Trajković: Izbacivanje Kosova iz preambule razlog dijaloga vlasti i opozicije
GRAČANICA: Predsednica Evropskog pokreta Srba sa Kosova Rada Trajković izjavila je da je "jedini razlog" za pokretanja dijaloga vlasti i opozicije u Srbiji pokušaj da i na opoziciji bude deo odgovornosti u slučaju izbacivanja Kosova i Metohije iz preambule Ustava Srbije.
"Uvlačenje opozicije u odgovornost oko izbacivanja Kosova i Metohije iz preambule Ustava Srbije" jeste "jedini razlog zbog koga se pokreće dijalog", rekla je Rada Trajković za FoNet.
Ona je navela da predsednik Srbije Aleksandar Vučić u parlamentu nema opoziciju koja mu je suštinski potrebna da bi mogao da promeni Ustav u smislu izbacivanja Kosova iz preambule.
Prema njenim rečima, to je jedina stvar koja se očekuje od Vučića, jer je on "sve unutrašnje elemente nezavisnosti Kosova odradio".
"U pravnom smislu Vučić je, kršeći Ustav Srbije, odradio prenos imovine Srbije na kosovske institucije. Dao je Kosovu i unutrašnju nezavisnost u smislu kompletiranja zakonodavne, sudske i izvršne vlasti", rekla je Rada Trajković.
Ona je dodala da Srbiji kao državi sada preostaje samo potpisivanje pravno obavezujućeg dokumenta koji suštinski podrazumeva Kosovo u Ujedinjenim nacijama.
Povodom preporuke zemalja Kvinte oko nastavka dijaloga Beograda i Prištine i potpisivanja obavezujućeg sporazuma, Rada Trajković je rekla da misli da je njihova pourka upućena pre svega liderima Kosova, a manje Beogradu, jer je Vučić "u političkom i pravnom smislu mnoge stvari već završio".
Prema njenim rečima, deo međunarodne zajednice hteo je da pošalje poruku da iza Ramuša Haradinaja i ostalih lidera Kosova ne stoji nijedna zemalja Kvinte, nego da imaju identičan stav - Kosovo treba da ukine takse na robe iz Srbije i na taj način suštinski deblokira proces pregovora.
Za ideju razgraničenja Rada Trajković je rekla da je "najvažniji argument i suština da teritoriju, površinu koju kontroliše NATO, ne možete deliti ukoliko i ostatak Srbije nije u NATO".
"Teritorija Kosova ie Metohije ne može otići izvan onoga što podrazumeva teritorija koju kontroliše NATO. Jedine, možda, minimalne korekcije se mogu dobiti kroz projekat koji podrazumeva NATO na celom prostoru i ostatka Srbije", navela je Rada Trajković.
Kako je ukazala, to je već nešto što će dovesti Vučića u problem sa sve snažnijim pokušajima Rusije da utiče na politiku Srbije u smislu odbijanja ulaska u NATO.
"S druge strane, NATO je ušao u Crnu Goru, u Severnu Makedoniju. Trenutno se radi na BiH, tu ćemo videti kakva će biti sudbina Milorada Dodika, da li će on biti lider koji će uvesti BiH na put ka NATO", objasnila je Rada Trajković.