Mirović: Imao sam tim za napade i pobede u protekle tri godine
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović je u intervjuu za „Dnevnik” najavio važan sastanak u nedelju u kabinetu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića na temu zajedničkih investicija u Vojvodini po osnovu Nacionalnog investicionog plana koji će se realizovati u narednih pet godina.
Vojvodina, kako je Mirović naveo, izlazi pred predsednika s oko 40 novih projekata koji imaju i građevinsku dozvolu. Predstojeći sastanak u Beogradu o zajedničkim investicijama je dokaz da je koncepcija okupljanje oko projekata, koju je Mirović najavio prilikom formiranja Pokrajinske vlade 2016. godine, dobila nacionalni značaj.
Da li ste zadovoljni izdvajanjima iz republičkog budžeta za Vojvodinu?
– Da. Zato što se ustavni okvir poštuje, zato što smo zajedničkim radom uspeli da restrukturiramo javne finansije i zato što, u odnosu na tih sedam procenata, dobijamo još mnogo novca za projekte direktno iz samog budžeta Republike. Dobijamo zbog toga što smo, prvo, promovisali politiku koja se zasniva na tom zajedničkom investiranju umesto ranije politike koja se zasnivala na sukobima i nije bilo moguće definisati zajedničke prioritete i zajedničke okvire za finansiranje. Drugo, tim kojim rukovodim je pokazao vanrednu spremnost da pripremi projektnu dokumentaciju. U ovom trenutku za sve regionalne bolnice i klinike u Vojvodini posedujemo građevinske dozvole, ili je u toku izrada projektne dokumentacije. To nije zabeleženo ranijih godina i decenija. U ovom trenutku u sistemu „Voda Vojvodine” gotovo da ne postoji regionalni sistem ili onaj koji je važan za dvonamensko snabdevanje i bitan za ukupnu održivost sistema, u kojem nismo započeli projektovanje ili nemamo građevinsku dozvolu. Kad govorimo o industrijskim zonama, gotovo da ne postoji opština u kojoj nismo završili industrijsku zonu, ili da radovi nisu u toku. Znači, sve oblasti su pokriveni velikim radom koji prethodi realizaciji velikih investicija. Dakle, pokazali smo spremnost da možemo novac koji građani Srbije zarađuju zbog rasta ukupne ekonomije, upotrebiti za velike i važne stvari za Vojvodinu. Zbog toga sam zadovoljan.
Da li bi sadašnje izdvajenje iz republičkog budžeta mogao zameniti zakon o finansiranju APV?
– Sigurno. Zato što sa zakonom može dodatno utvrditi predvidivost modela. Zato što se zakonom može utvrditi još neki mehanizam koji može biti neka vrsta osiguranja za budući rast prihoda. Zato što se zakonom može utvrditi i mogućnost da dodatno uđemo u razne finansijske tokove i zaduživanja: hartije od vrednosti, municipalne obveznice, sve ono što na tržištu postoji kako da Vojvodina s određenim dodatnim prihodima indukuje sopstveni ekonomski razvoj, vodeći pri tom, naravno, računa o ukupnim elementima ekonomije i mogućnostima da na taj dodatni način prikuplja novac. Sve to treba da bude u jednom zakonu za koji sam više puta govorio da je neophodan, ali to ne zavisi od mene. Ja sam samo jedna slamka koja pokušava i uvek to pitanje veoma racionalno postavlja na dnevni red. Jer, kad nemate zakon koji je nužan i ne pokriva tu važnu oblast, onda to u budućnosti može biti predmet manipulacija, može biti izložen u nekoj zoni apsolutnog neznanja ili može biti predmet neke vrste politikanstva, što nije dobro. Vojvodina to ne traži. Vojvodina traži rad, zajedništvo, dobre projekte i predvidiv model finansiranja. Videli smo kako to izgleda kad to Vojvodina traži na način na koji zamišlja jedan zatvoreni krug elite. Mislim da to nikom nije donelo ništa konkretno i ništa dobro.
U Pokrajini je u prošlosti bilo finansijskih malverzacija oko projekata, primera radi, kod rekonstrukcije dvorca Heterlendi, novosadske Betanije, banje Junaković, kao i prilikom korišćenja novca iz takozvanog fonda Dragoslava Petrovića. Da li je neko odgovarao zbog tih malverzacija?
– Nemam saznanja o tome da je bilo ko odgovarao, osim da se vode postupci protiv odgovornih u nekoliko slučajeva, i to u inicijalnim fazama. Mi smo mogli samo sve ono što su oni uništili ponovo počneti da gradimo. Primera radi, u narednih tridesetak dana, negde između 1. i 15. septembra, počinju radovi na izgradnji „Heterlenda”. Za Kliniku za ginekologiju u toku je javna nabavka, očekujem da se završi do kraja avgusta, znači da negde u oktobru očekujem početak radova. Morao sam kao nekakav tragač za promašenim investicijama pre svega da dođem do same suštine, da promenim odgovarajuće projekte, često i namenu objekata, da se izborim s pravosudnim organima koji su zbog istrage blokirali, često svojom odlukom i zatvorili objekte. Sve sam radio ne bismo li zbog građana uspeli da izađemo iz tog začaranog kruga i sve te objekte, te crne tačke, stavimo im na raspolaganje. To su dva najaktuelnija primera, s kojima ćemo završiti tu crnu seriju. To je veliki uspeh. Na kraju smo mandata i svojim naslednicima ćemo ostaviti sve čisto. Nijedan promašeni ugovor, nijednu promašenu investiciju, nijednu investiciju koja je započeta pa se odustalo i stoji kao građevinski skelet, nećemo ostaviti. Gledajući unazad, to se dugo nije desilo. Bilo je takvih stvari i za vreme komunističke vlasti i kasnijih, u ovom mandatu ne. Sve što smo započeli, završili smo. Samo u Novom Sadu u septembru otvaramo kuhinju za Predškolsku ustanovu „Radosno detinjstvo”, takođe jedan od proneverenih i uništenih projekata prethodne vlasti, započet, ako se ne varam, još 2010. Deca u „Radosnom detinjstvu” će imati kuhinju po standardima bilo koje evropske zemlje. To smo obezbedili zajedničkim radom Grad Novi Sad i Pokrajinska vlada. U oktobru, između 1. i 15, očekujem otvaranje prve faze Naučno-tehnološkog parka: sve je obezbeđeno i nameštaj stiže za nekoliko dana, obezbedili smo novac za opremanje, a u novembru očekujemo završetak svih radova na zgradi Radio-televizije Vojvodine. Radimo s punom odgovornošću da data reč mora biti realizovana i pretočena u delo. S pomenuta tri primera novih projekata i primera onih projekata koji su bili crna serija Pajtićeve vlade koje sad ispravljamo, pokazujemo šta smo uradili za protekle tri i po godine.
Da li biste ponovo prihvatili da budete na čelu Pokrajinske vlade?
- Znate šta, u fudbalu, posebno u engleskom fudbalu, izuzetno je važna statistika, a važna je i ovako. Ne znam da li ste pratili, „Zvezda” je pobedila „Kopenhagen” u Danskoj i neposredno pre izvođenja jedanaesteraca voditelj je rekao da je „Zvezda” pet puta imala izvođenje jedanaesteraca u prelomnim mečevima, od toga je četiri puta pobedila i jednom izgubila na penale. Znači, nije nevažna stvar, iako deluje šaljivo. Ja nikad u životu neku funkciju nisam obavljao dva puta, u dva mandata. Prema tome, oni koji hoće da se klade trebalo bi i to da imaju u vidu da je statistika, kao i za fudbal, važna i za politiku.
Ako biste ponovo sastavljali Pokrajinsku vladu, da li biste imali isti program?
– Sigurno bih imao isti program. Uostalom, u nedelju ćemo održati veoma važan sastanak u kabinetu predsednika republike na temu zajedničkih investicija u Vojvodini po osnovu Nacionalnog investicionog plana koji će se realizovati narednih pet godina, što znači da je moj koncept, o kojem sam prvi govorio, dobio i neku vrstu nacionalnog značaja. Izlazimo pred predsednika sa četrdesetak novih projekata s građevinskim dozvolama. To je dokaz da okupljanje oko projekata nema alternativu, bez obzira na to ko je na vlasti. Uopšte nije važno da li je jedna ili druga stranka, to je pitanje svesti o tome da zajednički rad, okrenut interesima građana, mora i može uvek biti vodilja. Jedina vodilja, a ne partijski i pojedinačni interesi, koji su često u prošlosti l zamenjivali taj koncept o kojem govorim.
Da li biste imali i iste ljude u svom timu?
– Većinom članova Vlade sam zadovoljan zato što su isporučili rezultat. Za građane je najvažniji krajnji rezultat. Mi nismo tu zbog međusobnih odnosa, nadgornjavanja, mi smo se ponašali kao profesionalna ekipa koja građanima mora da isporuči rezultat. Neki ljudi zaslužuju neka druga mesta, stvar je procene, ali većinom članova sam zadovoljan. Nisam želeo da pravim neku vrstu rekonstrukcije, a imao sam pravo na to. Ja sam u ovaj tim verovao do kraja i nije bilo razloga da ljude menjam. Nismo imali nikakav veliki problem, aferu. Da sam izneo ideju o promenama, neko bi mogao pomisliti da je to neka vrsta mog hira, ili da smo imali neku grešku ili da se od nečega branimo. Ne. Ovaj tim je bio za napad i pobedu, za dobar rezultat, i mi smo tako mandat doveli do kraja.
Kao visoki funkcioner Srpske napredne stranke, kako ocenjujete razgovore između vaše stranke i opozicije na Fakultetu političkih nauka u Beogradu o izbornim uslovima?
– Dijalog je izuzetno važan. Mene jedino čudi zbog čega se ne vodi u Narodnoj skupštini? Još pre godinu govorio sam o tome da je neophodno da se u Narodnoj skupštini vodi dijalog u odborima, komisijama, i raznim drugim forumima gde je to neophodno. To je moja jedina primedba. Drugi moj stav je potpuno identičan sa stavom predsednika stranke i predsednika države – da se apsolutno u svim detaljima izbornog procesa može izaći u susret svakom razumnom zahtevu – razumnom u smislu da se birački proces pojednostavljuje, da se dodatno uvodi kontrola u taj proces, da se opredeljuje dodatna svota novca za političke stranke i da sve ono što već postoji kao neko iskustvo u drugim zemljama u te tri oblasti ili nekim drugim oblastima koje su racionalne, može biti ugrađeno u odgovarajuća zakonska rešenja i primenjeno na narednim izborima.
Kako komentarišete predstojeći rebalans pokrajinskog budžeta za 2019. godinu?
– Mi smo u pripremi rebalansa budžeta računali i na deo prihoda od prodaje „Luke Novi Sad”, međutim, još 2011. ili 2012. godine, prilikom donošenja Zakona o javnoj svojini, „Luka” je jednostavno uknjižena kao javna svojina Republike Srbije i Pokrajina nije imala pravo na prihod od njene privatizacije. Vodili smo dijalog na tu temu s Ministarstvom finansija i oni su zaista argumentima pokazali da je pravno stanje stvari takvo da prihod od privatizacije Luke od gotovo milijardu dinara pripada u celini Republici. Tako da se radi o ne preterano izdašnom rebalansu, što ima jednu drugu, pozitivnu stranu. Znači da smo prvi put posle mnogo godina i Ministarstvo finansija i Pokrajinski sekretarijat za finansije predvideli prihode baš onako kako su se realizovali. Dakle, nemamo velika odstupanje predviđanja od određenih analiza u privrednom tkivu i određenih makroekonomskih analiza koje su se reflektovale na javne finansije – bilo zaista takvo kakvi su bili prihodi koji su se ostvarili do današnjeg dana. Ovog puta je za pohvalu da su ljudi koji su zaduženi za to precizno predvideli prihode i taj dodatni novac nakon rebalansa u budžetu neće biti previše velik. To je na izvestan način sad i otežavanje pozicije onih koji su čekali da još nešto urade, ali to je tako. Došli smo, rekao bih, do neke idealne mere.
Eržebet Marjanov
Mi imamo izuzetne rezultate kao stranka. Imamo, naravno, i određene unutrašnje slabosti, određena nezrela postupanja pojedinih lokalnih rukovodilaca. Ljudi treba da znaju da mi to vidimo, znamo gde su naši problemi, ali razliku između nas i većine opozicionih stranaka čini to što smo napravili ogromne konkretne rezultate za ljude, njihove porodice i našu zemlju, i to će opredeljivati glasače kada iduće godine u martu ili aprilu budu izlazili na birališta, a svakako ne neki formalni ili neki drugi razlog, koji manje-više može biti prihvatljiv u izbornom procesu kao tehnički detalj. Dakle, spremni smo za izbore, izlazimo s politikom koja je kreirala rezultate i izlazimo s dobrom voljom da sve ono što je racionalno u zahtevima političkih stranaka promenimo i ugradimo u izborni proces. Ne znam kako misle da manjina na dan glasanja postane većina. To je veoma teško bez politike i rezultata i s veoma izraženom, neskrivenom mržnjom. Ukoliko želite da vodite, morate biti pozitivni i morate biti svesni toga da vodite. A to je teško postići s mržnjom i ljubomorom. Moj savet za kraj za opoziciju, pošto sam najiskusniji na političkoj sceni u Srbiji, nemam mnogo godina, ali imam najviše iskustva, tako mi je to zapalo: čim se liše mržnje, ljubomore i zavisti i čim javne interese stave u prvi plan, krenuće ih mnogo bolje. To je mnogo važnije za njih nego bilo koji tehnički deo izbornog procesa.