Viši sud u Novom Sadu odobrio 197 mera prisluškivanja
Od početka primene novog antikorpucijskog zakona, 1. marta 2018, do sada osuđeno je 628 ljudi. Najviše je osuđeno za zloupotrebu službenog položaja – 168 od 193 optužena, zatim za davanje mita – 86 od 104 optužena i za zloupotrebu položaja odgovornog lica – 53 od 100 optuženih.
Posebna odeljenja za suzbijanje korupcije počela su da rade 1. marta prošle godine pri višim sudovima u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kraljevu. Po podacima Ministarstva pravde, za 15 meseci, na osnovu njihovih nalaza i krivičnih prijava, podignute su optužnice protiv 1.007 lica, dok su sudovi u istom periodu izrekli ukupno 628 presuda, prvostepenih i pravosnažnih.
Na osnovu zakonskih rešenja, formirano je i pet udarnih grupa. U njihovom radu su, osim zamenika tužioca i predstavnika policije iz Odeljenja za borbu protiv korupcije, učestvovali i predstavnici Poreske policije, Uprave za javne nabavke, Uprave za sprečavanje pranja novca, Republičkog geodetskog zavoda i Ministarstva poljoprivrede. Tri udarne grupe su uspešno obavile zadatke i na osnovu njihovih rezultata pokrenuta su tri složena krivična postupka. Preostale dve još preduzimaju aktivnosti u predistražnom postupku.
U proteklih 15 meseci zbog pronevera u obavljanju privredne delatnosti, što je novo krivično delo, optužena su 72 lica, a osuđeno njih 65. Zbog pronevere je osuđeno 57 lica od 85 optuženih. Zbog davanja mita optuženo je 48 ljudi, a osuđeno 22.
Najmanje optuženih i osuđenih bilo je za novo krivično delo primanja mita u obavljanju privredne delatnosti – samo je jedan osuđen od dva optužena lica. Po dvoje je osuđeno i za prevare u obavljanju privredne delatnosti i za davanje mita u obavljanju privredne delatnosti. U oba slučaja bilo je po pet otužnica.
Deset ljudi je bilo optuženo za trgovinu uticajem, a dva lica su osuđena. Zbog nedozvoljene trgovine podignute su četiri optužnice, a tri lica su osuđena.
U istom periodu 11 presuda je doneto na osnovu sporazuma o priznanju krivice.
U borbi protiv korupcije korišćene su i mere prisluškivanja, tajnog praćenja i snimanja. Zbog toga što građani imaju pravo da im se država ne meša u komunikaciju i kretanje, zakon je propisao da se posebne dokazne radnje mogu primeniti samo u slučajevima kada se „na drugi način ne mogu prikupiti dokazi za krivično gonjenje ili bi njihovo prikupljanje bilo znatno otežano”.
Po podacima koji su iz novosadskog Višeg suda dostavljeni „Dnevniku”, Posebno odeljenje Višeg suda u Novom Sadu za suzbijanje korupcije, počev od ustanovljavanja 1. marta 2018. godine i zaključno s 20. majem ove, postupajući po zahtevima Višeg javnog tužilštva u Novom Sadu za preduzimanje posebnih dokaznih radnji, donelo je ukupno 197 mera shodno članovima 161–190 ZKP-a.
U odgovoru našem listu iz Višeg suda navedeno je da „nije bilo slučajeva da se zahtev Posebnog odeljenje VJT-a za suzbijanje korupcije za izdavanje mera odbije”.
U Ministarstvu pravde ističu da ove brojke najbolje govore o tome da borba protiv korupcije nije samo deklarativna. One su i dokaz da je Srbija preduzela brojne aktivnosti kako bi se problemu korupcije stalo na put. To je i donelo da se Srbija od pre mesec dana više ne nalazi na FATF listi država sa strateškim nedostacima u oblasi borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma, tzv. sivoj listi.
M. Bozokin