Kopiclu Povelja ambasadora Foruma slovenskih kultura
NOVI SAD: Novosadski književnik i kritičar Vladimir Kopicl imenovan je za ambasadora Foruma slovenskih kultura, međunarodne organizacije osnovane radi očuvanja i razvoja kulturnih vrednosti, tradicija i kulturnih sadržaja na prostoru zemalja u kojima se govori slovenskim jezicima.
Prošlog meseca na svečanosti u Ljubljani, gde je sedište Foruma, obeležena je 15. godišnjica ove organizacije i imenovani novi ambasadori. Povelju ambasador FSK-a za dragocen doprinos prepoznatljivosti fondacije i uspostavljanju veza Kopiclu je uručila dr Andreja Rihter, direktorka Foruma, nekadašnja ministarka kulture Slovenije, za čijeg mandata je i inicirano osnivanje ove međunarodne fondacije.
Verujem da kulturno povezivanje i saradnja mogu najbolje podstaći slovensku kreativnost, ojačati slovenski identitet i oživeti kulturni dijalog u evropskom i svetskom prostoru. Ulažemo napore za podsticanje razmene dragocenih znanja, iskustava i ideja, a prevashodno za stvaranje mogućnosti da ponovo možemo učiti jedni od drugih i obogatiti svoj kreativni potencijal, kazala je dr Andreja Rihter, i dodala kako sve to dokazuje svečani koncert „Slovenska rapsodija“ održan tim povodom u Ljubljani koji je doneo jedinstveno iskustvo muzike i muzičara iz 13 zemalja na jednoj pozornici. Kopicl je je do sada bio na čelu Programskog saveta Foruma slovenskih kultura. Među zemljama članicama je trinaest slovenskih država: Bugarska, Bosna i Hercegovina, Belorusija, Hrvatska, Makedonija, Rusija, Slovenija, Srbija, Ukrajina, Crna Gora, Češka, Poljska i Slovačka. Forum slovenskih kultura promoviše saradnju između ovih zemalja u oblasti kulture, obrazovanja i nauke, razvija kulturnu razmenu, organizuje susrete i definiše zajedničke projekte. Forum teži da postane referentna globalna platforma intelektualnog dijaloga među slovenskim kulturama i centar slovenske umetnosti i nauke. Jakim partnerstvom sa međunarodnim organizacijama, nacionalnim inicijativama i ekonomijom, Forum podržava i razvija inovativnost i kreativnost slovenskih kulturnih područja, osnažuje zajedničke kulturne projekte, mobilnost umetnika i profesionalaca. Organizuje festivale, izložbe, konferencije, koncerte i druge događaje koji predstavljaju slovensku kulturnu baštinu i stvaralaštvo.
Među projektima Forma je i dodela nagrade „Živa“ za najbolji muzej Jugoistočne Evrope, sa željom da se prepozna izvrsnost u sektoru pokretne i nepokretne kulturne baštine i promovišu najbolje prakse kulturnog nasleđa, a prvi dobitnik za 2014. je bila Galerija Matice srpske. Jedan od najvećih projekata Foruma i slovenske literature je edicija “100 slovenskih romana” za koji su države članice izabrale po 10 romana objavljenih posle pada Berlinskog zida, a koji se zatim prevode na druge slovenske jezike.
N. Popov