Pokrajina demantovala tvrdnju o masovnom gašenju škola
Pokrajinska vlada nije donela, niti će doneti, odluku o gašenju bilo koje škole u Vojvodini, odgovor je pokrajinske administracije na tvrdnju Saveza za Srbiju da se u Vojvodini sprema masovno gašenje škola na osnovu usmene odluke pokrajinskih vlasti.
– Mislim da se radi o neinformisanosti Saveza za Srbiju – navodi za „Dnevnik” pokrajinski sekretar za obrazovanje, upravu, propise i nacionalne manjine – zajednice Mihalj Njilaš. – Radi se o optimizaciji i racionalizaciji mreže javnih osnovnih škola i predškolskih ustanova koje su sprovele lokalne samouprave u svojim sredinama od početka 2018. godine. Tad je Vlada Republike Srbije donela Uredbu o kriterijumima za donošenje akta o mreži javnih predškolskih ustanova i akta o mreži javnih osnovih škola jer je poslednja revizija mreže urađena pre 20 godina, ako ne i više, a od tada je došlo do određenih promena.
Njilaš objašnjava da su lokalne samouprave na osnovu te uredbe bile dužne da sagledaju broj odeljenja i učenika u svojim sredinama i da tim promenama, kao i očekivanjima u narednim godinama, prilagode mreže svojih ustanova. Da bi se taj posao sproveo, lokalne samouprave su oformile stručne radne grupe koje su sačinile elaborat, na osnovu čega su skupštine opština i gradova, saglasno kriterijumima Uredbe, donele odluku o mrežama. Nakon toga, lokalne samouprave su odluke svojih skupština prosledile Pokrajinskoj vladi na davanje saglasnosti.
– U proteklu više od godinu Pokrajinska vlada je dala saglasnost na ukupno 45 akata o mrežama javnih osnovnih škola, koliko ukupno i ima jedinica lokalnih samouprava u Vojvodini. Time je u celosti okončan postupak optimizacije i racionalizacije tih mreža u pokrajini – ističe Njilaš.
Navodi da, shodno tome, od postojećih 368 osnovnih škola i ukupno 252 izdvojena odeljenja, ukupno 638 jedinica koliko je bilo na teritoriji pokrajine pre optimizacije nastalo je novo brojčano stanje od 364 osnovne škole i 267 izdvojenih odeljenja, odnosno ukupno 631 jedinica, što je sedam jedinica manje.
– Ugašena je jedna osnovna škola – „Miloš Crnjanski” u Subotici, dok je 25 matičnih škola promenilo pravni status i sada su izdvojena odeljenja. Radi se uglavnom o manjim seoskim školama koje promenom svog statusa nisu faktički ugašene. Te škole nastavljaju rad u postojećim objektima, te se nastavnicima i učenicima omogućava da nastave svoj rad i obrazovanje u mestu prebivališta, bez potrebe da putuju do matične škole – kaže Njilaš.
Paralelno sa smanjenjem broja matičnih škola došlo je i do promene broja izdvojenih odeljenja. Njihov broj u odnosu na prethodno stanje povećan je s 252 na 267.
– Tu je ipak došlo i do gašenja deset izdvojenih odeljenja, uglavnom onih koja nisu imala upisanih đaka, niti bi po podacima nadležnih službi imala upisane učenike u narednim godinama – navodi pokrajinski sekretar za obrazovanje.
Kaže da je u mestima u kojima je ugašeno izdvojeno odeljenje, a đaka ipak ima, lokalna samouprava, u skladu sa članom 189 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, obezbedila prevoz do matične škole.
– Osim toga, otvorena su četiri izdvojena odeljenja, i to dva u Somboru za obrazovanje odraslih, a zbog velike zainteresovanosti polaznika, i po jedno u Novom Sadu i Apatinu. S druge strane, u opštinama Opovo i Senta, zbog dosadašnje specifične organizacije osnovnih škola, novim mrežama predviđeno je da određen broj izdvojenih odeljenja dobije status matične škole – ističe Njilaš.
U opštini Opovo, gde je postojala jedna redovna osnovna škola i tri izdvojena odeljenja, nova mreža predviđa dve javne osnovne škole s po jednim izdvojenim odeljenjem. Slična je situacija i u opštini Senta, gde se dugi niz godina redovna nastava izvodila u jednoj matičnoj školi i sedam izdvojenih odeljenja. Nova mreža škola na teritoriji te opštine sada predviđa četiri javne osnovne škole, a jednoj od njih pripada i tri izdvojena odeljenja.
E. Marjanov