kamenje ne bi stajalo rasuto.
Centralni deo zida koji se gradi zauzimaće kamen sa uklesanom godinom izgradnje prve županijske zgrade – 1784, a u koju je tada ugrađen kamen iz srušene bečkerečke tvrđave. Prva županijska zgrada, znatno skromnijih dimenzija od današnje Gradske kuće, bila je u funkciji svega tridesetak godina, do katastrofalnog požara 1807. godine.
Gradnju Bečkerečke tvrđave završio je nadvojvoda Ferdinand Habsburški 1528. godine kao strateški vojni toponim u sistemu austrijske odbrane od turskih osvajačkih pohoda. Utvrđenje je podignuto od netesanog kamena, dovoženog lađama Dunavom, Tisom i Begejom iz fruškogorskih majdana, i od bečkerečke opeke. Podignuta da zaustavi, ili bar uspori tursku vojnu silu, tvrđava sa svega osamdeset branilaca se, međutim, 24. septembra 1551. godine predala skoro bez borbe višestruko brojnijoj vojsci Mehmed-paše Sokolovića. Od tada, pa narednih stotinu pedeset godina, Bečkerek je bio turska palanka, koja je kraj osmanske vladavine dočekala s jedva 800 stanovnika.
Tvrđava je do temelja srušena tokom 1701. godine na osnovu odredbi Karlovačkog mira, sklopljenog 26. januara 1699. u Sremskim Karlovcima između Austrije, Poljske i Venecije s jedne, i Osmanskog carstva, s druge strane.
Ž. Balaban
Projekat „Zrenjanin aktuelno” realizuje DVP Digital, a sufinansira Grad Zrenjanin. Stavovi u okviru podržanog medijskog projekta ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.