Dragana Milošević otvorila izložbu zbirki litografija Franca Geraša „Austrijska vojska 1620 – 1854“
„Novi Sad, Vojvodina, pa samim tim i Srbija su ponosni na bogato kulturno nasleđe koje imaju, a izložba pred nama jeste dokaz za to,“ rekla je danas u Arhivu Vojvodine pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević, otvarajući izložbu zbirki litografija Franca Geraša „Austrijska vojska 1620 – 1854“, autorke i arhiviste Ljiljane Bubnjević.
Viševekovno prožimanje različitih kultura i nacija na ovim prostorima stvorilo je naše bogatstvo, koje, kako je istakla Miloševićeva, sa posebnom pažnjom negujemo i nadalje, prenoseći ga na buduća pokolenja.
„Opredeljenje cele Pokrajinske vlade jeste i biće sve ono što je i ova izložba donela, a to je okupljanje oko zajedničkih projekata brojnih institucija, u cilju afirmacije kulture i saradnje,“ rekla je Dragana Milošević.
Arhivi, kao čuvari istorije i sećanja jesu naša posebna briga, dodala je sekretar Milošević i istakla da bez te kulture sećanja nema ni budućnosti i zato posebna zahvalnost pripada Fondaciji „Novi Sad 2021- Evropska prestonica kulture“, koja je prepoznala značaj projekta Arhiva Vojvodine, te ga podržala.
„Zbog toga danas pred nama stoje litografije austrijskih vojnika oslikanih rukom čuvenog Franca Geraša, u čemu vam želim da sa posebnim zadovoljstvom uživate“ poručila je na kraju resorni sekretar.
Direktor Arhiva Vojvodine dr Nebojša Kuzmanović podsetio je da ova izložba litografija jeste povod da se u zgradi Arhiva otvori izložba, ali to je ujedno i trenutak da se pozabavimo novim terminom kulturoloških izraza - „rebrendiranjem“ institucija kulture, čemu svi težimo.
Ispred austrijskog Kulturnog Foruma obratio se direktor Johanes Iršik, koji je podsetio na zajedničku istoriju ljudi sa ovih prostora, koji su u zaokruženom istorijskom kontekstu od 1620. do 1854. godine, činili vojnici-graničari i ovo jeste priča o njima, njihovim uniformama, ali i o načinu života, suživota sa drugim nacijama, običajima i kulturi, a sve to zahvaljujući arhivskim spisima, slikama i svedocima vremena, koja pohranjuju upravo ovakve institucije.
Autorka Ljiljana Bubnjević izrazila je veliku zahvalnost kolegama iz Nemačkog istorijskog muzeja u Berlinu, kao i kolegama iz drugih institucuja kulture u Novom Sadu na saradnji bez koje ne bi ni bilo ove izložbe, koja obuhvata veliki istorijski period i prikazuje nam deo prošlosti svih nas sa ovih prostora. Ovom prilikom, Arhiv Vojvodine, kako ona kaže, predstavlja javnosti litografiju zbirke, koje su od velike umetničke vrednosti i prenose vizuelni izgled razvoja austrijske vojske, a ujedno svedoče i o razdoblju Habzburške monarhije i istaknutim istorijskim ličnostima.
Ispred Fondacije „Novi Sad 2021-Evropska prestonioca kulture“ pozdravne reči uputio je njen direktor Nemanja Milenković.
Svečanom otvaranju izložbe, pored člana Gradskog veća Novog Sada zaduženog za kulturu Dalibora Rožića, prisustvovao je i brigadni general Vojske Srbije Zoran Nasković.