Kuda prođu novi putevi stižu i nove fabrike
Između pet i deset milijardi evra- toliko bi trebalo da bude vredan novi investicioni ciklus u zemlji, čije je pokretanje predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio.
Trebalo bi da bude završen za četiri ili pet godina, a bazirao bi se na kapitalnim infrastrukturnim projektima.
Ministar finansija Siniša Mali kaže da će investicioni plan, čije je pokretanje najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, sadržati sve projekte koji su važni za kvalitetan život građana.
Mali je istakao da se na realizaciju mnogih od tih projekata čekalo decenijama.
Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor kaže da ga investicije velikog obima koje je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, u visini do 10 milijardi evra, ne iznenađuju jer makroekonomska kretanja poslednjih godina otvaraju mogućnost za ovakva ulaganja.
„Kada se odlučuje o tome gde će se investirati, to je pitanje konkurentnosti. Naravno, da onaj ko donosi strateške odluke ima u vidu čitavu državu, ali tamo gde postoje već izrađeni planovi i projekti, imaće i veću početnu brzinu u ulaganjima. Tako i Pokrajina treba da pripremi projekte za ova ulaganja“, ocenio je Pastor.
„Želimo da završimo kanalizacionu i vodovodnu mrežu u celoj Srbiji, zajedno sa fabrikama za prečišćavanje otpadnih voda, zatim da asfaltiramo lokalne i regionalne puteve, da izgradimo auto-puteve i železničku infrastrukturu, što sve zajedno predstavlja dobru osnovu za dalji razvoj zemlje”, rekao je Mali.
On je dodao da će se među tim projektima naći i beogradski metro, ističući da će svi oni doprineti rastu BDP-a Srbije, a samim tim i većim platama i penzijama.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež kaže da tamo gde je razvijena infrastruktura, da tamo dolaze i investitori. Čadež je rekao da je Srbija u proteklih deset godina morala prvo da dođe do stabilne ekonomske situacije u kojoj ima sredstva, da bi sa partnerima iz EU mogli da se rade veliki infrastrukturni projekti. „Borili smo se sa drugim izazovima ranije- kako da smanjimo javni dug, kako da smanjimo broj nezaposlenih. To su stvari koje ste prvo morali da rešite da bi se stvorili uslovi da imate novac, kao što ga sada ima u budžetu, da možete da izdvajate za velike investicione projekte”, naveo je Čadež.
„To nisu samo auto-putevi, nije samo strujna mreža. To je i kanalizacija, kolektori i prečistači za vodu. To je čitav niz koji omogućava da normalno možete da funkcionišete. Tamo gde je infrastruktura razvijena, tamo su fabrike i došle. Osamdeset posto od 200 fabrika koje su otvorene u protekle dve godine u Srbiji je uz glavne koridore, sa razvijenom mrežom lokalnih puteva, digitalnim mrežama, uz sve ono što je potrebno investitoru”, istakao je Čadež.
LJ. Malešević