KREATIVNE RADIONICE Peku kolače, prave ukrase i druže se
Kreativne dečje radionice u depandansu Muzeja grada Novog Sada u Sremskim Karlovcima održavaju se tokom cele godine, i ne zna se kada su posećenije – tokom školske godine ili leti, preko raspusta.
Nekadašnju rezidenciju baronske porodice Rajačić tokom letnjeg raspusta sredom i subotom od 10 do 12 sati ispunjava vesela dečja graja. Pod rukovodstvom organizatorki Nevenke Bašić i Ljiljane Pletikosić, koje su nepresušan izvor kreativnosti, oni proizvode različite upotrebne i ukrasne predmete, a okušali su se i u pripremanju poslastica. Dok tokom školske godine te radionice imaju u velikoj meri pre svega edukativan karakter, za vreme letnjeg raspusta one su idealan način da deca utroše slobodno vreme družeći se, zabavljajući i učeći o svojoj tradiciji.
– Radionice posećuju deca različitog uzrasta, imamo ih od pet do 11 godina – kaže Nevenka Bašić. – Dolaze uz prethodnu prijavu roditelja. Ove godine tokom letnjeg raspusta na radionicama su učestvovala i deca iz vrtića „Winnie the Pooh”. Osim radionica na kojima se primenjuju različite tehnike, od onih koje spadaju u domen narodne tradicije do modernih, mališani svaki put imaju priliku da obilaze muzejske postavke i nauče nešto novo o istoriji i tradiciji Sremskih Karlovaca. Naš najveći ponos i uspeh je što se deca u muzeju osećaju kao kod svoje kuće.
U ovom ciklusu letnjih radionica deca su pravila različite cvetove, ram za slike, ukrase od rolni, ukrasne kutije, ivanjdanske venčiće, rimske medaljone i dvorac. Iako im manje-više sve što se na radionicama radi prija, posebno su bili oduševljeni kada su na njima učili da prave palačinke, vanilice i medenjake.
Svi oni na pitanje zašto dolaze u muzej na radionice odgovaraju da to čine zato što im je tamo lepo.
Andrijana Ginder, koja je završila treći razred, kaže da voli da odlazi u muzej zbog toga što se u njemu oseća lepo, a osim toga na radionicama se uvek pravi nešto novo i zanimljivo. Dodaje da se u muzeju okupljaju deca s kojima se odlično slaže i da obožava voditeljke radionica – Ljilju i Nenu. Da su Nevenka i Ljiljana bile u pravu kada su osmišljavale radionice kao način da decu privuku u muzej, potvrđuje i Nemanja Mirčetić, koji na jesen kreće u drugi razred. On kaže da voli da dolazi u muzej jer se tu druži s drugarima i može svoju maštu kreativnim radom da prenese u delo. Od 2014. godine do danas održano je 210 radionica, kojima je prisustvovalo 4.100 dece. Osim karlovačke dece, na njima ponekad učestvuju i mališani iz drugih mesta. Među njima su deca koja borave u Karlovcima u gostima, a bilo je i đaka iz Beograda i Sremske Kamenice.
Z. Milosavnjević