U FUDBALSKOJ AKADEMIJI U BAČKOJ TOPOLI Trava kao na Old Trafordu
BAČKA TOPOLA: Generalni direktor Fudbalskog kluba TSC iz Bačke Topole Sabolč Palađi kaže da je Fudbalska akademija počela rad 27. septembra prošle godine. O tome da Klub i Akademija funkcionišu odlično govori i ulazak u Superligu, gde su trenutno prvi na tabeli.
Akademija ima četiri fudbalska terena, s prirodnom, veštačkom i travom kao na stadionu „Old Traford”, svlačionice, spavaonice, lekarske sobe, kancelarije stručnog štaba, marketing-sobu u kojoj se vodi računa o organizaciji kluba, ali i društvenim mrežama, teretanu, restoran, sobu za odmor, dva lekara i psihologa, bazene s ledom i sprave za opuštanje mišića posle treninga, sobu za rehabilitaciju... gde je sve urađeno na svetskom nivou.
– Akademija ima 68 zaposlenih, zajedno s profesionalnim igračima i trenerima, jer su svi u radnom odnosu. Dva puta nedeljno obavezno imamo sastanak, ali se okupljamo i kad imamo vanredne situacije – kaže Palađi. – Imamo FK TSC i FK „Bajša”, a neke selekcije su podeljene po godištima. Imamo i dve seniorske ekipe, jedni igraju pod imenom TSC, drugi pod imenom „Bajša”. Imamo 11 manjih selekcija plus dve seniorske. TSC je u Superligi, dok je „Bajša” u 4. ligi.
Po direktorovim rečima, imaju četiri terena, a u izgradnji je i peti.
– Imamo teren s veštačkom travom, zatim prirodnom koja nije sejana, nego je stavljen busen kao tepih, zatvoreni, te specijalni teren, takozvani hibridni, kao na „Old Trafordu”, koji je mešavina prirodne trave koja je sejana i posle protkana veštačkim nitima koje čine samo dva odsto. To je jedini teren takve vrste u Srbiji, za koji su nabavljene i specijalne mašine. Koštao je 750.000 evra – tvrdi Palađi. – Preporuka je da se na takvoj travi ne koriste kopačke sa šest krampona. Teren je kao i drugi travnati tereni, s tim što veštačke niti daju čvrstinu jer su puštene 18 centimetara u zemlju i onda se koreni sistem kači za prirodnu travu i ta trava ne može lako da se kida upravo zato što joj je koren pričvršćen. Kažu da može da podnese tri puta veće opterećenje nego obični travnati tereni.
On napominje da imaju i pokriveni teren, koji je manjih dimenzija 70 sa 40 metara, koji se zimi zatvara i ima i sistem grejanja, a koristi ga i seniorska ekipa da uradi deo treninga.
– Lepo nas služi i teren s veštačkom travom, koji možemo koristiti u bilo kojem trenutku, i po kiši i po snegu, i s ova četiri terena imamo zatvoren krug tako da svi mogu trenirati kvalitetno, na dobroj podlozi, ne remete nas ni vremenski uslovi. Teren koji je u pripremi biće veličine 40 s 20 metara, i to je teren za najmanju decu, na kojem će učiniti prve fudbalske korake – kaže Palađi.
Kada je reč o „velikim” igračima, TSC je trenutno u samom vrhu na tabeli.
– Uneli smo malo dinamike u srpski fudbal i Superligu. Prilazimo drugačije, ali važna je i organizacija. Utakmice igramo otvoreno. Mnogi pričaju da ekipe koja ulaze iz Druge lige dolaze da se brane i sreća je ako daju gol, mi, nasuprot tome, igramo da pobedimo, otvorena je igra i zato i privlačimo gledaoce, ljude, novinare i na nekim utakmicama na kojima je nekad bilo oko 400-500 gledalaca, našim dolaskom privučemo i do 4.000 – ističe Palađi. – Naš klub je nešto novo za srpski fudbal, drugačije, igra nam je iskrena i trudimo se koliko možemo, a napravili smo porodičnu atmosferu, zbog toga su nam i rezultati došli zasluženo.
Kada je uređen sportski objekat, tereni, unutrašnje prostorije i sve skockano, usledilo je preseljenje i stigli su i rezultati.
Osim specijalnih terena, prolaskom kroz Fudbalsku akademiju može se primetiti da igrači imaju potpuno drugačiji tretman od drugih klubova.
– Dajemo igračima i odlične medicinske uslove, i tu se zaista trudimo. Jedan lekar je zadužen za 30 dece koja su smeštena na Akademiji, dok je drugi zadužen za mlađe selekcije i seniore kada su povrede, lečenje i oporavak, kao i pripremu za utakmice – tvrdi direktor FK TSC.
U potkrovlju Akademije pod velikom kupolom nalazi se soba i za razne prezentacije, ali i obuku dece kako da se ponašaju pred kamerama.
– Pripremamo ih za sve što ih čeka kasnije u životu. Dajemo im određene zadatke od kojih moraju da naprave prezentaciju da bi bili opušteni pred kamerama. S decom radi i psiholog, koji kroz razne vežbe jača njihovu mentalnu sposobnost u suočavanju s problemima, grupno i pojedinačno – ističe generalni direktor FK TSC Sabolč Palađi, od koga igrači često traže savet i slušaju njegova fudbalska iskustva.
Palađi kaže da će nakon završetka gradnje stadiona, koji će biti izuzetno lep i koji se nalazi nedaleko od Akademije, imati i sobu za konferencije za medije.
Deca u smeštaju su srednjoškolskog uzrasta od 15 do 19 godina i spadaju u kvalitetnije igrače.
– Ako uzmemo da je TSC centar, imamo 14 potcentara u selima Bačke Topole, a deca koja su bliže, putuju. Oni koji žive dalje, smešteni su na Akademiji i ukupno imamo 52 mesta, ali je trenutno smešteno 30 dece – navodi Palađi. – Sada u Akademiju može ući igrač koji se pokaže kao ekstrakvalitetan bilo gde u Srbiji.
Akademija podrazumeva smeštaj, ishranu i treninge, a deca pohađaju školu u Bačkoj Topoli. Deca imaju odličan tretman, vaspitači brinu o njima 24 sata devno i imaju ulogu razrednog starešine, ali na vezi su s roditeljima. Deca su smeštena u dvokrevetne i trokrevetne sobe, koje nalikuju hotelskim, u kojima je sve besprekorno čisto, kao, uostalom, i sama Akademija, koja se „cakli”.
– Nismo želeli da dovodimo profesore u Akademiju, već da deca imaju svoj život i slobodu da se druže, koja je potrebna da bi se normalno razvijali – kaže direktor. – Najsvežiji trofej je onaj koji smo dobili pri ulasku u Superligu, i to nam je trofej koji je najznačajniji.
U jednoj od kancelariji može se videti i današnji dres, igrača s Krivaje i bivšeg reprezentativca Nikole Žigića, koji danas živi u Valensiji. Nikola Žigić je nedavno posetio Akademiju i prokomentarisao da kompleks nije vrhunski samo po izgledu već i po sadržajima i da tako nešto nije nigde video.
– Redovno pozivamo bivše igrače da nas posete. Dušan Tadić, koji igra za čuveni „Ajaks”, dres je doneo posle utakmice od prošle godine kada su igrali u Ligi šampiona s „Bajernom” i tad je dao dva gola. Redovni su nam gosti, a u drugoj kancelariji imamo i dres Nemanje Nikolića, koji je iz Sente, igrao je za mađarsku reprezentaciju, a danas igra u Čikagu u Americi u MLS-u, pa polako – kaže kroz smeh Palađi i smatra da će biti još dresova okačenih na zid.
Maša Stakić
Foto: Radivoj Hadžić