Za mesec dana počinje proces za ubistvo Jelene Marjanović
Slučaj ubistva pevačice Jelene Marjanović iz Borče, posle tri i po godine od kobnog 2. aprila 2016. kad je brutalno ubijena dok je u tom beogradskom naselju yogirala nasipom na koji je došla sa suprugom Zoranom, sada optuženim za zločin, i njihovom ćerkicom Janom, počinje da se raspliće pred beogradskim Višim sudom 11. septembra.
Prvo pojavljivanje okrivljenog pred sudećim većem, na pripremnom ročištu, predviđeno je za njegovo izjašnjenje o optužnici, kao i da Tužilaštvo i odbrana, svako za svoje tvrdnje, predlože dokaze.
Optuženi udovac, protiv koga je krivični postupak pokrenut posle godinu i više od strašnog događaja, tvrdi da nema nikakve veze s ubistvom supruge i da je 2. aprila 2016, nakon što je Jelena otišla da trči i potom nestala, sve vreme bio na nasipu s njihovom tada petogodišnjom ćerkicom Janom, te da je kasnije, pošto se Jelena nije vraćala i nije je nigde bilo, alarmirao prijatelje, rodbinu i policiju.
Više tužilaštvo, međutim, optužnicom, koja je pravosnažno potvrđena posle tri dopune istrage, teško tereti Marjanovića. Po optužbama, 2. aprila 2016. godine oko 17 sati, Zoran i Jelena su sa ćerkom došli na nasip u Borči, automobilom. Jelena je otišla da trči, a Zoran je ostao sa ćerkicom. Optužba sumnjiči Marjanovića da je, po Jeleninom odlasku, ostavio dete na nasipu, i krenuo za suprugom te, iskoristivši njeno poverenje, namamio je da se spuste s nasipa do kanala, gde se odigrao horor. Po optužnim navodima dostupnim u javnosti, Jelena je prvo ubodena oštrim predmetom u glavu i u desni lakat, nakon čega je počela da beži, ali ju je ubica sustigao i zadao joj više udaraca u glavu, nanevši joj višestruke prelome lobanje, nakon čega ju je potopio u kanal.
Zoran Marjanović je tokom istrage pokrenute u septembru 2017. proveo u pritvoru oko devet meseci, nakon čega je pušten da se brani sa slobode, a mediji su javili da mu je pre nekoliko meseci sud vratio puno starateljstvo nad detetom, koje mu je oduzeto posle smrti supruge.
Mediji su o tom slučaju izneli mnoštvo spekulacija u svim varijantama – od onih u kojima se tereti jedini osumnjičeni Zoran Marjanović do onih kojima se upućuje na to da krivca treba tražiti na drugoj strani, često veoma bizarnih, i u kojima gotovo da jedino nema vanzemaljaca i drugih misterioznih bića, a taj tempo ne jenjava ni pred prestojeće suđenje, koje se najavljuje kao „suđenje veka”.
Advokat Nebojša Milosavljević, koji od početka prati taj predmet jer je neko vreme bio i uključen u njega kao zastupnik pevačicinih bliskih rođaka po roditeljskoj liniji, kaže za „Dnevnik” da je dobro što će mediji pratiti suđenje i što će biti otovreno za javnost, a mišljenja je da suđenje neće biti spektakularano.
– Mislim da Tužilaštvo nije prikupilo dovoljan broj dokaza koji bi teretili Zorana Marjanovića – navodi Milosavljević, i dodaje da veruje da se odbrana dobro pripremila i da je angažovala i stručne saradnike iz različitih oblasti, što će, kako smatra, „doprineti tome da se slučaj raspetlja”.
Po Milosavljeviću, i posle dopuna istrage, ostale su određene nejasnoće.
– Interesantni su N. N. DNK tragovi koji su pronađeni na telu pokojne pevačice, koji nisu tragovi Zorana Marjanovića, a o njima ništa nije rečeno – čiji su to tragovi, a to je veoma bitno. Drugo, nađena je krv pokojne s leve strane tog potočića-kanala, i otisci stopala koji ne potiču od Zorana Marjanovića jer on nije prelazio s druge strane obale, niti bilo ko od članova porodice. Takođe, mislim da će biti veoma interesantno i u vezi s veštačenjem baznih stanica u kritičnom periodu, da li je stvarno telefon Zorana Marjanovića bio isključen ili nije, kao i to što je registrovano više mobilnih telefona na mestu gde se ubistvo dogodilo pa bi trebalo da se utvrdi koja su lica bila tamo u to kritično vreme. Najosnovnije pitanje, o kojem će veštaci da govore, o povredama kakve je zadobila pokojna, pri kojima je došlo do prskanja krvi, kako to da na odeći Zorana Marjanovića nema nijednog traga jer, ako je bio učesnik toga, gde se zadaju takve povrede, on bi morao imati te tragove. Sve to ukazuje na to da je slučaj delikatan, da je najverovatnije u tome učestvovalo više lica. Mislim da će to sve morati na glavnom pretresu da se raspetlja, a osuditi nekog na veliku kaznu bez jakih dokaza je nemoguće i nelogično – naglašava Milosavljević
Advokat primećuje i da se tokom istrage „slabo radilo na rešenju motiva ubistva i zašto je počinjeno na takav način, jer to, kako navodi, „nije klasično ubistvo”.
– U svakom slučaju, ne znamo ni motiv zašto je ona ubijena, šta se iza svega toga krije, jednostavno, velika misterija. Nadam se da će, kad počne izvođenje dokaza, mnoge stvari biti jasnije – navodi on.
Milosavljević ocenjuje da je senzacionalističko izveštavanje medija u tom slučaju dostiglo vrhunac.
– U delu medija Zoran Marjanović je unapred neargumentovano proglašvan krivim. U istražnom postupku se, međutim, ne utvrđuje krivica nego samo da li postoji potreban stepen sumnje, takozvana opravdana sumnja, da se digne optužnica, a sud će na glavnom pretresu utvrđivati da li postoji krivica ili ne – ukazuje advokat Nebojša Milosavljević.
Podsetimo, 3. aprila 2016. godine, posle prijave Zorana Marjanovića da je njegova supruga Jelena nestala prethodnog dana nakon što je otišla da trči nasipom, policija je posle višesatne potrage pronašla beživotno telo Jelene Marjanović s brojnim povredama po glavi, u kanalu kod nasipa u Borči.
J. Jakovljević