Staparska Peta tkačka kolonija uz prisustvo diplomatskog kora
STAPAR: U Domu kulture u Staparu je, uz prisustvo brojnih predstavnika diplomatskog kora, svečano otvorena tradicionalna manifestacija „Peta tkačka kolonija“, čiji je cilj očuvanje kulturnog nasleđa AP Vojvodine i revitalizacija autentičnih lokalnih brendova, poput staparskog ćilima.
Tkačku koloniju su posetili nemački ambasador Tomas Šib, njegov belgijski kolega Adam Kun, generalni konzul Hrvatske Velimir Pleša, ministar poljoprivrede vodoprivrede i šumarstva Srbije Branislav Nedimović, predsednica Etno mreže NALED-a Violeta Jovanović i gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović, sa saradnicima.
- Kada smo krenuli sa revitalizacijom staparskog ćilima u okviru čega je i nastala Tkačka kolonija, mi smo sebi postavili tri cilja. Jedan od tih ciljeva bio je da podržimo žene u ruralnim područjima i omogućimo im na neki način kreativno provođenje vremena i donekle ekonomsku nezavisnost - istakla je somborska gradonačelnica Dušanka Golubović.- Naš cilj je bio da imamo odgovarajuću međuopštinsku i regionalnu saradnju i nije slučajno što smo ceo ovaj proces revitalizacije pokrenuli sa onim ko je o tome imao dobro znanje, a to je Grad Pirot. I pored toga, za nas jedan veliki cilj jeste bilo očuvanje kulturnog nasleđa Grada Sombora. Tradicija staparskog ćilima jeste tradicija srpskog naroda u jednoj multietničkoj i multinacionalnoj sredini kakva je somborska, sa preko 20 nacionalnih zajednica.
Na ovoj petoj tkačkoj koloniji mogu se sumirati rezultati, uz ocenu da su ciljevi ostvareni, ali su u međuvremenu i unapređeni, poručila je Dušanka Golubović.
- Mi nemamo ni naftu, ni zlato, a nemamo ni more. Mi nemamo drugog izbora već da se okrenemo našoj domaćoj hrani i svojim tradicionalnim vrednostima. Upravo jedna od stvari koje su u tom spektru je i staparski ćilim i zbog toga je jako važna ova vaša manifestacija – rekao je Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede u Vladi Srbije. - Ja bih se zahvalio svim ženama koje rade na ovim razbojima i koje se vraćaju nekim vrednostima koje smo dugi niz godina potiskivali. Mogu samo da obećam da će ministarstvo podržati ovakve korake.- Ambasador Nemačke Tomas Šib zahvalio se NALED-u na pozivu da budu pokrovitelji jedne ovakve manifestacije s obzirom da i u Nemačkoj izrada rukotvorina ima dugu tradiciju.
- Mi izuzetno cenimo ovaj posao jer znamo koliko truda i vremena treba da se utroši da bi nastali ovakvi divni predmeti, u ovom slučaju staparski ćilim. Znamo da se i u Nemačkoj, ali i u Srbiji veoma mali broj ljudi bavi ovim poslom, a uglavnom su to žene kojima je to dodatni prihod. Obilazeći ovu koloniju moram priznati da sam impresioniran radovima, odnosno ćilimima nastalim na ovoj koloniji- rekao je Tomas Šib.
Kolonije u Staparu i na Staroj planini deo su programa koji organizuju Etno mreža i NALED, u saradnji gradovima Sombor i Pirot, uz podršku Ambasade Nemačke koja je ove godine i pokrovitelj, s ciljem očuvanja kulturnog nasleđa, tradicionalnih zanatskih znanja i veština, ali i kao deo podrške zapošljavanju žena koje izrađuju rukotvorine.
M. Miljenović