Begečka jama sve zapuštenija
Već četvrtu godinu, zajedno s Udruženjem sportskih ribolovaca i vikendašima, vodimo borbu s lošim upravljanjem, u nadležnosti „DTD Ribarstva” Novi Sad – kaže za „Dnevnik” donedavni predsednik Saveta mesne zajednice Begeč Nikola Živanov
– Begečka jama od 1999. godine ima stepen zaštite, ali mi već četvrtu godinu, zajedno s Udruženjem sportskih ribolovaca i vikendašima i svima onima koji vole ovaj lokalitet, vodimo borbu s lošim upravljanjem, u nadležnosti „DTD Ribarstva” Novi Sad – kaže za „Dnevnik” donedavni predsednik Saveta mesne zajednice Begeč Nikola Živanov. – Mogu slobodno da kažem da je upravljanje tim biserom Dunava, odnosno parkom prirode koji je iz godine u godinu sve zapušteniji i sve se slabije održava nedomaćinsko i neodbovarajuće. Mi stalno apelujemo da se spreči da Begečka jama postane bara. Hitno treba da se izmulji.
Naš sagovornik dalje navodi da je i ribokrađa na Begečkoj jami postala „normalna stvar” jer čuvarska služba, kako kaže, ni ne radi. Problem je i to što je taj park prirode zapušten te higijena nije na zadovoljavajućem nivou jer je, kako kaže, trava zarasla, granje nabacano sa svih strana, a plaža puna smeća. On tvrdi da, iako bi tamošnja mesna zajednica u saradnji s građanima organizovala akcije kojima bi se Begečka jama sredila, to ne mogu da čine jer ona nije u njihovoj nadležnosti.
– To je zaštićeno područje, za koje je nadležan Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, a „DTD Ribarstvo” nam je maltene javno reklo da oni žele da odustanu od toga i da upravljanje Begečkom jamom žele da vrate Novom Sadu, ali u Gradu se već nekoliko godina ne nalazi rešenje ko bi to mogao voditi na bolji način – objašnjava Živanov, i dodaje da su se obraćali i Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine sa željom da se taj park prirode da na upravljanje selu. – Smatramo da je Begečka jama veliki turistički potencijal. Tu je, uostalom, veliki broj zaštićenih vrsta gmizavaca i ptica, tako da ima i ekološki potencijal. Mogli bi se organizovati izleti, kao na Zasavici. To je park prirode i treba da ostane zaštićen, mi ne apelujemo da se ovde napravi komercijalno kupalište, nego da se uslovi poprave jer oni sada veoma ruže sliku turistima koji dolaze.
Nikola Živanov zaključuje da je u turističkim prospektima Begečka jama kao jedan od najvećih turističkih potencijala tog sela, ali i grada, prikazana slikama na kojima se vide lokvanji i labudovi pa se turisti, kada je posete, začude jer u prirodi izgleda potpuno drugačije.
U „DTD Ribarstvu” kazali su za „Dnevnik” da kao društveno odgovorna kompanija ulažu maksimalne napore da Begečka jama bude očuvana u skladu s renomeom koji ima, te da u skladu s tim održavaju i uređuju to prirodno dobro. Ipak, kako kažu, zbog visokog vodostaja i čestih padavina u poslednje vreme nije bilo tehničkih mogućnosti za detaljnije uređenje, koje će, kako kažu, biti preduzeto čim se za to steknu uslovi.
„Usled promene poslovnih planova preduzeća 2014. godine, zatražili smo od Gradske uprave za zaštitu životne sredine da Skupština grada Novog Sada pravo upravljanja tim prirodnim dobrom od velikog značaja prenese na drugo pravno lice”, navode u toj kompaniji. „Predmetni zahtev za promenu upravljača smo podneli 2014. godine i nedavno smo iz Uprave za zaštitu životne sredine obavešteni da je postupak za izbor novog upravljača zaštićenim dobrom u toku. ’DTD Ribarstvo’ će do izbora novog upravljača tim dobrom upravljati u skladu s mogućnostima kao dobar domaćin”.
Iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine poručili su da je procedura za donošenje nove odluke o zaštiti Begečke jame u toku, te potvrdili da će u toku te procedure biti rešeno i pitanje upravljača.
V. Bijelić