Muzej Vojvodine dobitnik dve najprestižnije muzejske nagrade
NOVI SAD: U Muzeju Vojvodine je održana konferencija za novinare, koja je organozovana povodom dodele dve najprestižnije muzeološke nagrade Nacionalnog komiteta ICOM-a, za izložbe i stručnjake ove ustanove kulture.
ICOM je sredinom maja ove godine doneo odluku da za izuzetan doprinos očuvanju i promociji kulturnog nasleđa Srbije i unapređenje međunarodne saradnje u 2018. godini nagradi autore Suzanu Milovanović i Aleksandra Petijevića za izložbu „Zaboravljeni čudotvorac – Kult Svetog Spiridona u srpskoj tradicijskoj kulturi“.
Osim ove nagrade, Muzejsko društvo Srbije dodelilo je i nagradu „Mihailo Valtrović“ za 2018. godinu za izložbu i projekat „ Muzej prisajedinjenja 1918. – Od sna do jave“, autorskom timu dr Dragi Njegovanu, direktoru i muzejskom savetniku, Zoranu Veljanoviću, arhivskom savetniku kustosu i Jeleni Dobrović, kustoskinji dizajnerki.
Tim povodom, pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević, istakla je da nema većeg zadovoljstva i časti, kada naše ustanove čiji smo osnivači, zajedno sa stručnim licima dobiju ovako prestižne nagrade, koje su na ponos svima nama, kao i celoj Pokrajinskoj vladi.
Ovo jeste primer dobre prakse, kada se podrže dobri i kvalitetni projekti, u čijoj realizaciji učestvuje tim ljudi i institucija i jasno je da je tu uspeh zagaranovan, što su prepoznali i članovi oba žirija, istakla je sekretar Milošević i dodala da je ujedno ovo i dokaz da ustanove kulture, kao što je između ostalih i Muzej Vojvodine, jesu vodeće u razvoju i očuvanju srpske kulture.
Posebno mi je drago, rekla je Miloševićeva, što je Muzej Vojvodine od ove godine i institucionalni član ICOM-a i na taj način se proširuje spisak različitih udruženja, i institucija za saradnju.
Direktor Muzeja Vojvodine dr Drago Njegovan ovom prilikom je istakao da bez dobrih projekata i tima stručnjaka, a i promocije uz to, rezultati su vidni, kao što je to danas slučaj u Muzeju Vojvodine.
Po njegovim rečima, veličina ove nagrade je tim veća što u izboru za nagradu odlučuju kolege – muzejski stručnjaci, koji znaju da procene vrednost projekta i uloženi trud. Njegovan je posebno istakao da nakon završene manifestacije „Muzeji za 10“ i Noći Muzeja, gde je prošlo oko 7.000 posetilaca, došla je i promocija ovih vrednih i zapaženih nagrada.
Tijana Stanković Pešterac, pomoćnica direktora Muzeja Vojvodine istakla je da je ICOM ove godine nagradu za insituciju godine dodelio Narodnom muzeju u Beogradu, da je u kategoriji najboljeg muzejskog stručnjaka nagrada otišla Žužani Korhec Pap iz Gradskog muzeja u Subotici, a da je projekat godine bio upravo „Zaboravljeni čudotvorac – Kult Svetog Spiridona u srpskoj tradicijskoj kulturi“.
Ona je naglasila da je Muzejsko društvo Srbije ove godine donelo odluku da za muzej godine proglasi Narodni muzej Leskovac, a za životno delo nagradu je dobila Anđelija Radović, muzejski savetnik Vojnog muzeja u Beogradu. Kao projekat od nacionalnog značaja proglašen je naš Muzej prisajedinjenja i nagrada je dodeljena pomentuom autorskom timu, jer se po mišljenju žirija od apliciranih pet predloga ovaj projekat izdvojio kao kompleksan zadatak, čije postojanje ima neprocenjivi nacionalni značaj.