Nove mere za zapošljavanje mladih od 1. januara 2020.
BEOGRAD: Premijerka Ana Brnabić najavila je danas da će u narednih nekoliko nedelja Narodnoj skupštini predložiti set mera za zapošljavanje mladih, koje podrazumevaju izmene zakona, kao i poreske olakšice za kompanije koje ih budu zapošljavale.
Brnabić je, na zajedničkoj konferenciji za novinare u Privrednoj komori Srbije sa ministrom finansija Sinišom Malim i predstavnicima privrede, kazala da očekuje da ove mere, uz sve prethodne, obezbede brži ekonomski rast i razvoj Srbije, bolji životni standard građana, veće plate, a svakako i dramatično smanjivanje nezaposlenosti mladih.
Predlog mera podrazumeva izmenu Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, kojim će se obezbediti poreski posticaji za nova zapošljavanja u kompanijama koje povećavaju broj zaposlenih, uključujući i zapošljavanje mladih koji tek ulaze na tržište rada, kao i pravnu sigurnost u pogledu poresko-pravnog tretmana prilikom angažovanja preduzetnika paušalaca.
Brnabić je objasnila da će od 1. januara iduće godine kompanije koje budu povećavale broj zaposlenih i zapošljavale lica koja nisu bila u radnom odnosu tokom 2019. biti oslobođenje plaćanja 70 odsto poreza na zarade i doprinosa za PIO za ta lica u celosti tokom 2020. godine, odnosno u najvećem delu tokom 2021. i 2022.
Ova mera će se odnositi na zapošljavanje prethodno nezaposlenih lica, bez obzira da li su bili prijavljeni kod NSZ, studenata i predzuetnika paušalaca.
Kako je kazala, na ovaj način će efektivno umanjenje ukupnih obaveza iznositi oko 70 odsto tokom 2020. godine, 65 odsto tokom 2021. godine, i 60 odsto tokom 2022.
Kategorije lica na koje se podsticaj odnosi su nezaposleni u periodu od 1. januara 2019. do 30. aprila 2020. pod uslovom da stupe u radni odnos do kraja 2020. i preduzetnici koji nisu bili u radnom odnosu tokom 2019, od uslovom da stupe u radni odnos do 30. aprila 2020. godine.
Brnabić je istakla da nezaposlenost u Srbiji iznosi 10,3 odsto, a da je u aprilu 2012.godine bila više od 25 odsto.
Prema njenim rečima, nezaposlenost mladih je oko 24 odsto, dok je 2012.godine bila iznad 50 odsto.
To jeste dobar rezultat, ali i dalje nismo zadovoljni. Novim merama želimo da damo jasan signal kompanijama da imaju motivaciju da zapošljavaju mlade, a mladima da ostaju u Srbiji, rekla je Brnabić.
Ona je ukazala na prethodne donete mere u cilju podsticaja, odnosno da su od 1. oktobra prošle godine mladi koji otvaraju osvoju firmu i imaju 10 zaposlenih, u prvih godinu dana oslobođeni poreza i doprinosa.
Prema njenim rečima, do avgusta ove godine otvoreno je 900 firmi i zaposleno 1.000 ljudi.
Pravi uspeh videćemo u oktobru kada istekne rok od godinu dana i videćemo koliko je firmi opstalo i preživelo, rekla je premijerka.
Brnabić je kazala da su predstavnici vlade zadovoljni postignutim rezultatima u oblasti smanjenja nezaposlenosti i otvaranja novih radnih mesta.
Stopa nezaposlenosti sada iznosi 10,3 odsto i to je dobar rezultat, a očekujem da će biti jednocifrena, kazala je Brnabić.
Ističe i da je nezaposlenost mladih i dalje priličan problem i da stopa sada iznosi 24 odsto, ali da je to ipak značajno manje nego 2012. godine kada je iznosila iznad 50 odsto.
Navela je i da je stopa nezaposlenosti mladih u EU oko 15 odsto.
Razmatramo kako da donosimo dalje mere i damo jasan signal kompanijama da imaju motivaciju da zaposle mlade i da oni ostanu u Srbiji, kazala je premijerka.
Istakla je da je Srbija postala važna destinacija za ulaganja i da će se nastaviti sa merama koje će dodatno unaprediti konkurentnost Srbije u budućnosti.
Ministar finansija Siniša Mali ukazao je da će ovi zakoni biti usvojeni do kraja godine kako bi njihova primena počela već od januara 2020.
Podsetio je i da će od 1. januara biti smanjeno poresko opterećenje na zarade za poslodavce i da će biti povećan neoporezivi iznos zarada.
Nastojimo da u ključne zakone za koje je nadležno Ministarstvo finansija uvedemo određene mere koje treba da doprinesu konkurentnijem i boljem poslovanju privrede. Samo na taj način može da imamo i veći rast BDP-a, više zaposlenih i veće plate, poručio je ministar.
On je podsetio da su od 2014. krenule reforme, odnosno mere fiskalne konsolidacije koje su dale dobre rezultate.