Utvrđena boravišna taksa na selu: Po krevetu od 1.000 dinara
NOVI SAD: Fizička lice koja pružaju ugostiteljske usluge smeštaja u domaćoj radinosti i seoskom turističkom domaćinstvu godišnje će plaćati boravišnu taksu u zavisnosti od broja ležaja odnosno kamp mesta i na osnovu toga na kom području se nalaze.
Ovo je odlučila Vlada Srbije Uredbom o uslovima i načinu utvrđivanja visine godišnjeg iznosa boravišne takse za fizička lica.
Za prvu kategoriju turističkog mesta taksa iznosi 3.300 dinara godišnje, za drugu je 2.600 dinara, treću 2.000 dinara i za četvrtu kategoriju turističkog mesta 1.300 dinara. Ako se ugostiteljski objekat ne nalazi u granicama turističkog mesta, broj individualnih ležaja i kamp parcela se množi s iznosom od 1.000 dinara. Godišnjom boravišnom taksom obuhvaćena su fizička lica koja imaju rešenje o kategorizaciji i pružaju usluge smeštaja u domaćoj radinosti - kući, apartmanu i sobi do 30 individualnih ležaja, i u seoskom domaćinstvu sa ukupno 20 kamp parcela.
Visina godišnjeg iznosa boravišne takse utvrđivaće se tako što se broj individualnih ležaja, odnosno kamp parcela množiti s iznosom boravišne takse po krevetu, odnosno kamp parceli u zavisnosti od teritorije na kojoj se ugostiteljski objekat nalazi.
Utvrđenu visinu godišnjeg iznosa boravišne takse za tekuću godinu, fizička lica plaćaće kvartalno, do petog u mesecu za prethodni kvartal, uplatom u korist budžeta jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji se ugostiteljski objekat nalazi. Nadležni organ dužan je da za svaki ugostiteljski objekat utvrdi visinu godišnjeg iznosa boravišne takse u roku od 15 dana od dana početka primene ove uredbe, koja je stupila na snagu 1. jula.
Delotvornost ove uredbe videće se za godinu dana kažu vlasnici salaša i kamp mesta.
Prijavljivali smo mi i ranije goste na konaku, ali sada će nam biti olakšano poslovanje u pogledu izdavanja računa i plaćanja usluga, kaže Goran Matić s Brkinog salaša s Čeneja.
Kako dodaje, pre ove uredbe gosti su račune za smeštaj i hranu morali da nose u turističke agencije, koje su onda nama novac prosleđivale.
Mi nismo mogli da izdajemo račune, pa je uredba značajna, jer ćemo sada moći odmah usluge naplaćivati, poručuje Matić.
Na području Grada Novog Sada registrovano je 368 smeštaja u domaćoj radinosti, koju čine sobe, apartmani i kuće. U Turističkoj organizaciji Novog Sada kažu da je to pozamašan broj.
U proteklih nekoliko godina domaća radinost u Novom Sadu sve je brojnija. Turisti dolaze, iz godine u godinu ih je sve više, i u tome se prepoznaje šansa za zaradu, pa se žitelji okreću novom biznisu, baveći se izdavanjem soba, kažu u Turističkoj organizaciji Novog Sada.
Vlada Ilkić koji drži salaš “Kućerak u Sremu” na području opštine Irig kaže da je uredba dobra sa te strane što su seoska domaćinstva i domaća radinost podeljene po zonama, pa će onima koji su bliži turističkim destinacijama biti skuplja godišnje boravišna taksa, u odnosu na one koji su od aktraktivnih lokacija za odmor i opravak dalje.
Salaš “Kućerak u Sremu” je udaljen od banje u Vrdniku i od hotelskog kompleksa “Premier akva”, i spada u treću zonu, pa će imajući to u vidu proći jeftinije, kaže Ilkić.
Prema njegovim rečima, red je da oni koji su u blizini atkrativnih destinacija više i plate, jer većina gostiju želi da je blizu poznatih mesta.
Z. Delić