Penzioneri će imati koristi od švajcarske formule
NOVI SAD: Ukoliko u drugoj polovini godine bude usvojen švajcarski model za indeksaciju penzija, koji podrazumeva 50 odsto troškova života i isto toliko prosečne plate, više od 1,7 miliona penzionera u Srbiji vratiće se na ono što je u srpskom penzijskom sistemu već postojalo s jedne strane, a s druge, to je jedna od najpovoljnijih računica za sve njih.
Ministar finansija Siniša Mali najavio je da će biti usvojen švajcarski model za indeksaciju penzija, objašnjavajući da se on primenjuje u velikom broju država jer je najpovoljniji i fer za penzionere, pošto se povezuje s troškovima života i rastom prosečne zarade.
To je jedan od modela koje razmatramo, objasnio je Mali.
Kada bi, dodao je ministart, po tom modelu povećanje penzija bilo oko pet odsto, morali bismo da izdvajamo oko 27 ili 28 milijardi dinara više u budžet za te potrebe.
To je sistemsko rešenje, ali smo obećali prošle godine da ćemo naći fer formulu za indeksaciju penzija. Kroz taj model, siguran sam da ćemo to obećanje ispuniti, poručio je Mali.
Inače, švajcarska formula za usklađivanje penzija u Srbiji postojala je sve do 2006. godine, kada je ukinuta na insistiranje Svetske banke, a uvedena je Zakonom o PIO 2003. godine. Tada je švajcarski model obračuna penzija bio ekonomski održiv, međutim, godine posle toga su pokazivale da srpski buyet to ne može izdržati. Vanredno povećanje penzija zbog nezadovoljstva penzionera usledilo je 2008. godine i upravo je to prouzrokovalo višegodišnju penzijsku i budžetsku nestabilnost. Zatim je 2010. godine uvedena mera štednje i penzije su usklađivane samo s cenama i delom rasta BDP-a preko četiri odsto godišnje.
Vlada Srbije je ukinula i tu formulu za usklađivanje penzija krajem prošle godine pa je uvedeno njena diskreciona mogućnost da u skladu s ekonomskim parametrima penzije budu uvećane, i to one najniže. Ta diskreciona mogućnost važi za ovu godinu, dok se za narednu i one koje slede traži nova formula, koja će, po svemu sudeći biti, model usklađivanja s 50 odsto inflacije i isto toliko rasta prosečne plate.
Ukoliko se zaista za narednu godinu usvoji švajcarski model, to bi značilo povećanje penzija od pet odsto, ali svim penzionerima u Srbiji. Da li će tako biti i da li će penzioneri znati koliko im povećanje sleduje kada saznaju stopu inflacije i prosečnu platu, biće utvrđeno ne pre septembra ove godine.
Po oceni predsednika Saveza penzionera Vojvodine Milana Nenadića, švajcarski model je dobro i dugoročno rešenje jer se njime rešava pitanje buduće redovne isplate penzija pošto na taj način ne bi dolazilo do prekoračenja penzionerske potrošnje već bi ona bila ispod ukupnog rasta BDP-a.
Po podacima Fonda PIO, lane je prosečna penzija od 25.317 dinara iznosila 51 odsto prosečne neto zarade u Srbiji, koja je bila 49.650. U 2017. godini, prosečna penzija je bila 49,9 odsto prosečne plate, a u 2016. je iznosila 51 procenat.
Najveće učešće prosečne penzije u prosečnoj zaradi beleži se u 2009. godini, kada je ona iznosila 62,4 odsto od onoga što su u koverti imali zaposleni.
To rešenje je svakako dobro i za penzionere, što je i najvažnije, jer ne bi morala da ih boli glava da li će u buyetu biti para za isplatu njihovih primanja ili ne, ocenio je Nenadić.
Prema njegovim rečima, dobro je što se za ovu godinu najavljuje još neko povećanje da bi penzioneri finansijski lakše premostili taj period dok nova formula ne zaživi.
Srbija je odavno ispunila zahtev MMF-a, time što je procenat učešća penzije u BDP svela na 11 odsto. Ukoliko bi se primenila švajcarska formula, od naredne godine učešće penzija bi bilo i manje od tih 11 odsto: računica pokazuje da bi ono bilo između 9,5 i deset procenata. To bi pak značilo da penzioneri imaju sigurnost redovne isplate penzija, ali i da se one usklađuju svakog prvog meseca u godini za privredni rast i troškove života iz prethodne godine.
LJ. Malešević