Ako pukne u Iranu, i naše cene goriva će eksplodirati
Na domaćem naftnom tržištu poslednjih nekoliko dana gorivo je pojeftinilo, pa je sada litar nekoliko dinara jefitniji nego pre mesec dana.
Litar bezolovnog benzina sada košta oko 151 dinar, što je oko tri dinara manje, dok je litar evrodizela oko 3,5 dinara jeftiniji pošto sada košta oko 161 dinar. Pojeftinjenje goriva posledica je pada cene nafte u preteklih dva meseca, a u kojem pravcu će se promene dešavati u budućnosti zavisi, u značajnoj meri, baš od nje. Ovih dana cena crnog zlata je u usponu, pa je barel nafte tipa „brent” tokom prošle nedelje išao naviše i skuplji je oko četiri dolara. Naime, ta količina je početkom prošle nedelje koštala oko 61 dolar, a sada za barel „brenta” treba više od 65 dolara.
Da li će cena nafte nastaviti da raste, sada je teško reći, ali, po rečima generalnog sekretara Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislava Mićovića, sadašnja situacija na tržištu pokazuje snažan uticaj spekulacija.
– Sada se jasno pokazuje da smo ušli u period kada je na cenu sirove nafte spekulativni uticaj veći od tržišnog – kaže Mićović. – Potpuno je jasno da se potražnja nije preko noći povećala zbog rasta privrednih aktivnosti ili nekih tržišnih uticaja već isključivo zbog spekulativnih pokušaja da se zaradi kupovinom nafte pre krize koja se očekuje zbog situacije u Iranu.
Po njegovim rečima, da cena nafte ide naviše kao rezultat spekulacija a ne situacije na tržištu nije neobično. To se, ukazuje naš sagovornik, događa kad god se naslućuje da bi moglo doći do krize na naftnom tržištu.
Početkom oktobra prošle godine situacija na naftnom tržištu bila je slična kao sada: mnogi su kupovali naftu očekujući dobru zaradu, pa je barel „brenta” za kratko vreme poskupeo više od 15 dolara.
Tada je s oko 70 dolara otišao na više od 86, što je bila i najviša prošlogodišnja cena te vrste nafte.
Međutim, vrlo brzo, cena je počela da pada i taj trend se nastavio do kraja godine.
Tako je na početku ove godine barel „brenta” koštao tridesetak dolara manje nego u oktobru i za tu količinu trebalo je oko 50 dolara.
– Prošle godine, kada su uvedene sankcije protiv Irana, mnogi su očekivali da će doći do drastičnog pada ponude, međutim, SAD su od sankcija izuzele nekoliko država, velikih i ključnih kupaca nafte, poput Indije, Kine... i do toga nije došlo. U situaciji kada neko kupuje naftu očekujući da će cena ići naviše i da će se dobro zaraditi – nekad se prođe dobro, a nekad ne – kaže Mićović.
D. Mlađenović