Gerontološki centri i školarci zajedno na Jegričkoj
ŽABALJ: U okviru akcije „Sunčana jesen života“, povodom međunarodnog meseca posvećenog starijima, održano je druženje „Šaran, štuka, lignja, som - biće čorba kao grom“ na obali Jegričke u Žablju, gde je Dom za duševno obolela lica „Čurug“ dočekao goste iz gerontoloških centara Novi Sad, Zrenjanin i Sombor i iz domova iz Novog Bečeja, Mola, Jabuke i Stare Moravice.
Oko 50 korisnika domova družilo se od jutra pecajući ribu, a kasnije i uživajući u večeri koju su spremili.
Rukovodilac službe socijalnog rada iz čuruškog doma Stanka Lovrić tvrdi da stručni radnici iz ustanova koje imaju dobru međusobnu saradnju tokom takvih druženja stiču nova znanja i razmenjuju iskustva.
- Osim što je nama korisno kao dodatni vid obuke, druženja najviše znače korisnicima, pričinjavaju im veliku radost i to je definitivno odličan vid psihoterapije i opuštanja. Oni posle danima prepričavaju kako im je bilo i imaju veću motivaciju za sve - kaže Stanka Lovrić.
Radnicima čuruškog doma u organizovanju događaja pomaže i lokalna samouprava, Opština i Mesna zajednica Čurug, koji uvek imaju sluha za njihove potrebe, a ovog puta ustupili su im pecaljke i potpuno uređen prostor za druženje, u sklopu Parka prirode „Jegrička“.
Direktor Doma „Čurug“ Miroslav Kresić ističe da su oni retki među ustanovama tog tipa koji organizuju slične manifestacije u prirodi, a planiraju da tradiciju nastave i sledećih godina.
- Trudimo se da korisnicima ulepšamo i olakšamo dane koje provode u našoj ustanovi, a od ove godine organizujemo mnogo više aktivnosti. Imali smo likovnu koloniju, posetili smo zoološki vrt u Subotici, učestvovali smo i na danima poezije, a u novembru smo domaćini šahovskog turnira – veli Kresić, dodajući da im Srpsko narodno pozorište često poklanja karte za predstave, kao i Fudbalski klub „Vojvodina“ za svoje utakmice.
Sasvim slučajno, istog dana na istom mestu, pored onih najstarijih, našli su se i učenici drugog razreda Osnovne škole „Miloš Crnjanski“ iz Žablja. Oni su sa učiteljicama, tokom časa u prirodi, spoznavali svet oko sebe. Ushićeni su uživali pored vode dok su crtali, i u igri sa žutim mačkom i nekoliko pasa koji uz Jegričku žive u složnoj zajednici.
Učiteljica Ljiljana Atanasov kaže da se trude da što češće imaju časove u prirodi, a da to ne bude stalno park ispred škole.
- Ukazujemo im na to da prate promene u prirodi po godišnjim dobima, naročito u jesen i na proleće, kada se upoznaju i sa biljnim i životinjskim svetom. To je odlična korelacija između srpskog jezika, kada je reč o pisanju sastava, i između likovne kulture, fizičkog vaspitanja i sveta oko nas - kaže Atanasova, dodajući da najbolje uče u direktnom kontaktu sa prirodom i da su srećni, jer su tu i najstariji sugrađani, od kojih mogu takođe mnogo da nauče.
M. Rašić