Vanredna odbrana od poplava u celoj Srbiji
Zbog visokog nivoa podzemnih voda i u kanalskoj mreži na teritoriji Grada Sremska Mitrovica u nedelju je proglašena vanredna situacija.
Odluci o proglašenju vanredne situacije prethodila je sednica Gradskog štaba za vanredne situacije, na kojoj je konstatovano da su najugroženiji delovi Laćarka i gradska naselja u blizini velikih kanala Starog i Novog Čikasa i Radinačkog vrela.
Gradonačelnik Sremske Mitrovice Vladimir Sanader za Radio Novi Sad izjavio je da je situacija stabilna, ali da podzemne vode i visok nivo vode u kanalima i dalje pravi velike probleme.
- Još uvek je visok nivo podzemnih voda, ali i velik dotok vode s Fruške gore u kanalsku mrežu. Pored toga, u glavne kanale Stari i Novi Čikas i Radinačko vrelo dolazi sve vode s oranica koje su kao sunđer prepune vode. Najteže je na Radinačkom vrelu jer je Novi Čikas još uvek visok i ne može da povuče vodu iz Radinačkog vrela. Tu je najkritičnija situacija i ustave se zatvaraju i tako reguliše nivo u kanalima. Što se tiče podzemnih voda, one su izrazito visoke u naseljima Laćarak, te Mala Slavonija i Jalija u Sremskoj Mitrovici. Tu je situacija izuzetno teška - precizira Sanader.
Za sada nema konačnih podataka o tome koliko je domaćinstava ugroženo, ali je izvesno da je voda ušla u nekoliko kuća. Sa gradskim čelnicima, krizne tačke na području grada u nedelju je obišao i ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Branislav Nedimović.
Pri vodostaju od 459 centimetara, uvedena je redovna odbrana od poplava na Dunavu u zoni Sremske Kamenice, Petrovaradina i Sremskih Karlovaca. Merama redovne odbrane od poplava obuhvaćeno je oko 13 kilometara nasipa u ovom delu Dunava, kažu u “Vodama Vojvodine”.
Saobraćaj na deonici Mlanča - Studenica, nakon obustave zbog odrona, je ponovo uspostavljen. Uspostavljen je i saobraćaj na deonici Kraljevo - Kragujevac, kod mesta Milavčići, opština Kraljevo, nakon obustave zbog izlivanja vode na kolovoz, navodi se u saopštenju.
Javno vodoprivredno preduzeće “Srbijavode” uvelo je vanrednu odbranu od poplava na teritoriji cele Srbije, izjavio je Tanjugu direktor tog preduzeća Goran Puzović. On je rekao da su padavine tokom noći između nedelje i ponedeljka pogodile Srbiju i da je trenutno najteža situacija u Kniću i Kraljevu.
Vanredna odbrana je uvedena zbog aktuelnih prognoza o porastu vodostaja na teritoriji Srbije koje je izdao Republički hidrometeorološki zavod.
Najavljeno je da se očekuju značajne padavine koje mogu izazvati izlivanja i plavljenja na slivovima svih bujučnih tokova na svim vodnim područjima u nadležnosti JVP “Srbijavode”, saopštilo je to preduzeće. Na pojedinim područjima, prema obaveštenjima dobijenim od nadležnih službi, već su evidentirana izlivanja i plavljenja.
Puzović kaže da je u Kraljevu proglašena vanredna situacija, kao i da se u celoj Srbiji preduzimaju mere u skladu s Operativnim planom za odbranu od poplava. Do petka ćemo imati, prema prognozama RHMZ, ozbiljne padavine u Srbiji, dodao je Puzović i naveo da problem može da napravi podizanje nivoa reka u centralnoj i zapadnoj Srbiji, kao i na svim brdsko - planinskim područjima gde ima bujičnih tokova.
Pet osoba je evakuisano zbog poplava tokom noći između nedelje i ponedeljka u okolini Kraljeva i Čačka, a autobus sa 15 osoba, koji se zbog obilnih padavina zaglavio na putu Kraljevo-Kragujevac, izvučen je, izjavio je načelnik sektora za vanredne situacije MUP Predrag Marić. Tri osobe evakuisane su u okolini Kraljeva, a dve u mestu Viča kod Čačka, rekao je načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić. On je istakao da je u toku noći u centralnom i zapadnom delu Srbije pala velika količina kiše i da je problema bilo na više mesta u Srbiji.
Zbog kiše koja neprestano pada, u mestu Dragačevo u opštini Lučani došlo je do izlivanja reke Bjelice koja je potopila oko sto kuća, srednju školu i fudbalski stadion, a učenici su na vreme evakuisani, preneo je RTS.
Reka Bjelica je dostigla je 330 centimetara u Dragačevu i nosi sve pred sobom. Padavine su izazvale i izlivanje bujičnih vodotokova u gornjem Dragačevu. Predsednik opštine Lučani Milivoje Dolović rekao je za agenciju Rina da je najkritičnija situacija u mesnim zajednicama Donji i Gornji Dubac, Glog, Viča, Milatovići, Kaona, Kotraža, Vučkovica, Rti i u delu Guče. On je naveo da se izlila Gorušica u naseljenu Viča u kojem je evakuisano oko 15 domaćinstava.
- Postoji opasnost da će, ako kiša nastavi da pada ovim intenzitetom, voda odneti i mostove u selima Donji Dubac i Glog - kazao je Dolović.
U Tutinu se voda izlila u dvadesetak objekata, uglavnom u dvorišta i podrume, a veliki problemi su i u mestima u okolini Kraljeva gde je u pedesetak kuća voda ušla u podrume i dvorišta.
- Očekuje se velika količina padavina, tako da smo sve snage uputili na teren - rekao je Marić i precizirao da se to odnosi na centralni i zapadni deo Srbije.
Vanredna situacija zbog obilnih padavina proglašena je i u Trsteniku, gde je poplavljeno 50 do 60 odsto teritorije opštine, a najviše je stradalo mesto Selište, gde je oko 80 kuća poplavljeno.
Pored Selišta, veoma teško je pogođeno i mesto Mijajlovac, a problema ima i u drugim trsteničkim naseljima - Odžaci, Donja Crnišva, Donji Ribnik, Lopaš, Bogdnjae, Grabovac, Prnjavor, Mala Sugubina, Stublice, Brezovica, Popina, Stragari, Dublje, Medveđa i Božurevac, gde problem pravi i klizište.
U opštini Knić vatrogasci evakuišu ugrožena domaćinstva. U selu Zakuta reka Gruža odnela je most. U selu Pajsijević crkvena zvona upozoravaju na opasnost, prenosi RTS.
Na području opštine Ivanjica juče je 116 litara kiše po kvadratnom metru, a zbog obilnih padavina pričinjena je velika materijalna šteta u infrastrukturi, rekao je za Tanjug predsednik te opštine Zoran Lazović, zbog čega je proglašena vanredna situacija, a spasilačke ekipe su na terenu.
- Poplavljeni su posedi i kuće, a najugroženija su naselja Prilike, Radaljevo, Cerova, Raščići - rekao je Lazović.
Više od 1.200 hektara obradivog zemljišta je pod vodom, a zbog obilnih padavina evakuisano je oko 50 domaćinstava na području opštine Knić u kojoj je proglašena vanredna siituacija, rekao je za Tanjug predsednik te opštine Miroslav Nikolić. Naveo je da je vanredna situacija proglašena u 36 sela u toj opštini, a ekipe Štaba za vanredne situacije su na terenu.
- U toku je evakuacija stanovnika iz sela Pajsević, a još skupljamo informacije sa terena iz 33 mesne zajednice - rekao je Nikolić. On je naveo da je saobraćaj na putu Kraljevo-Kragujevac bio obustavljen oko tri sata i dodao je velika oštećenja pretrpela i železnička pruga Kraljevo-Kragujevac, zbog čega je saobraćaj na tom delu pruge obustavljen.
“Putevi Srbije” saopštili su da je usled većih padavina juče došlo do odrona na deonici puta Novi Sad - Sremski Karlovci, kod naselja Puckaroš i saobraćaj se odvijao jednom kolovoznom trakom. Prema prognozama RHMZ-a, Dunav pokazuje tendenciju manjeg porasta u narednim danima. Tisa je takođe u manjem porastu, dok je Sava trenutno u stagnaciji.
U opštini Arilje proglašena je vanredna situcija zbog porasta toka Moravice, a najkritičnije je u selu Mirosaljci gde je, prema pisanju lokalnih medija, ugroženo pet kuća i jedna fabrička hala. Komandir vatrogasne jedinice u Arilju Rade Marković rekao je za agenciju Rina da je preventivno evakuisana škola “Jezdimir Tripković” u Latvici.
I. Radoičić