VSV: Podmlađivanje, nova obuka i nabavka opreme
NOVI SAD: U 221 dobrovoljnom vatrogasnom društvu, koliko ih je pri Vatrogasnom savezu Vojvodine (VSV), na raspolaganju je više od 10.000 vatrogasaca i 160 vatrogasnih vozila.
Stoga je Autonomna pokrajina Vojvodine izdvojila oko 40 miliona dinara za nabavku opreme, kako vozila, tako i odela, creva i ostalih potrepština, dok je u planu da VSV konkuriše i za novac za obnovu vatrogasnih domova.
Imamo društva koji nemaju ništa, ali po pozivu na intervenciju imaju obučeno ljudstvo koje izlazi na ispomoć profesionalnim vatrogasnim jedinicama, objašnjava predsednik VSV Siniša Šavija.
Kako dodaje, to su uglavnom novoosnovana društva koja imaju opremljene ljude ali nemaju svu neophodnu opremu, odnosno nabavili su uniforme ali nemaju vozila.
Među njima su Dobrovoljno vatrogasno društvo Kovilj, DVD Sot, DVD Ostojićevo, DVD Sirig, DVD Bački Jarak, naveo je naš sagovornik.
Otkako su lane doneseni zakoni o dobrovoljnom vatrogastvu, i o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanjeu vanrednim situacijama, dobrovoljni vatrogasci su se prvi put našli u sistemu kao poseban subjekt od posebnog značaja, što im omogućava veći osnov za dobijanje novca za redovan rad.
Finansiranje je šaroliko, u nekim opštinama ni ne postoji, ali u 80 odsto slučajeva u dobrovoljnom vatrogastvu opštine finansijski podržavaju svoja društva, ali sredstva nisu dovoljna, navodi Šavija.
Nov zakon, dodaje, ne može odmah da da rezultate, prvi će biti vidljivi za dve-tri godine.
Moramo unutar sebe da se reformišemo, da učinimo da pristup društava i lokalnih smaouprava budu drugačiji, a u tome imamo podršku Sektora za vanredne situacije MUP-a, najavio je Šavija.
Novi zakon o smanjenju rizika (Član 80) nudi mogućnost da operativne dobrovoljne vatrogasne jedinice postanu jedinica civilne zaštite opšte namene, a prva lokalna samouprava koja je to regulisala jeste Grad Zrenjanin.
Dobrovoljna vatrogasna društva u Vojvodini broje oko 4.000 članova koji su uzrasta od sedam do 18 godina. Ono što ih privlači tom pozivu jesu entuzijazam, želja da nekome pomognu, sticanje novih veština, ali i porodična tradicija.
Na predstojećem Međunarodnom takmičenju vatrogasnog podmlatka u Švajcarskoj, koje se održav od 14. do 20. jula, Srbiju predstavljaju tri ekipe iz pokrajine: devojčice iz Glognja i dečaci iz Novog Kneževca i Mramorka.
Pre stupanja zakona o dobrovoljnom vatrogastvu bili smo fokusirani na preventivu, a sad smo obavezni da u roku od 18 meseci oformimo operativne dobrovoljne vatrogasne jedinice, što je i uslov za preregistraciju i opstanak DVD, kaže predsednik VSV.
Sad moramo, dodaje, da stavimo akcenat na podmlađivanje, novu obuku i nabavku vatrogasne opreme, to su nam tri osnovna pravca u narednom periodu.
Za vreme žetve organizujemo obuke na svim lokalima, obilazimo i edukujemo decu po školama. VSV radi obuku za polaganje stručnog ispita, osnovnu i specijalnu obuku. Od sledeće godine imamo plan da radimo i projekte prekogranične saradnje, poručio je Šavija.
Dobrovoljna vatrogasna društva u Vojvodini tokom godine imaju desetak intervencija, a neka i više od 30. Uglavnom je reč o požarima na otvorenom.
L. Radlovački