Kartelsko dogovaranje najteža povreda konkurencije
Komisija za zaštitu konkurencije utvrdila je da su društva „Original” d. o. o. Beograd, „Mikops” d. o. o. Niš, „Birolinija” d. o. o. Beograd, „Birodeveloping” d. o. o. Niš, „Birotehnika” d. o. o. Jagodina i „Konika–Minolta – Poslovna rešenja SE” d. o. o. Beograd koordinirala učešće u javnim i drugim nabavkama.
Na taj način ta društva su učinila povredu konkurencije, odnosno zaključila zabranjeni restriktivni sporazum kojim se neposredno ili posredno utvrđuju prodajne cene ili drugi uslovi trgovine, a koji za cilj ima organičavanje i sprečavanje konkurencije.
Komisija za zaštitu konkurencije je taj tajni dogovor konkurenata otkrila uz pomoć učesnika u tom sporazumu koji joj je dostavio dokaze za učinjeni sporazum i obezbedio sebi oslobađanje plaćanja novčane obaveze na ime učinjene povrede konkurencije.
To je bilo moguće zahvaljujući „pokajničkom programu” koji sprovodi Komisija za zaštitu konkurencije. Za „pokajnički program” Komisija se odlučila zbog toga što je otkrivanje tajnih dogovora firmi koje učestvuju na konkursima za javne nabavke veoma teško. Kada neka od firmi dostavi Komisiji za zaštitu konkurencije dokaze o tome da je sačinjen štetan odnosno nedozvoljen sporazum, ona zauzvrat sebi obezbeđuje oslobađanje od plaćanja novčane obaveze na ime utvrđene povrede konkurencije.
Namešteni tenderi
Na pomenutom seminaru, održanom ovih dana u Beogradu, brojni srpski i evropski stručnjaci predstavili su različite strategije osmišljavanja javnih nabavki koje obezbeđuju efektivnu konkurenciju. Razmatrali su i diskutovali i o pokazateljima koji mogu pomoći u otkrivanju dogovora o nameštanju tendera, čije posledice negativno utiču na ishod javnih nabavki.
Predsednica Odbora Narodne skupštine Aleksandra Tomić smatra da nezavisne institucije, sudstvo i javnost moraju imati kontrolu nad javnim nabavkama.
– U svakoj zemlji država je, pojedinačno gledano, najveći kupac i najveći ekonomski akter, a javne nabavke su jedna od najznačajnijih stavki u izdacima buyeta i zato je važno kako se koristi novac građana – ocenila je Aleksandra Tomić. – Za svaku državu raspisivanje javnih nabavki može biti pogodno tlo za necelishodno trošenje javnih sredstava nameštanjem ponuda. Zato je važno da sve zainteresovane strane učestvuju u donošenju propisa koji regulišu tu oblast da ne bi bilo „rupa u zakonu”.
Po oceni predsednika Komisije za zaštitu konkurencije Miloja Obradovića, nameštene ili lažne ponude pri javnim nabavkama spadaju među najteže povrede konkurencije – takozvano kartelsko dogovaranje.
– Nadležnost Komisije povezana s postupkom javnih nabavki postoji samo kada između ponuđača postoji zabranjeni dogovor o ponudama koje će podneti ili neće podneti naručiocu – ukazao je Obradović na seminaru „Konkurencija i javne nabavke”, ističući potrebu unapređenja modaliteta povezivanja i saradnje među nacionalnim institucijama u Srbiji koje se bave javnim nabavkama i zaštitom konkurencije. – U Srbiji su već pokrenuti sistem nenajavljenih uviđaja i „pokajnički program”, koji su najefikasniji za otkrivanje kartela.
LJ. Malešević