Nacionalni park izdao u zakup Eko kamp na Stražilovu
Eko kamp na Stražilovu, prvi te vrste na teritoriji JP „Nacionalni park Fruška gora”, ali u Srbiji, nakon šest godina od otvaranja, izdat je u zakup privatnom preduzeću.
Kao razlog u NP „Gruška gora” navode nameru da se poboljša usluga i podigne na viši nivo kamping delatnost u Sremskim Karlovcima, za šta ovo javno preduzeće nema kadrovske i finansijske kapacitete. Pozivajući se na Zakon o naknadama za korišćenje javnih dobara, koji predviđa da upravljač može dati šumsko zemljište u nešumske namene za obavljanje kamp delatnosti, NP „Fruška gora” je ustupilo parcelu na korišćenje preduzeću „SCOMEDIASCO” iz Novog Sada bez mogućnosti promene namene zemljišta.
Ovim gestom upravljača trebalo bi da otpočne nova etapa u funkcionisanju eko kampinga na Stražilovu, a time i na Fruškoj gori, jer on nije zaživeo onako kako se očekivalo kada je napravljen.
Prema rečima direktora Produkcijske kuće „SCOMEDIASCO”, koja je zakupila kamp, Dejana Čavića, po potpisivanju ugovora sa Nacionalnim parkom, preduzete su mere da se kamp vrati u funkciju, što je podrazumevalo dosta posla i ulaganja, ali se to polako privodi kraju i za desetak dana može se očekivati da će kamp u pravom smislu početi da radi.
- Na prvi pogled nije izgledalo tako, ali se ispostavilo kada smo ušli u posed, da je mnogo toga propalo, nešto i pokradeno, a značajnu štetu u kompleksu nanelo je i izlivanje voda bujučnih voda – kaže za „Dnevnik” Dejan Čavić. - Bili smo primorani da deo zamljišta poravnamo, prokopamo odvode i raskrčimo divlje rastinje kako bi voda nesmetano mogla da otiče s kampa u potok. Dosta intervencija je bilo i u sanitarnom čvoru, gde je nešto od elemenata nedostajalo, tako da smo sve to uključujući bunar, septičku jamu i prečistač otpadnih voda, osposobili za upotrebu.
Čavić kaže da su izvesni radovei preduzeti i na ulazu kako bi kamp- prikolice svih gabarita mogle da uđu u taj ograđeni prostor, a u pripremi je i nova kapija. Sređuje se i recepcija na ulazu, gde će pored interneta, moći da se plati upotreba kampa. Obezbeđen je i prostor u kojem će kamperi moći u slučaju da borave i obavljaju neke poslove. Kamp će imati ugrađen video nadzor i alarmni sistem.
Projekat iz oblasti održivog razvoja
U Nacionalnom parku podsećaju da je za obavljanje kamping delatnosti na Fruškoj gori određeno šumsko zemljište na području Sremskih Karlovaca. Kamp je uređen u okviru projekta „Održivi razvoj Nacionalnog parka Fruška gora” pod pokroviteljstvom Kraljevine Holandije, a u saradnji sa holandskim kompanijama Ameco i Stidit, te Kamping asocijacijom Srbije. Novac je pored holandskih partnera i NP „Fruška gora” obezbedilo i Ministarstvo privrede i finansija. Prostire se na 1,4 ha, otvoren je 15. juna 2013. godine i funkcionisao je do 2016.
-Osposobićemo fiksna ložišta za roštilj i izvan njih neće biti moguće paliti vatru - naglašava Čavić.- Napravićemo i drugo dečje igralište pošto je prethodno propalo, a u postupku smo nabavke 50 bicikala za potrebe kampera, ali i drugih ljubitelja biciklizma koji bi da se otisnu stazama Fruške gore.
Rukovodeći se svetskim standardima u ovoj oblasti, Čavić planira da u kampu osposobi mesta za tridesetak vozila i pedesetak kampera, što je, kako kaže, optimum za taj prostor, a da ne bude gužva. Kada sezona bude završena, posvetiće se uređenju dela kampa namenjenog za šatore.
Sad, napominje, sledi opsežna reklamna kampanja na evropskom nivou, sa kvalitetnim video materijalom, za šta će se zaposleni u ovoj produkcijskoj kući sami pobrinuti.