Dunavska mreža: Novi Sad okuplja predstavnike pametnih gradova
NOVI SAD: Konferencija “Pametni gradovi: krenuli jesmo, znamo li kuda ćemo” održaće se 31. oktobra u hotelu “Šeraton” u Novom Sadu na kojoj će govoriti predstavnik IoT foruma, kao i direktor Međunarodne asocijacije pametnih gradova, ali će biti predstavljena i Dunavska medijska mreža, portal koji će zaživeti od iduće godine, a koji će promovisati vesti iz 14 zemalja dunavskog regiona, a koja je proistekla na inicijativu Radio-televizije Vojvodine.
Konferenciju organizuju RTV, kompanija “DunavNET” i Fondacija Pinta 021.
Vlasnik IT kompanije “DunavNET” Srđan Krčo kaže da će tokom konferencije održati panel i predsedavajući IoT foruma Sebastijan Zigler, kao i Aleks Gluhak iz britanske organizaciji “Digital catapult” koji je i direktor Međunarodne asocijacije pametnih gradova OASC.
Gluhak će nam predstaviti šta se radi u Evropi na temu pametnih gradova i koji su trenutno aktuelni projekti. Između ostalih, učestvovao je i u projektu “Sinhronisiti” koji je trajao tri godine i najveći je evropski projekat na temu pametnih gradova, ističe Krčo.
Kako dodaje, u okviru tog, i njihova firma je imala “Smart Impakt” projekat zajedno sa Novim Sadom, gde su postavili uređaje za praćenje kvaliteta vazduha i nivoa buke po Novom Sadu, Karužu (delu Ženeve) i Santanderu u Španiji.
Mnogo se radi na temu pametnih gradova, ali Novi Sad je pre pet godina bio prilično visoko na toj listi, pa smo malo zastali, te su nas drugi gradovi prestigli, ali radi se… , kaže Krčo.
U Novom Sadu, dodaje, postoji mobilna aplikacija pod nazivom “Moj Novi Sad” za prijavljivanje komunalnih kvarova koja je napravljena 2013. godine.
Takođe, postojala je opcija plaćanje autobuske karte telefonom pre pet godina. Napravljen je i jedan od prvih čvorova za otvorene podatke u saradnji sa Gradom Novim Sadom i JP “Informatika” Novi Sad, ali je ostalo na tome, navodi naš sagovornik.
Krčo ističe da je dobra stvar što je pokrenuta inicijativa da se napravi strategija razvoja Novog Sada kao pametnog grada, te će se urađeni projekti iskoristiti kao ulazni podatak za strategiju.
U Novom Sadu je napravljen i uređaj za praćenje količine smeća u podzemnim kontejnerima, te senzor očitava kolika je količina otpada i šalje informaciju da li je potrebno ređe ili češće dolaženje kamiona smećara.
U Novom Sadu je postavljeno nekoliko manjih uređaja za praćenje kvaliteta vazduha, te je to sad povezano i sa vremenskom prognozom na RTV-u, što je prilično neobično. To postoji na “EuroNews”, ali je kvalitet izražen u brojevima, dok je kod nas kvalitet vazduha pretvoren u muziku i mislim da je prvi put u svetu urađeno tako nešto, ističe Krčo.
Muzičke melodije je komponovao Aleksandar Dujin, te je dao inpute u softver, koji sam stvara melodiju na osnovu informacija koje su mu date. Tako je trombon znak da je kvalitet vazduha loš, violončelo takođe, klavir da je dobar, harfa i flauta da je reč o vrlo dobrom kvalitetu, dok su zvončići, odnosno ksilofon i metalofon znak da je kvalitet vazduha u Novom Sadu odličan i ova muzika se može čuti svakodnevno u sklopu vremenske prognoze na RTV-u.
Direktor Radio- televizije Vojvodine Miodrag Koprivica kaže da su se izgradnjom nove zgrade stvorili uslovi da RTV proširi svoju aktivnost i pre svega, medijsku delatnost, van granica Vojvodine.
Kao što informišemo ljude o Vojvodini, da iz okruženja znaju šta se zbiva kod nas, želimo da i Vojvođane informišemo o stanju u celoj Republici, Evropi i svetu, rekao je Koprivica.
Prema njegovim rečima, RTV želi da iskoristi prednost koju ima kao kuća koja proizvodi i emituje programe na 14 jezika, koji su i jezici podunavskih zemalja, i da oformi Centar za informisanje Podunavlja, koji će prvo zaživeti kao portal - Dunavska medijska mreža.
Plan je da portal počne da radi od iduće godine, a ideja je da se video zapisi, komentari, fotografije, članci, te dokumentarni filmovi sa ekološkim i drugim temama podele sa ljudima na svom jeziku.
Primera radi, dokumentarni film autora iz Bratislave bio bi pušten na našem portalu za koji bi dobili autorska prava na pola godine, na primer, postavili ga na portal i učinili vidljivim svim državama podunavskog regiona, a ne samo u njegovoj zemlji, smatra Koprivica.
Nakon toga, dodaje, obaveštavamo autora ko je sve bio u mogućnosti da njegov film pogleda i vraćamo mu film.
Nemamo nameru da komercijalizujemo naš posao, već radimo “pro bono”, kako bi afirmisali medijsku mrežu, koja okuplja 14 zemalja, poručuje naš sagovornik.
Njihova medijska kuća ima tehniku, ljude, ali i dopisnike koji će doprineti da vesti budu podeljene brzo i lako, ali već imaju 40 zainteresovanih koji žele da budu deo mreže.
Želimo da portal uređuju ljudi i iz zemalja koje su članice mreže, jer sa današnjom tehnologijom ne moraš biti prisutan da bi radio na portalu, želimo da uređivačka politika bude široka, napominje Koprivica.
Po njegovim rečima, teme kojima će se portal baviti su ekologija, bezbednost na Dunavu, kao i transport na Dunavu, kvalitet vode, saradnja u privredi, ali i poljoprivredi, ali nijedna tema neće isključivati drugu, niti biti više ili manje važna, pokrivaće sve što je u momentu interesantno i zato je tu važna blaga uređivačka ruka.
Imaćemo bogatstvo različitosti i jezičke, ideološke, političke, informativne, kaže Koprivica.
RTV je videla sebe u Dunavskoj strategiji i svoje mesto, tvrdi Koprivica, traži u saradnji sa Fondacijom Pinta 021 koja se bavi svim principma održivog razvoja sveta Ujedinjenih nacija.
Fondacija Pinta 021 bavi se Dunavom u celini, kao i ekološkim pitanjima, sa svim aspektima življenja uz Dunav i sa Dunavom i dodala je novu dimenziju projektu sa stručnjacima iz oblasti IT sektora, ekologije, transporta. Napravili smo protokol o saradnji i u toku je izrada tehničko-tehnološke platforme koju radi kompanija “DunavNET”, kaže Koprivica.
Kako navodi, jedan od projekata “Pinte 021” je i merenje kvaliteta vode koja se takođe izražava kroz muziku, te žele da takav projekat povežu i sa Dunavom postavljanjem senzora i kroz muzičke kodove emituju u programu.
Maša Stakić