Najjeftinije grejanje na drva, struja ubedljivo najskuplja
Svako domaćinstvo u Srbiji pravi svoju zimsku računicu za grejanje, pod uslovom da može da bira šta će koristiti za zagrevanje domova, a viđenje predstojeće zime ponudila je i Agencija za energetiku Srbije.
Po njoj, najjeftinije grejanje je na drva, a struja je najskuplja
Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvdratnih metara na 20 stepeni Celzijusovih u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna je energija od oko 9.000 kilovat-sati (150 kilovat-sati po kvadratnom metru je prosečna procenjena potrošnja za grejanje u Srbiji), saopštila je Agencija za energetiku Srbije.
Najniže troškove energije za grejanje, za navedene uslove, u grejnoj sezoni 2019/2020. (po cenama iz oktobra 2019) imaće domaćinstva koja se greju na drvo u područjima Srbije u kojima se ono može nabaviti po nižim cenama (na primer 4.650 dinara kubni metar) i ukoliko imaju novije peći čija je efikasnost veća, naprimer 65 odsto. U tom slučaju im je za nabavku goriva potrebna 38.300 dinara za sezonu. Značajno veće troškove, oko 62.000 dinara, imaće domaćinstva koja koriste skuplje ogrevno drvo (s cenom 6.350 dinara kubik) i imaju peći niže efikasnosti.
Po prosečnoj ceni prirodnog gasa u Srbiji, za grejanje tokom cele zimske sezone treba izdvojiti 42.000 dinara, pri čemu je dodatna prednost njegovog korišćenja i komfor koji pruža. Nešto viši su troškovi grejanja na ugalj (48.000 do 52.000 dinara).
Građanima koji se greju na pelet godišnji troškovi iznose oko 60.000 dinara, ako se sagoreva u efikasnijim pećima konstruisanim za to gorivo.
Domaćinstva koja koriste termoakumulacione peći imaće troškove od 48.000 dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija, noćna električna energija. Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje struje samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove 44 odsto, tako da oni iznose oko 69.000 dinara, što je skuplje od većine alternativnih goriva.
Najveće troškove energije za grejanje imaće domaćinstva koja koriste električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje, propan-butan gas i lož-ulje. Za nabavku energenata ili energije, koja je potrebna za grejanje prosečnog stana tokom cele sezone, ona moraju izdvojiti 128.000 dinara za električnu energiju, 127.000 za propan-butan gas, odnosno 120.000 za lož-ulje.
Pri izboru načina grejanja, tražite pomoć stručnjaka, predlaže građanima Agencija za energetiku Srbije. Ukoliko ste u mogućnosti, izolujte svoj stambeni prostor i promenite prozore. Ukoliko kupujete nove peći i kotlove, izaberite one koje su energetski što efikasniji.
U odnosu na prethodnu godinu, niže su jedinične cene lož-ulja – 18 odsto, i propan-butan gasa – pet odsto. Ostale cene nisu bitno promenjene.
Navedeni iznosi obuhvataju samo troškove nabavke energije, odnosno goriva, a ne obuhvataju investicione troškove (npr. nabavku peći i ugradnju instalacija centralnog grejanja) i troškove periodičnih pregleda i održavanja.
D. Mlađenović