Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Bombe još uvek leže po štekovima, šupama...

29.06.2019. 10:13 10:18
Piše:
Foto: Minsko-eksplozivna sredstva zaplenjena od građana Foto: Dnevnik.rs / N. Stojanović

Početkom ove nedelje u Futogu je stariji čovek izvršio samoubistvo aktiviranjem ručne bombe. Mediji su preneli da je policija u kući nesrećnog čoveka našla još jednu ručnu bombu.

Ovaj događaj još jednom je potvrdio činjenicu da građani Srbije i dalje imaju minsko-eksplozivna sredstva, najčešće bombe, koje inače ne bi smeli da drže. “Kašikare” su nabavili negde na crnom tržištu i skrivaju ih u štekovima po kućama ili pomoćnim prostorijama. Zbog čega su ilegalno nabavili bombe ali i automatsko oružje, koje je takođe zabranjeno za građane, ne postoji odgovor.

Ne zna se, takođe, ni koliko je ilegalnog oružja kod građana. Za kratke i duge cevi procena varira od 200.000 do čak 900.000 komada. Broj minsko-eksplozivnih sredstava skoro nikada se i ne pominje u procenama. Brojke isplivaju tek posle završetka neke od legalizacije, koju MUP sprovodi s vremena na vreme. U poslednjoj legalizaciji, od početka juna do početka oktobra 2017. godine građani su policiji predali 57.000 komada municije i 315 bombi i drugih minsko-eksplozivnih sredstava. Među ovim ubojnim arsenalom bila je i čak i jedna neispaljena “zolja” - ručni raketni bacač kalibra 64 mm.

U poslednjoj legalizaciji, od početka juna do početka oktobra 2017. godine, građani su policiji predali 57.000 komada municije i 315 bombi

U pretodne dve legalizacije, građani Srbije su policiji predali više od 200.000 komada municije i minsko-eksplozivnih sredstava.

U  legalizaciji, a i kod pronalaska bombi, najviše takozvanih kašikara. Pronalaze se crne, ofanzivne M-75, i od njih opasnije defanzivne odbrambene zelene M-52, koje se obavezno bacaju iz zaklona jer imaju veći radijus ubitačnog dejstva, do 40 metara, a domet kuglica je i do 200 metara, dok su pomenute ofanzivne ubitačne na 15 metara.


Građani Srbije dobro naoružani

 

Srbija i Crna Gora su lideri i u ovoj oblasti. Na svakih 100 stanovnika u ove dve zemlje dolazi po skoro 40 komada lakog naoružanja.

U Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, Srbiji i na Kosovu ima više od šest miliona komada oružja prema procenama “Small arms survey” iz 2018. godine. U proseku je 30 komada oružja na 100 stanovnika. Skoro 90 odsto oružja je u rukama građana što je iznad svetskog proseka koji je oko 75 odsto. Veruje se da u regionu između 500 hiljada i 1.6 miliona domaćinstava poseduje vatreno oružje. Očigledno je građani imaju previše oružja i to više ilegalnog nego legalnog.


Stručni tim Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije iz Beograda sredinom avgusta 2013. godine  je u šumi na obali Dunava kod naselja Sadovi u Petrovaradinu uništio 315 komada neeksplodiranih ubojnih sredstava koje je Uprava za vanredne situacije u Novom Sadu u prethodnom periodu preuzela od novosadske Policijske uprave, a koja su pronađena kao odbačena ili zaplenjena u akcijama policije.

Među ubojnim sredstvima koji su uništeni bilo je oko 90 ručnih bombi, ali i raznoraznih ekploziva, raketnih bacača, “zolja”, ima čak jedna protivtenkovska navođena raketa “maljutka”. Nilo je i protivavionskih metaka, topovskih granata...

Sredinom decembra te godine uništeno je još 60 ručnih bombi novije proizvodnje.

M. Bozokin

Piše:
Pošaljite komentar
„DNEVNIK” SAZNAJE Ubistvo i samoubistvo supružnika puškom?

„DNEVNIK” SAZNAJE Ubistvo i samoubistvo supružnika puškom?

26.06.2019. 23:30 23:30
Tragedija u Futogu: Samoubistvo ručnom bombom?

Tragedija u Futogu: Samoubistvo ručnom bombom?

24.06.2019. 23:26 23:27
Eksplozija bombe u Novom Sadu: Boća stabilno, potraga za napadačima

Eksplozija bombe u Novom Sadu: Boća stabilno, potraga za napadačima

11.05.2019. 09:18 14:49