Održana sednica Pokrajinskog socijalno-ekonomskog saveta
Na današnjoj 15. sednici Pokrajinskog socijalno – ekonomskog saveta, kojom je predsedavao Ivan Đoković, potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za privredu i turizam, izabran je novi predsedavajući ovog tela.
U narednom mandatnom periodu, član Pokrajinskog odbora Ujedinjenih granskih sindikata ,,Nezavisnost“ Milojica Živković predsedavaće ovim savetom.
Na sednici je predstavljen i izveštaj o aktuelnim privrednim kretanjima u Vojvodini, za period od januara do marta ove godine. Istaknuto je da je evidentiran rast bruto domaćeg proizvoda, prevashodno zahvaljujući sektoru građevinarstva i uslužnih sektora, a prema podacima Republičkog zavoda za statistiku i Narodne banke Srbije. Prema stopi rasta industrijske proizvodnje prednjači Severnobački okrug, dok je Južnobanatski u značajnom deficitu.
U ukupnom izvozu AP Vojvodine, kako je navedeno, najznačajnije učešće zauzima proizvodnja motornih vozila i prikolica (13 odsto od ukupnog izvoza), potom slede proizvodnja prehrambenih proizvoda (12 odsto) i poljoprivredna proizvodnja, lov i uslužne delatnosti (11,3 odsto). Sa druge strane, u ukupnom uvozu AP Vojvodine, prednjači oblast eksploatacije sirove nafte (21 odsto od ukupnog uvoza), kao i proizvodnja hemikalija i hemijskih proizvoda, u proseku oko 9 odsto. Takođe, na pokrajinskom nivou, u poređenju sa istim prošlogodišnjim periodom, prosečne neto zarade su povećane, pri čemu je najveći rast prosečnih zarada bez poreza i doprinosa evidentiran u sektoru rudarstva, sa čak 41,5 odsto.
U Vojvodini je evidentirano i smanjenje nezaposlenosti od 10,1 odsto, odnosno 13.320 lica je manje na evidenciji NSZ-a. Na osnovu strukture zaposlenih, 78,9 odsto su zaposleni kod pravnih lica, 17,2 odsto su preduzetnici i lica zaposlena kod njih, a svega 3,9 odsto su registrovani poljoprivredni proizvođači.
Bolji fiskalni rezultat u protekloj godini na republičkom nivou, ostvaren je zahvaljujući boljoj naplati prihoda, tačnije ostvaren je opšti fiskalni suficit u posmatranom periodu u iznosu od 53,6 odsto BDP-a.
Poslednja analiza o obimu sive ekonomije u Srbiji, koju je sproveo NALED, pokazuje da je on smanjen u prethodnih pet godina među registrovanim fimarama za šest odsto. Opšti cilj u borbi protiv sive ekonomije jeste efikasniji nadzor nad njenim tokovima, bolji razrez i naplata poreza unapređenjem rada Poreske uprave, fer konkurencija, smanjenje administrativnih i parafiskalnih nameta, te podizanje svesti građana o značaju njenog suzbijanja na ukupnu privredu.
Đoković je istakao da je položaj preduzetnika u Srbiji nezavidan uz velike namete, te da ne postoje odgovarajuće stimulativne mere. Ipak, mora se konstatovati da je država nizom mera koje je preduzela podržala preduzetništvo i u određenom procentu ih rasteretila i dovela do nivoa održivosti, ne zanemarujući socijalne, zdravstvene, kulturne i obrazovne sfere društva. On je dodao da su evidentni pomaci u faktičkoj realnosti, nezavisno od same statistike. Đoković je rekao i da je važna činjenica da je izabran i nov predsednik Unije poslodavaca Vojvodine, Vladimir Lalošević, mladi privrednik koji vodi uspešnu kompaniju u sektoru IKT-a.
Članovi PSES-a su razmatrali pitanje novih nameta za privredu usled primene Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama, na koje je ukazala Unija poslodavaca Vojvodine.
Ponovljena je inicijativa Sindikata zaposlenih u komunalno-stambenoj delatnosti Vojvodine za izmenu Zakona o budžetskom sistemu i Zakona o privremenom uređivanju osnovica za obračun plata, odnosno zarada i drugih stalnih primanja kod korisnika javnih sredstava, u smislu izuzimanja njihove primene na javna komunalna preduzeća, odnosno javna preduzeća kojima je osnivač jedinica lokalne samouprave. Jednoglasno je usvojen predlog da se PSES-u pripremi detaljna analiza stanja u ovom sektoru, sperovođenjem sveobuhvatne ankete, kako bi se blagovremeno reagovalo ka republičkom SES-u. Pored osnovnih podataka, neophodno je spoznati i migracije stručnog kadra iz komunalnih preduzeća u Vojvodini, u protekle tri godine, sa posebnim osvrtom na kvalitet usluga i statusno pitanje.
Đoković je naposletku naglasio da će svi akteri ovog procesa imati punu logističku, i stručnu podršku Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam.
E. D.